Ağlayan Çocukları Susturmaya Çalışmayın 1

Bebekler herşeyi ağlayarak söylemeye çalışırlar. Bütün dertlerini ağlayarak size iletirler. Sizde ilk olarak acıktı mı ?, uykusu mu var ? , gazı mı var ? diye düşünerek ağlamasına çare bulursunuz. Peki biraz daha büyüdüğünde ağlama durumu biter mi ? Hayır. Bebek olsun çocuk olsun ağlamanın psikolojik olarak rahatlamanın yanı sıra birçok fizyolojik faydaları vardır. Bu yüzden Ağlayan Çocukları devamlı olarak susturmayın.

Ağlamak göz yaşı bezlerini harekete geçirir. Göz cidarlarındaki mikro irritanların temizlenmesini sağlar. Gözyaşının antibakteriyel özelliği de bulunmaktadır. Gözlerde enfeksiyonu önler ve bebeklerin gözlerindeki çapağın gözlerine zarar vermesini önler. Ağlamak stres sonucu biriken bazı maddelerinde vücuttan atılmasını sağlar. Gözyaşı aynı zamanda endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Endorfin hormonunun iki yararlı etkisi vardır. Biri ağrı kesici etkisi diğer etkisi ise endorfinin keyif, rahatlama ve mutluluk vermesidir. Ağlamak çevredeki diğer insanlarda oksitosin hormonunu tetikler. Ağlama sesi diğer insanlarda empati kurmayı ve şefkat duyma hislerini uyandırır. Çevredeki kişilerde ağlayan kişiye şefkatle bakar.

Oksitosin hormonun en fazla salgılandığı zaman doğum esnasıdır. Rahim kaslarını harekete geçirerek doğumu gerçekleştirir, bir de annenin yeni doğan bebeğine hiç olmadığı kadar sevgi ve şefkat dolu hisler beslenmesini sağlar.

Ağlayan Çocuk

Ağlayan Çocukların ağlamalarının bir çok farklı sebebi vardır. Bebeklerde ve ya çocuklarda görülen ağlama ve öfke nöbetleri bir tür davranış bozukluğu kategorisinde değerlendirilmemelidir. Çocuklar sakin kalabilmek için bu yönteme başvururlar. Bebeklerin olduğu gibi küçük çocuklarda kendilerini ağlayarak ifade ederler. “Acıktıklarını, altlarının temiz olup olmadığını, uykusunun geldiğini” gibi durumları ağlayarak ifade ederler. Çocuklar acı dolu hisleri biriktiğinde ağlamak için bahane arar ve de bulurlar. Daha sonra sakin ve rahat bir şekide güne devam ederler. Ağlayan çocuklara öncelik olarak anne ve babalar bir ağrısının olup olmadığını kontrol etmemliler, neden ağladığını bulmaya çalışmalılar. Eğer sebepsiz ağlıyorsa sizin sevginize ihtiyaç duymuş olabilir. Ona bu yüzden sarılın ve güven verin. Güvende olduğunu bilmesini sağlayın. Anne ve babalar çocuklarına bu şekilde davrandıkları zaman çocuklar zamanla ruh sağlığı açısından problemsiz ve çok sağlıklı bireyler haline gelirler.

Çocukların Ağlayarak Herşeyi Elde Edemeyecekleri Öğretilmeli

Bazı çocuklar ebeveynleri tarafından her şeye çok çabuk bir şekilde ulaşabiliyorlar. İstedikleri her şeyi anne ve babaları tarafından yapılıyor. Aslında ebeveynlerin yaptıkları bu davranış doğru değil. Eğer çocuğunuz her istediğini ağlayarak elde etme alışkanlığı kazanmış ise anne, baba ve diğer aile büyükleri ortak bir irade ile bunu çözümlemelidir. Aksi taktirde bu durum hep böyle gidecekler. Çocuğunuz nasıl olsa ağlayınca her dediğim oluyor, her istediğim yapılıyor diye düşünerek istediklerini ağlayarak yaptırmaya devam edecektir. Aileler çocuğun bir kaç kez ağlama ile bir yere gelemeyeceğinin öğretilmesi gerekmektedir. Daha sonra çocuk isteklerinin yerine gelmesi konusunda daha makul bir yol izleyecektir ve aile ile iletişim çabalarına girecektir. Yeterli güven duygusu verildiğinde sıkıntısını dile getirecek ve ağladığını için rahatlayarak günlük hayatına hiç bir şey olmamış gibi geri dönecektir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir