Aile İçi Şiddet Çocuk İçin Yıkıcı Bir Durum 1

Şiddet gören çocuklar için ruhsal problemler kaçınılmaz bir hale geliyor. Travmanın tipi, şiddeti ve kim tarafından oluşturulduğu çok önemli. Aile içi şiddet hiçbir çocuğun maruz kalmaması gereken bir durum. Çocuklar için en yıkıcı travma aile tarafından uygulanan şiddettir.

Şiddet, türü ne olursa olsun asla kabul edilebilir bir durum değildir. Çocuklar için en yıkıcı travmadır. Hem ruhsal hem bedensel olarak yaralanmasını, olumsuz yönde etkileyerek çaresiz hissettiren olaylardır. Çocukları psikolojik şiddetin etkileri ruhsal yapıyı derinden sarsar. Travmaların hem tipi hem şiddeti ne kadar yıkıcı ise kim tarafından yapıldığı da önemli ve bir o kadar yıkıcı olur. Özellikle çocuklar için onların yanında olan ve koruyup kollayan aileleri tarafından uygulanan travmalar en yıkıcı olanlarıdır.

Aile çocuklar için çok önemlidir. Güven duygusunun oluştuğu ve bireyin yaşam boyu kuracağı bağların temellerinin atıldığı çok önemli bir yapıdır. Bu bilgilerden yola çıkarak aile içi şiddet birey üzerindeki etkilerinin hiç de az ve azımsanacak boyutta olmayacağını göstermektedir.

Aile İçi Şiddet

Aile içi şiddet gerek çocuğa gerekse ailenin diğer üyelerine yönelik olan herhangi bir şiddet türünün çocukta yaratacağı olumsuz etkiler oldukça fazladır. Travmaya uğrayan kişilerde bir takım uzun ve ya kısa süreli ruhsal belirti ve sorunlar görülebilir. En sık görülen değişiklikler ise iştah ve uyku iile ilgili belirtilerdir. Bazı çocukların iştahı azalır ve ya artar. Fakat genellikle iştah kaybı olur ve çocuklar kilo kaybeder. Uyku kalitelerinde ise bir düşüş görünür. Uyku kalitesi bozularak, gece kabuslar görme, uyuyamama gibi durumlar görülür. En belirgin olumsuz yönler ise ruh halinde ani değişiklikler olmasıdır. Yeni yeni korkuları ortaya çıkabilir ve kaygıları artabilir. Bazı çocuklarda ise sinirlilik ve genellikle gergin olma hali olur.

Şiddetin çocuğunuzu olumsuz yönde etkilemesi için sadece çocuğa yönelik olması gerekmez. Anneye ve ya ailenin diğer bireylerine uygulanan şiddette çocuğu rahatsız eder ve ruhsal dünyasında derin yaralar bırakabilir. Ebeveynler ile olan ilişkilerden tutun da toplumsal cinsiyet rollerinde bile ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Şiddet normal kabul edilebilir bir davranış değildir.

Ailenin birbiri ile her zaman sağlıklı bir iletişim halinde olması gerekiyor. Sınır sorunu olan çocuklar yani kısacası nerede durması gerektiğini bilmeyen ve öğretilmemiş çocuklar, baskıcı ebeveyn tutumlarına karşı bazı anne babalar baskı ve uygun sınırlar arasındaki dengeyi kuramazlar. Her ebeveynin temel görevi çocuğunu ileride sosyal olarak kabul gören mutlu bir birey olarak yetiştirmektir. Bu yüzden diğer insanların özgürlük alanına müdahale etmeyen bireyler olmaları çocuklarada güzelce anlatılmalıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir