Anne Bebek Bağı, Bebeğinizle Aranızda Bağ Kurmak 1

Doğumdan hemen sonra bebeğinizle aranızda bağ kurmanızın önemi oldukça büyüktür. Bebeğiniz ana rahminin karanlık ve bilindik kozasından çıkıp ışıltılı ve gürültülü bir dünyaya itilmiş, yeni duyguların bombardımanına uğramıştır. Yazımızda anne bebek bağı hakkında bilgi verdik.

Doğumdan sonraki saatler emzirmeye başlamak için en ideal zamandır. Yalnızca bebeğiniz ile aranızda bağ kurmanızı sağlamaz aynı zamanda hem sindirimi harekete geçirir hem de bebeğin ağız sütünün (kolostrum) koruyucu özelliklerini de anında aldığının teminatıdır. Bebekler emme hareketini henüz anne karnındayken yaparlar. Annenin karnına bir meme ucu yerleştirilse bebekler koklama duyularını kullanarak meme ucuna giden yolu bulabilirler.

Bebeğinizi emzirirken ortamında sakin ve loş olmasına dikkat edin. Bu bebeğiniz ile aranızda bağı daha da güçlendirir. Anne ve bebeğin birbirlerini tanıyabilmeleri için akla takılan ve ya acil olmayan tüm işler bekletilmelidir. Bebeğin annenin vücuduna çıplak bir şekilde dokunabilmesi için oda yeterince sıcak olmalıdır. Baba oradaysa haberi vermek için akrabalara telefon etmekte acele etmemelidir. Hayatının ilk dakikalarını bebeğiyle paylaşmak için orada olması çok daha önemlidir. Bunun dışında her şey bekleyebilir.

Bebeklerin anne sevgisine ihtiyaçları vardır. Araştırmalar gösteriyor ki sevgiyle okşanan prematüre bebekler daha çok kilo alıyor ve daha uyumlu oluyorlar. Bu yüzden bebeğinize sevginizi onu okşayarak, onunla konuşarak, ilgilenerek mutlaka göstermelisiniz.

Anne bebek

Bağ Kurma Ertelenirse

Anne bebek bağ kurması ertelendiğinde bu hem bebek için hem de anne için kötü olur. Eski zamanlarda doğumdan sonra anne dinlensin diye anne ve bebek ayrılırdı. Fakat artık bebekle bağ kurmak çok önemli görüldüğü için hastane personeli ve ebeler ailenin birlikte yalnız vakit geçirebilmelerini kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat bebeğin ve annenin güvenliği ve sağlığı her zaman önce gelir. Hassas bir doğum olduysa da her ikisinden biri için endişeli bir durum varsa bir süreliğine ayrı kalmaları gerekebilir. Anneler bazen çektiği doğum acısından dolayı şokta ve ya ilaçların etkisinde olabilir. Benzer bir şekilde özellikle de bazı komplikasyonlar meydana geldiyse baba doğumu tahmin ettiğinden çok daha sıkıntılı bulmuş olabilir. Çocuğu için bir şey hissedemeyecek kadar eşi için endişeleniyor olabilir.

Bu nedenden dolayı bazı anne babalar bebeklerine karşı o ilk sevgiyi duymadıklarında kendilerini suçlu hissederler. Başta çocuklarından ayrılmış olmak onları sarsabilir. Fakat bebeğinizle bağ kurma sürecinizdeki herhangi bir gecikme ilişkinizde kalıcı bir etki bırakacağını düşünmek oldukça yanlıştır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir