3 Aylık Bebek Gelişimi 1

Bebeğinizin büyümesini ve yeni şeyler öğrenmesini zilemek coşku verici bir deneyimdir. Gösterdiği her aşamada sizi hayretler içinde bırakacaktır. Önce yuvarlanır, sonra oturur, emekler ve sonunda da yürür. Bütün bunları başardıktan sonra konuşmayı öğrenir. Hareketlerini daha iyi denetler ve vücudunu kullanmada ustalaşır. İlk adımlarının sizde yarattığı coşkunun benzerini, yaşını doldurduktan sonra göstereceği daha az göze batan gelişmelere tanık oluncada duyacaksınız. Okul öncesi çağda yardımınıza, desteğinize ve sürekli ilginize gerek duyacaktır. 3 aylık bebek gelişimi oyun oynarken öğrenir. 3 aylık bebek gelişim özelliklerinden biri de cisimleri, renkleri, biçimleri ve neden sonuç ilişkilerini hep oyuncaklarla ve günlük eşyalarla oynayarak bilgi dağarcığına katmasıdır. Oyunu günün belli bir zamanlarıyla sınırlandırmayın. Her şey ilginç bir oyun olabilir ve bebeğiniz sizinle birlikte yaptığı her şeyden çok şey öğrenir.

3 aylık bebek gelişimi için ne yapılmalı ? 3 aylık bebek gelişim tablosu ve 3 aylık bebek gelişimi boy kilo ile ilgili tüm bilgileri yazımızda sizler için sıraladık. Tüm bebekler aynı hızda büyümez, edindikleri beceriler de hep aynı zamanlara rastlamaz. Ne var ki öğrendikleri her şey, bir sonraki gelişim aşamasına “basamak” oluşturduğu için, yeni becerileri hep aynı sırayla edinir. Aşağıdaki çizelge, çocuğunuzun fiziksel beceriler, el becerisi, görme, işitme, konuşma, sosyal davranışlar ve oyun oynama gibi değişik alanlarındaki gelişim basamaklarını gösteriyor. 3 Aylık Bebek Gelişimi içinde herhangi bir şeyi yapmayı çizelgede belirtilen ortama yaştan önce ya da sonra öğrenebilir. Bir alandaki beceriyi başka bir alandakine göre daha yavaş edinebilir. Bunun hiç önemi yoktur. Önemli olan çocuğunuzun bir basamaktan ötekine kendi öğrenme hızında düzenli biçimde ilerlemesidir.

Gelişim Basamakları Çizelgesinde 3 aylık bebek ve 6 aylık bebek, dokuz aylık bebek, on iki aylık bebek ve 15 aylık bebeğe kadar bebeklerin gelişimlerini anlatan çizelgedir.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Boy  Kilo Nasıl Olmalı ?

Kız bebeklerde kilo en az  400o gr ortalama olarak ise 5400 gram olmalı, en fazla ise 7000 gramdır. 3 aylık erkek bebeklerde kilo alt sınır 4100 gram, ortalama 5900 gram en fazla ise 7500 gramdır.

3 Aylık Bebek Gelişimi Vücut Hareketleri

Bebek boynunu bükmeden sırtüstü yatar. Canlılıkla tekmeler vurur. Oturur konuma geldiğinde başını birkaç saniye dik tutabilir. Yüzükoyun bırakıldığında başını ve omuzlarını iyice kaldırabilir. Sert zeminde ayağa dikilirse dizlerinin büker.

3 Aylık Bebek Gelişimi El Becerisi

Kendi ellerinin hareketlerini izler, bebek yumruklarını açıp kapatır. Çıngırağı elini verildiği zaman birkaç saniye elinde tutar. Ama aynı zamanda ona bakamaz.

3 Aylık Bebek Gelişimi İşitme, Görme ve Konuşma

Bebeğinizin duyuları tetiktedir. İnsan yüzleri bu ayda ilgisini çeker. Çevresini görmek için başını çevirir. Yüzünden yukarıda tutulan oyuncak daha yakına indirilirken göz bebekleri birbirine yakınlaşır. Annesinin sesine gülümser. Bebeğinizde size ses çıkarır. Başını sesin olduğunu göre doğru çevirir.

3 Aylık Bebek Gelişimi Sosyal Davranış e Oyun Oynama

Bebek, beş altı haftalıkken gülümsemeye başlar. Banyo ve  beslenme hazırlıklarını tanır ve seslerle, gülücüklerle, çoşku belirtilerini göstererek tepki verir. Sevgiyle okşandığında, gıdıklandığında, konuşulduğunda hoşnutlukla tepki verir.

3 aylık bebek gelişimi haricinde 3 aylık bebeğin sağlığı hakkındaki bilgimizde blog kısmımızdan tıklayarak okuyabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir