Ağrısız Normal Doğum 1

Anne olmak bir çok kadının hayalidir. Anne adaylarının en büyük korkularından biri de doğum sırasında yaşayacakları ağrıdır. Halk arasında ağrısız doğum olarak bilinen “Epidural Analjezi” geliştirilmiş ilaç ve teknikler sayesinde doğum sırasında oluşan ağrıyı büyük bir ölçüde ortadan kaldırır. Yazımızda ağrısız normal doğum ile ilgili daha fazla bilgiyi de bulabilirsiniz.

Doğum sırasında fazla acı çekilmesi, bazı anne adaylarını fizyolojik stres oluşmasına bazılarında da kan basıncının ve kalp atım hızının fazla yükselmesine neden olarak olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Ağrılı bir doğum süreci yaşayan anneler doğum sonrasında yorgun düşer ve yeni doğmuş bebekleri ile arzuladıkları kadar ilgilenemezler.

Doğum eyleminin başlaması ile rahim kasılmaları şiddetlenerek düzenli hale gelir. Kasılmalar rahim ağzının açılmasını sağlar. Genellikle doğum için uygulanacak Epidural Analjezi rahim ağzı açıklığının 4 cm olduğu zaman uygulanmaya başlanır. Daha önce uygulanırsa doğum süresinin uzamasına neden olur. Daha geç uygulanması isehem annenin gereksiz yere daha fazla ağrı çekmesi hem de işlemin yapılabilmesi için hareketsiz kalınması gereken kişinin hareket etmeden duramamasına neden olarak işlemin başarısız olmasına neden olur.

Ağrısız Normal Doğum 2

Uygun Dozda İlaç Verilir

Epidural Analjezi omurilik içinde bulunan içinde karın, kalça ve bacaklara ait sinir köklerinin olduğu epidural aralığa ince bir katater yardımı ile lokal anestezik ilaçların uygulanması ile sağlanır. İşlem yapılmadan önce yapacak olan hekime anne adayına her şeyi anlatır. Annenin hem sözel hem de yazılı onayı alınır. Önce işlemin yapılacağı yerin dezenfeksiyonu sağlanır. Sonra işlem için özel üretilmiş bir iğne yardımı ile bel omurlarının arasından epidural aralığa ulaşılır. Katater, epidural boşluğa yerleştirilip işlem sonlandırılır. Kataterin ucu omuz bölgesinde uygun bir yere yapıştırılır. Sonra gerekli ilaç miktarı katater yardımıyla uygulanır. İlaç uygulaması ağrının şiddetine göre doğum bitene kadar devam eder. Ağrısız doğum için yapılan epidural katater yerleştirilmesi anne için ağrısız ve oldukça rahat bir uygulamadır.

Ağrısız Normal Doğum 3

Epidural Analjezinin Avantajları

  • Hareket kısıtlığına neden olmaz
  • Genellikle psikolojik bir rahatlama sağlar
  • Etkin ağrı tedavisi yapılır. Anne ağrı çekmez
  • Kas spazmlarını engelleyerek doğumu rahatlatır
  • Doğum kesesi açılan durumlarda epizyotominin açılması ve tamiri esnasında duyulan ağrıyı giderir.
  • Gerekli olduğu zaman sezaryen anesteziye gerek olmadan sezaryen yapılmasına imkan verir
  • Doğum sırasında annenin daha dinç olmasını sağlar.Yorgun ve bitkin olmasını engeller.
  • Anne çabuk iyileşerek bebeği ile hemen ilgilenip onu emzirebilir.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir