1 Yaşındaki Bebek Neler Yapar, Nelerle Oynar ? 3

1 yaşındaki bebek yani 12 aylık bebeğiniz bu aylarda büyük gelişim gösterecektir. Desteksiz oturabilecek, emeklemeye başlayacak belki de ilk yaş gününde ayakta durmayı bile başaracaktır. Her bebeğin gelişim aşamaları aynı olmayabilir. Dolayısıyla bebeğiniz emeklemezse şaşırmayın birden bire yürümeye başlayabilir. Bu aylarda herşeyi ağzına götürmeye meraklı olduğu için ona elinde tutabileceği yiyecekler verebilirsiniz. Ancak sivri, keskin, zehirli ya da yutabileceği ölçüde küçük hiçbir şeyi ortalıkta bırakmamaya özen göstermelisiniz. 1 yaşındaki bebek neler yapar bununla ilgili bilgiler vereceğiz.

1 YAŞINDAKİ BEBEK OTURUR

Bebeğiniz dengede durup oturmayı yeni yeni öğrenirken bacaklarını dümdüz açar hafifçe öne eğilir. Dengesini tam olarak sağlayana dek arkasına bir minder koyun. Şimdi iki eli de çevresini araştırması için boşta kalmıştır. Büyük resimli bir kitaba birlikte bakmanız resimleri ona anlatmanız bebeğiniz için çok eğlenceli olacaktır.

KUTULARI İNCELER

Bebeğiniz ambalaj kutuları oyuncaklar gibi ilginç bulursa şaşırmayın. Kutuyu inceleyin, varsa üzerindeki tel zımbaları çıkarın.

SESLER ÇIKARIR

Bir tahta kaşık ve tencereden daha iyi bir davul olabilir mi? Bebeğiniz sesler çıkarmaya ve bu patırtıları dinlemeye bayılır.

EMEKLER

Bebeğinizin emeklemesi de önemli bir aşamadır. Bacaklarını eş beceriyle kullanamayabilir. Bir diziyle öbür ayağının birbirine dolanması da gayet normaldir.

1 Yaşındaki Bebek Neler Yapar, Nelerle Oynar ? 4

ALKIŞ OYUNU

Bebeğin iki eline küçük birer küp verin. Ellerini çırparken siz de onunla birlikte ellerini çırpın. Beraber oyunda ona eşlik edin. Bebeklerin sevdikleri oyunlar ile alakalı fikir almak isterseniz Bebeklerin Oyunu isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Ay ay bebek gelişimi içinde 1 yaşındaki bebek  gelişimi yazımıza bakabilirsiniz.

TOPLA TANIŞMA

Yedi aylık olduğunda bebeğiniz yuvarlanan bir top gördüğünde hayran kalacak, kazayla topu kendisi hareket ettirirse çok şaşıracaktır. Bir yaşındaki bebeğiniz topu yerden alabilir ve yuvarlayabilir. Artık topu tanımıştır.

SU OYUNU

1 yaşındaki bebek su ile oyunlar oynayabilir. Suyun ellerinden nasıl aktığını ona gösterin. Plaj kovası yoksa kevgir ile ve plastik kaselerle de oynayabilir.

AYAĞA DİKİLME VE SIRALAMA

Onuncu ayda bebeğiniz bir eşyaya tutunarak kalkmak için kollarını ve bacaklarını denetleyebilecek duruma gelir. Bu yüzden bu durumlarda devrilebilecek şeyleri ortadan kaldırın. Buna dikkat edin. Bundan sonraki aşamaysa tutunduğu yerde yan yan yürümektir. Sonunda hemen her zaman popo üstü düşer.

AMBALAJ KUTULARI

Biraz büyüyünce bir kutu ve boş makaralar verin. Bunları teker teker almak sonra da yeniden kutuya doldurmak bebeğiniz için oldukça eğlenceli bir oyundur.

OYUN PARKI VE YÜRÜTEÇLER

1 yaşında bebek için oyun parkı ve yürüteçleri kullanabilirsiniz. Çocuk birkaç dakika için gözden uzak kalacaksa sözgelimi çalınan kapıyı açmaya gidecekseniz bu zamanda onu oyun parkına koymanız güvenlik açısında yararlıdır. Ancak orada birkaç dakikadan çok bırakmayın. Çünkü korkabilir, sıkılabilir ve bebeğiniz bundan dolayı ağlamaya başlayabilir. Bebek yürüteci bebeğin ayaklarını kullanarak ilerletebileceği tekerlekli bir araçtır. Bebeğin kendi başına gezmesi için gerekli heyecanı azaltacağından yürümeyi geciktirebilir. Hiçbir zaman bebeği yürüteçte yalnız bırakmayın. Kolayca kontrolden çıkıp devrilebilir.

BASAMAK TIRMANMA

Merdivenlere ilgi göstermeye başladığında basamaklardan emekleyerek nasıl çıkılacağını ve nasıl inileceğini ona siz gösterin. Yüzü her zaman basamaklara dönük olmalıdır. Buna dikkat edin. Güvenlik için ise merdiven başlarına geçici olarak birer alçak kapı yatırın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir