3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 17

3 yaşındaki çocuk için oyunlar hem bu yaşta gelişimine katkıda bulunur hem de eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. Bu yaşlarda çocuğunuz her konudan bir oyun üreten sınırsız düş gücüyle sizi hayretler içinde bırakacaktır. Bu nedenle pahalı oyuncaklara boşu boşuna para saymayın deriz.

Pahalı oyuncaklar çocuğunuzun yaratıcılığını sınırlayıp köreltebilir. Bir mukavva kutudan ev, uçak, araba, vapur ya da uzay gemisi yapabilir. İyice yıprandığında bu kutuyu atıp bir yenisini isteyebilir ve verebilirsiniz. Kutuda zımba telleri varsa çıkarmayı sakın unutmayın. İki iskemle arasına gerili bir çarşaf, onun için liman, çadır, ev ya da düşünebildiği her şey olabilir. Bu yılın sonlarına doğru bir arkadaş topluluğu edinip öbür çocuklarla yapıcı bir ilişki içinde oyunlar oynayabilir. Bir şey yapmasını istediğinizde artık görüş bildirmeye başladığını fark edeceksiniz.

DEĞİŞİK ŞEKİLLER

3 yaş çocuğu için evde yapılabilecek etkinliklerden biri değişik şekiller yapmaktır. Yapboz oyunu yoğunlaşma, el becerisi ve görsel kavrama gerektirir. Çabuk vazgeçiyorsa daha kolay bir yapboz verin. Bu tarz oyunlar, 3 yaş çocuğu zeka gelişimine katkı sağlar.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 18

RENK VE BOYALAR

3 yaş çocuğu için eğitici oyunlardan biri de renkler ve boyalar ile oynamasıdır. Resim, renk ve dokuları öğrenmesi için en iyi yoldur. Kalın fırçalar verin, giysilerini ve ortalığı önlükle, naylon örtülerle koruyun.

3 Yaşındaki Çocuk

ELLERİNİ KULLANMA

Çocuğun el becerilerini geliştirmesine yardımcı olun. Vidalı kapakları açıp kapatabilir, pasta kalıplarıyla oyun hamurundan sizin kek hamurunuzdan şekiller kesebilir. Bırakın mutfakta size yardım etsin.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 19

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 20

DÜŞSEL ARKADAŞLAR

Oyuncak bebekler hem kız hem de erkek çocukların yoldaşıdır.  Siz nasıl onun yaşamını yönlendiriyorsanız, o da ayısının yaşamını yönlendirebilir.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 21

KILIK DEĞİŞTİRME

Yansılama her yaştaki çocukların en çok sevdiği oyunlardan biridir. Eski giysileriniz, ayakkabılarınız, şapkalarınız ve çantalarınız bu oyun için en uygun gereçlerdir ve oyuncakçılarda satılanların birçoğundan çok daha eğlenceli zaman geçirmeyi sağlar.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 22

KOŞUP ZIPLAMA

Koşmayı, hoplayıp zıplamayı öğrenmek yeni fiziksel beceriler gerektirir. Kendiniz de zıplayarak yere inişte dizlerini nasıl bükmesi gerektiğini çocuğunuza gösterin. Aktiviteleri beraber yapın.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 23

BERABER OYUN OYNAMA

3 yaşındaki çocuk için eğitici oyunlardan biri de beraber vakit geçirmeniz oyun sırasında birlikte bir şeyler yapmanızdır. Özellikle yaz aylarında beraber oynayabileceğiniz oyunlar daha fazladır. Tatilde kumdan kaleler yapabilir, denizde toplar ile oyun oynayabilirsiniz. Kum havuzu her zaman eğlencelidir. Çocuğa kovayla küreği nasıl kullanacağını gösterin. Arkadaşlarına kum atmamayı öğretin. Bahçenizde bir kum havuzu varsa, üstünü örterek kedi ve köpeklerden koruyun. Beraber oyun parkına gidebilir ve orada kumlar ile oynamasını gösterebilirsiniz.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 24

3 Yaşındaki Çocuklarda Üstün Zekalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bunu anlamak için çocuğunuzu iyice analiz etmeniz ve onun hareketlerini izlemeniz gerekiyor. Sayılarla arasının nasıl olduğunu ve artistik becerilerini takip edin. Tepkilerine kulak verin. Güzel çizimler yapıyorsa, matematik işlemlerini kafasından hemen yapıyorsa, çocuğunuz farklı diye sayabilirsiniz. Sürekli soru soruyorsa, yabancı dil ile arasının nasıl olduğuna bakın, kelimelerini hemen ezberleyebiliyorsa, çok hareketli bir çocuksa, kitaplardan öğrendiği bilgilerini hiç unutmuyorsa çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu düşünebilirsiniz.

PAYLAŞMA VE OYUN

Çocukların sıralarını beklemeyi ve oyuncaklarını paylaşmayı öğrenmeleri biraz zaman alır. Hatta her çocuk paylaşmayı sevmeyebilir. Paylaşmayı da ebeveyn olarak siz öğretmelisiniz. İlk kez iki buçuk üç yaşlarında öteki çocuklarla oyun oynamaya başlayan çocuğunuz oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşacak, onlarla ortaklaşa oyunlar oynayacaktır. 3 yaşındaki çocuklarda bu yaş, çocuğu bir arkadaş topluluğuna sokmak için en uygun zamanlardandır. Çocuk yaşıtlarıyla ne denli çok birlikte olursa topluluğa katılması ve uyumu da o denli çabuk ve kolay olur.

3 Yaşındaki Çocuk ve Evde Yapılabilecek Aktiviteler 25

Siz de çocuğunuza birçok oyun fırsatı sunabilirsiniz. Kum havuzu, birbirine geçen plastik kalıplar, sığ çocuk havuzu, eski giysiler gibi birçok şey yaratıcılığı arttırır. Okul öncesi yıllarda hem çocuğunuzun güvenliğini sağlamak hem de toplulukta çıkması olası olan kavgaları önlemek için gözünüz sürekli üzerinde olmalıdır. Ayrıca 3 yaş çocuğu masal kitaplarına sitemizde yer alan kitapları inceleyerek yararlanabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir