6 Aylık Bebek Gelişimi ve Prematüre Bebekler 1

Bebeğinizin büyümesini ve yeni şeyler öğrenmesini izlemek coşku veren bir deneyimdir. Gösterdiği her aşamada sizi hayretler içerisinde bırakabilir. Önce yuvarlanır, sonra oturur, emekler ve sonra yürür. Bütün bunları başardıktan sonra da konuşmayı öğrenir. Hareketlerini daha iyi denetler ve vücudunu kullanmada daha ustalaşır. İlk adımlarının anne babalarda yarattığı coşkunun benzerini yaşını doldurduktan sonra göstereceği daha az göze batan gelişmelere tanık olunca da duyacaksınız. Okul öncesi çağda yardımınıza, desteğinize ve sürekli ilginize ihtiyaç duyacaktır. Oyunlarını da siz yönlendireceksiniz. Yazımızda 6 aylık bebek gelişimi ve altı aylık bebek ile ilgili bilgilere sizler için yer verdik.

İLK ALTI AY

Bu aylarda bebeğinizin bir kişilik ve birey olarak geliştiğini fark edeceksinizi. Size gülücükler verecek, duygularını belli edecektir. Bu yaş grubu için hazırlanmış pek çok oyuncak olmasına karşın bebeğiniz en çok sizin varlığınızdan hoşlanır. Uyanıkken onunla bol bol konuşun, ona gülümseyin. Göreceği, işiteceği birçok şey ve keşfedeceği pek çok yenilik onu çeker. Pahalı oyuncaklar almanıza gerek yoktur. Eski fotoğraflar, cam olmayan aynalar, ses çıkaran eşyalar ve giysinizin dokunabildiği ucu, en sevdiği oyuncaklar olacaktır.

NESNELER VE SESLER

Aşağı yukarı altı haftalık olduğunda artık uyumadığı zamanların bir bölümü yere koyacağınız sallanan ana kucağında oturarak geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bundan önce de yere serili battaniyenin üzerinde uzanmaktan hoşlanabilir. Ona ses çıkaran renkli bir şey gösterdiğinizde kıpırdanıp kollarını açarak ilgisini belli eder. Eline vereceğiniz hafif şeyleri tutabilir. Bir süre sonra da eliyle uzanıp ilginç bulduğu şeyleri yakalamaya beceriksizce çabalayacaktır.

6 Aylık Bebek Gelişimi

BİRBİRİNİZİ TANIMAK

Yaşamının ilk haftalarında bebeğinizin gözleri 25 cmden ilerisini görecek ölçüde gelişmediği için onunla konuşurken yüzünüzü yaklaştırın, gülüşünüzü ve yüz anlatımınızı abartın. Göz göze kurduğunuz ilişki bebeğin kişilik gelişimini doğrudan etkiler ve sevgi dolu ilişkilerin anlamını kavramasını sağlar.

YUVARLANMA

İlk altı ay içinde bebeğiniz önce önden arkaya, sonra arkadan öne yuvarlanmayı öğrenir. Bu ona büyük bir başarı duygusu verir. Artık vücudunu kendi istediği gibi hareket ettirebilecektir. Unutmayın ki bebeğiniz yuvarlanmayı henüz öğrenmemiş de olsa, yüksek yerlerde giderek yatakta bile onu yalnız bırakmamalısınız.

OTURMAYI ÖĞRENME

Bebeğiniz vücudunu denetlemeyi öğrendikçe minderlere yaslanarak oturmayı da becerecektir. Minderle dengesini korumasını sağlar. Devrilmesini de önleyecektir.

VÜCUDUNU KULLANIRKEN

Bebeğinize  kollarını, bacaklarını ve vücudunu kullanarak neler yapabileceğimi anlaması için fırsat tanıyın. Göbeğinin üzerine yatar durumdayken kollarını oynatmasını tekmeler savurmasını izleyin. Bebek yağı ile yapacağınız hafif bir masaj da vücudunu tanımasına yardımcı olacaktır.

PREMATÜRE BEBEKLER

Prematüre bebekler, gelişim aşamalarını öbür bebeklere göre biraz gecikerek yaşarlar. Unutmayın ki bu bebeklerin iki doğum günü vardır. Birinci doğum günleri dünyaya geldikleri gün, ikincisiyse hesaplanan doğum günüdür. Anne karnında geçirmediği günleri sayarsanız, gelişimlerinin hiç de yavaş olmadığını anlarsınız. Prematüre bebeklerin kontrol amacı ile düzenli olarak doktora götürülmesi gerekir. Erken doğanlar, genellikle üç yaşına gelmeden zamanında doğan bebeklerin gelişimini yakalamış olurlar. Aylara göre bebek gelişimiBebeklerin ay ay gelişimi ve ya 3 aylık bebek gelişimi ile ilgili bilgi almak istiyorsanız ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir