Aileler Çocuklarının Hata Yapmasına İzin Vermeli 1

Aileler çocuklarını yetiştirmek adına yaptıkları tüm davranışları ile çocuklarının ileriki yaşamlarını şekillendiriyor. Her aile çocuklarının en iyi olmasını ister. Bir çok şeyde başarılı olmasını ve özgüvenli olmasını ister. Fakat mükemmeliyetçilik ayrı bir durumdur. Mükemmeliyetçilik çocuklarının hata yapmasına bile izin vermemek demektir. Halbuki mükemmeliyetçi aile olmak değil ideal anne baba olarak çocuklarının hata yapmasına izin veren aileler olmak önemlidir.

Mükemmeliyetçilikte sürekli bir aşırı beklenti söz konusudur. Mükemmeliyetçi anne ve babalar çocuklarının hata yapmasını istemez ve bu yüzden bu durumda çocuğu isyankar, çok hırslı ve sürekli daha fazlasını isteyen bir birey haline dönüştürür. Hatta çoğu zaman mükemmeliyetçi anne babalar çocukluklarında kendilerinin yapamadıklarını çocuklarına uygulamaya başlarlar. Onların üzerinde baskı kurarak bunu yaparlar. Bu tutumdaki anne ve babaların katı kuralları vardır. Çocuklarına sürekli kurallardan bahseder ve bu kurallar geçildiği taktirdede ceza verirler. Bu tutuma tabi olan çocuklar hayatları boyunca hep en iyisi olmak için çabalarlar ve sürekli yanındakileri ile hırslı bir şekilde yarış halinde olurlar. Anne ve babasından sevgiyi başarılı olursa görebileceğini düşünür. Okulunda derslerinde başarılı olduğu ve taktir aldığı zaman anne ve babası tarafından sevileceğini hoş karşılanacağını bilir. O yüzden sıkı bir şekilde çalışır.

Öyleki mükemmeliyetçi aileler çocuklarının arkadaş seçimine bile karışırlar. Arkadaş olacakları kişilerin aileleri ile görüşmek isterler. Kendi istedikleri ve belirledikleri kriterler doğrultusundaki kişiler ile arkadaş olmalarını isterler.

Peki yanlış yapmaya çocuğun hakkı yok mu ? Her çocuğun ilgi alanları farklıdır. Çocukların derse bakış açısı, çalışma isteği ve hırsları da haliyle farklıdır. Bazen çoğu anne baba çocuklarına kendi ilgi alanlarının olduğu alanlara yönlendirmeye çalışırlar. Halbuki ailelerin yapması gereken şeylerden biri de çocukları ile iletişime geçerek onların neye ilgili olduğunu sormaları, öğrenmeleri ve bu konuda bir adım atarak çocuğu ilgili olduğu alana bir kursa yazdırmalıdırlar.

Aileler

Mükemmeliyetçi Ailelerin Özellikleri

  • Kuralcıdırlar
  • Aşırı koruyuculardır
  • Hassaslardır
  • Hataya hiç bir şekilde izin vermezler
  • Çocuklarının bir çok konuda başarılı olmalarını isterler
  • Hata yapılırsa ceza uygularlar
  • Çocuğu üzerinden başkaları ile sohbet eder ve çocuğunun başarısını anlatmayı çok severler.

Hem başarılı hem de çocuğunun mutlu olmasını her aile ister. Fakat çocuğunuzun hata yapmasına izin vermeli ve hata yaptığı zamanda doğruyu ona öğretecekler olan kişiler sizlersiniz. Hata yapmasına izin vererek her zaman senin yanındayım mesajını da vermiş olursunuz. Her koşulda çocuklarınızı sevdiğinizi onlara göstermelisiniz. Anne ve babalar çocuklarının isteklerini dinlemeli ve bir orta yol bulmalıdırlar. Çocuklarının kendini doğru ifade edebilmesi için aileler onu desteklemelidir. Bir işi doğru yapamadıkları zaman kızıp azarlamak yerine yeniden denemesine imkan vermek gerekir. Çocuğunuzun bir kere daha denemesine izin verin ve bırakın kendisi tekrar deneyerek yapabileceğine inansın ve sonunda başarıya ulaşsın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir