3 Aylık Bebek, Bebeğin Sağlığı 3

3 aylık bebek ve bebeğin sağlığı ile alakalı yazımızda tüm bilgileri sizinle paylaşacağız. Bir bebeğin hasta olup olmadığını anlamak oldukça güçtür. Halinden memnun görünüyor ve normal besleniyorsa sağlığı yerinde demektir. Oysa bebekler çabuk hastalanabilir, üstelik hastalık mikrobikse bu tehlikeli de olabilir. Bu nedenle ilk üç ay boyunca işi şansa bırakmamalı, bebeğin sağlığından en küçük bir kuşkuya düştüğünüzde hemen doktora başvurmalısınız. Bebeğinizde normal olmayan bir işaret dikkatinizi çektiğinde bu anlattıklarımızda sıralanan belirtilerle karşılaştırın. Üç ayın altındaki bebeklerde en sık görülen sorunlar bunlardır. Bebekler bulaşıcı hastalıkların çoğuna karşı doğal bi bağışıklık sistemiyle doğar.

Emzirilen bebeklerde anne sütündeki antikorları alır. Bu bağışıklık altı ay sürer. Bebeğinizin altı aylık olana dek bulaşıcı hastalıklara yakalanma tehlikesi vardır.

BEBEĞİNİZİ GECİKMEDEN DOKTORA GÖTÜRMENİZ GEREKEN DURUMLAR

Aşağıdaki durumlarda hemen can kurtaran çağırın ya da en yakın hastanenin Çocuk Acil ya da Acil servisine başvurun.

 • Bebeğiniz yeşil renkli kusarsa
 • Ateşi yarım saatten uzun bir süre 39 derecenin üstünde kalırsa
 • Hem kusar ve hem de çok ağrısı varmış gibi sürekli ağlarsa
 • Sesli ve sık soluk alıp vermeye başlarsa
 • Ağlarken bıngıldağı gerginleşip kabarıyorsa
 • Üzerine cam bardakla bastırıldığında yok olmayan morumsu benekler dökerse
 • Kanlı ve sümüksü kaka yaparsa

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

 • Bebeğiniz iyi görünmüyorsa ya da her zamankinden daha çok ağlıyorsa ya da ağlama şekli ve sesi değişikse
 • 3 aylık bebek uykulu görünüyorsa, her zamankinden farklı olarak sessiz ve uyuşuksa,
 • Çok tedirgin ya da rahatsız görünüyorsa,
 • Üst üste iki öğünü reddeder ya da altı saat süresince hiç yemek yemek istemezse hemen bebeğinizin doktorunu arayınız.

PREMATÜRE BEBEKLER

Doğum kilosu çok düşük bebeklerde gebeliğin 37. hastasından erken doğanlar, ilk haftalarda bulaşıcı hastalıklara karşı çok duyarlıdır. Büyüyüp kilo alana değin nezle, grip olan insanları bebeğin yanına sakın yaklaştırmayın. Bebeği hastalık etkenlerinin bulaşabileceği kalabalık yerlerden uzak tutun.

3 Aylık Bebek Neden İştahsız Olur ?

3 aylık bebek neden mama yemez ?. Bebeğiniz yemek istemiyor ama mutlu ve genel durumu iyi görünüyorsa kaygılanmanıza gerek yok demektir. Üst üste iki öğünü reddeder ya da altı saat boyunca yemek istemezse hemen doktorunuzu aramalısınız.

3 Aylık Bebek, Bebeğin Sağlığı 4

Bebeğiniz Ağlıyorsa 

Bir saat süresince tüm yolları denemenize karşın bebeğinizi susturamıyorsanız ya da ağlaması olağandan değişik hemen doktorunuzu aramalısınız. Her gün aynı saatlerde ve iki üç saat boyunca durmadan ağlıyorsa, başka bir hastalık belirtisi de göstermiyorsa, bunun nedeni kolik olabilir. Ve bu haftalar boyu sürebilen hastalıktır. Ama bilinen bir tedavisi de yoktur.

Bebeğiniz Kilo Alamıyorsa

3 aylık bebek gelişimi günden güne artar. Bebeğiniz 3 aylık olmasına rağmen 3 aylık bebek kilosu ve boyunda değilse, bebeğinizin kilo artışı normal hızda değilse mutlaka bir doktora ve ya bebeğinizin doktoruna başvurmalısınız. Kilo artışındaki yavaşlamanın nedeni alttan alta gelişen bir hastalık olabilir.

Bebeğinizin cildinde kuru pul pul dökülen alanlar varsa derinin nemlendirilmesi gerektiğini gösterir. Kuru bölgelere bebek yağı ya da nemlendirici sürün.

Bebeğinizin tek gözü ve ya her iki gözünden aplamadığı zamanlarda bile yaş gelmesi gözyaşı kanalının tam açılmadığı durumlarda görülmektedir. Oldukça sık rastlanan bir durumdur. Genellikle bebek bir yaşına geldiğide kendiliğinden geçer. Bir yaşından sonra da devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

İsilik denen özellikle burunda ve yanaklarda görülen küçük beyaz noktalar ilk haftalarda birçok bebekte ortaya çıkar. Süt beneği de denen isilikler tedavi gerektirmez. Ancak bebeğinizin yüzünde haftalarca kalabilir.

3 Aylık Bebek

Özellikle boyunda ve göğüste derinin sıcak, kızarık ve terli olması aşırı sıcakta kalmadan dolayı olmuş olabilir.

Hıçkırık ise özellikle beslenmeden sonra görülür. Önemli değildir ve tedaviye gerek kalmadan geçer.

Göbekte ağrısız kabartı ise bebek öksürürken, hapşırırken ya da ağlarken daha da belirginleşiyorsa karın duvarının zayıflığına bağlı olarak gelişen göbek fıtığı olabilir. Genellikle bir yıl içinde kendiliğinden geçer.

12 aylık bebek neler yapar merak ediyorsanız daha önce yazdığımız 1 yaşındaki bebek neler yapar, nelerle oynar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir