2 Yaş Oyunları, Çocuğunuzla Oyun Oynarken Evdeki Malzemelerden Yararlanın 1

Çocukların gelişimi üzerinde oyun ve oyuncakların büyük etkisi vardır. Öğrenmeyi ve gelişimi destekleyen oyuncak çeşitlerine dair kesin bir bilgi olmasada hayal gücünü kısıtlamayan oyuncakların tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. 2 yaş oyunları nelerdir ? Evdeki malzemelerden yararlanarak oynayacağınız oyunlar hangileri ? Yazımızda bu önerileri bulabilirsiniz.

Çocukların en sevdikleri şeylerden biri oyun oynamaktır. Aslında çocuklar oyun oynayarak hem kendini hem de etrafını keşfeder. En iyi öğrenme ve gelişmeyi hangi tip oyuncağın sağladığına karşı kesin bir kanıt yoktur. Çocuklar için en yararlı oyuncaklar, onların hayal gücünü kısıtlamayan oyuncaklardır.

Anne baba ve çocuk arasında etkileşimi sağlayan kitaplarda çocukların gelişimine katkıda bulunur. 3 Boyutlu Hikaye Kitapları ve Renkli Bilgiler Kitaplarından yararlanabilirsiniz.

Çocukların 2 yaş civarında kazandığı deneyimler onlara okul dönemi boyunca eşlik edecektir. Fakat çok uzun saatler süren kurslar ile çocuğunuza yüklenmek zorunda değilsiniz.

2 Yaş Oyunları, Çocuğunuzla Oyun Oynarken Evdeki Malzemelerden Yararlanın 2

Çocukla Oyun Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun oynamak çocuğunuza problem çözme, özgüven kazanma, empati kurma, karar verme, paylaşma ve yaratıcı olması hakkında bilmesi gerekenleri öğretir. Çocuğunuzun yalnızca hoş vakit geçirmesini sağlamaz. İşte çocuğunuzun oyun oynamaktan zevk almasını sağlamak için bazı yöntemler;

  1. Oyun oynarken bütün dikkatinizi çocuğunuza verin. Oyun, çocuğunuz ile etkileşimde olmanızı sağlar.
  2. Birlikte oyun oynarken eğlenin ve oyunlara mizah katmanız çocuğunuzun hoşuna gider. Oyundan keyif almasını sağlayabilirsiniz.
  3. Çocuğunuzun yönergelerine uyun. Eğer kendi uydurduğu bir oyunu oynuyorsa sizden istediği şeyi yapın. Oyunun sorumluluğunu üstlenmesini sağlayın. Eğer bir kale yapmak gerekiyorsa bırakın çocuğunuz yapsın. Oyun ile alakalı bazı şeyleri kendisinin karar vermesini sağlayın.
  4. Oyundan keyif aldığı sürece alt alta üst üste oynanan oyunlar çocuğunuz için faydalıdır. Kızların fiziksel olarak rahatlamasına, erkeklerin saldırganlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olur.
  5. Eğer çocuğunuz keyifli bir şekilde tek başına oyun oynuyorsa müdahale etmeyin. Size ihtiyaç duyduğu zaman yanına gidebilirsiniz.
  6. Oyuncakları bir sepetin içerisine gelişigüzel bir şekilde koymak yerine düzenli bir şekilde koyduğunuz zaman çocuğunuz için daha çekici olurlar. Oyun bittikten sonra oyuncakları toplayıp yerine koymayı da oyunun bir parçası haline getirebilirsiniz. Bunu her oyundan sonra yapın. Böylece alışkanlık kazanmış olur.
  7. Kil, oyun hamuru, boya gibi malzemeler ile bir kaç tane yaratıcı oyun aracı temin edin. Boyalar ile resim yapabilirsiniz.
  8. Çocuğunuzun özellikle dışarıda; kar, kum, taş, çamur, çimen, toprak, su gibi doğal malzemeler ile oynamasına izin verin. Özellikle yaz tatillerinde kum ve su ile oynamasına, çimenlerde koşmasına izin verin. Sürekli elinde tablet ve ya telefon gibi aletler ile oynamasına izin vermeyin. İleri teknoloji ürünü oyuncakların yaratıcı oyunlara teşvik etme potansiyeli daha azdır.
  9. Oyuncakların dönüşümlü olarak ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sık oynadığı oyuncağını bir müddet (1-2 gün) rafa kaldırın, ardından tekrar çıkartın.
  10. Farklı oyuncaklar ile oynamasına teşvik edebilirsiniz. İnşa blokları ile oynamak görsel uzamsal yetenekler için faydalı iken oyuncak bebeklerle oynamak sosyal beceriler için faydalı olabilir. Cinsiyet eşitliğini vurgulamak için kızların cesur, erkeklerin duygusal olduğu kitapları satın alabilirsiniz. Oyuncaklarımıza göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.
2 Yaş Oyunları, Çocuğunuzla Oyun Oynarken Evdeki Malzemelerden Yararlanın 3

2 – 3 Yaş Oyunları

Maket Yapımı

Maket yapımı 2 yaş etkinliklerinden biridir. Bu yaştaki çocuklar için eğlenceli oyunlar arasında yer alır. Karton rulolar, yumurta kutuları, yoğurt kapları gibi malzemeler kullanın. Önemli olanın beraber eğlenceli vakit geçirmek olduğunu unutmayın.

Evcilik

Özellikle kız çocukların en sevdiği oyunlardan biri evciliktir. Size yardımcı olmasını bile sağlayabilirsiniz. Gerçek hayatta toz alma, yemek yapma, çiçekleri sulama gibi küçük işler vererek işe dahil etmeye çalışın.

2 Yaş Oyunları, Çocuğunuzla Oyun Oynarken Evdeki Malzemelerden Yararlanın 4
beautiful girl playing with colors on white background

Boyama

Patates baskısı yapmasına ve bir kağıda gelişigüzel boyama yapmasına izin verin. İlk el baskısını yaparak saklayabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir