Anne Bebek Bağı 1

Yenidoğan  bebeğinizin bakımı için gösterdiğiniz özen giderek büyür ve tüm yaşantınız boyunca da sevgi ve saygı ile ilgilenmeye devam edersiniz. Anne bebek bağı hamilelik döneminden itibaren başlar. Siz onu ilk kez kucağınıza aldığınızda bunu daha net bir şekilde hissedersiniz. Onun küçücük elleri ve ayakları sizde direkt daha onu koruma iç güdüsü uyandırmaya yeter. Anne ve babaların çocuklarına karşı hissettikleri doğuştan var olan içgüdüsel bir duyum ve davranıştır.

Yeni doğan bebeklerin duygusal zekaları vardır. Bebekler çevresi ve kendisi ile iletişimi de bu duygusal zeka sayesinde kurarlar.  Duygusal zekamız ile ilişkilendirici davranışları sözsüz öğrenerek yaparız, düşünmeden kolayca yaptığımız eylemleri nasıl yaptığımızı anlatamayız ama yaparız. Örnek vermek gerekirse; enstrüman çalmak, yüzmek, bisiklete binmek, araba kullanmak gibi. Duygusal zekamızı oluşturan sinir ağları çok karmaşık ilişkilerin, örüntülerin tanınmasını sağlamaya yarar. Hatta beynimizde ki bu sinir ağlarının aynı benzer hücrelerin karnımızda da bulunduğu bilinmektedir. Bu yüzden duygusallığı yalnızca beynimizle değil, bedenimiz, karnımız ve kalbimiz ile de düşünebilme yeteneğimizdir.

Bebeklerde belli bir sayıda ve biçimde sinir ağı ile dünyaya gelirler. Yeni dünyalarında sürekli bir şeylerde deneyimlediklerinde yeni sinir bağlantıları oluşur ve bu bağlantılar artar ve karmaşıklaşır. Beynimizin sağ ve sol olmak üzere iki lobu vardır. Sol lob analitik düşünür, dünyadan gelen verileri bilinçli bir şekilde kaydeder ve tanır, nesnel verileri değerlendirir. Doğrusal zekamız IQ olarak adlandırılıp sol beyin lobumuz ile ışığın, seslerin, uyaranların bilincinde oluruz.

Sağ beyin lobu sezgi, hayal gücü, yaratıcılık, üretkenlik, bütüncül birleştirici düşünce, farkındalık, mizah anlayışı işlevlerini gerçekleştiren duygusal zekamız EQ adını almaktadır. Böylece her iki düşünce biçimi sayesinde yaşadığımız dünyayı tanır ve dünyamıza uyum sağlarız. Bunu haricinde bir de 3. düşünme biçimi vardır. O da ruhun zekasıdır. Ruhsal zeka, insan beyninin ve ruhunun doğuştan gelen yeneteği olmaktadır. En derin kaynağı evrenin kalbidir. Kendimizi bir bütün haline getirmek için kullandığımız zekamızdır. Bu sayede bebeklerinizin, çocuklarınızın ne kadar muhteşem varlıklar olduğunu görerek, hareket halindeki zekalarını durağan düşünce ve duygu formlarına dönüştürmekten ve kalıplara sokarak biçim verdiğimiz zihinler haline getirmekten kesinlikle kaçınmalıyız.

Anne bebek ilişkisi oldukça kuvvetli bir ilişkidir. Ailelerin istedikleri bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve  büyüdükleri zamanda genellikle başarılı olmalarını görmeleridir. Bebek gelişimi çocuğun zekasında önemli bir yer tutar. Bu yüzden bebeğin ilk bir kaç ay anne sütü ile beslenmesi gelişimini iyi tamamlayabilmesi açısından çok önemlidir. Teknoloji çağında yaşamamızdan dolayı çocuklarınızın ve kendinizin göz önünde tutacağı pek çok seçenek olacaktır. Örneğin; çocuk en erken ne zaman bilgisayar kullanabilir ? gibi.

Anne bebek bağı

Anne bebek bağında çocuğunuz ile birlikte bir şeyler paylaşmak oldukça önemlidir. İşlerinizi bitirdikten sonra çocuğunuza mutlaka zaman ayırmalı onun birlikte bir aktivite yapmalısınız. Haftada bir iki kez çocuğunuz ile birlikte yaptığınız aktiviteler onunla olan bağınızı daha da kuvvetlendirecektir. Örnek; beraber alışverişe gitmek, spora gitmek, sinemaya giderek film izlemek gibi birlikte yapabileceğiniz aktiviteleriniz olmalıdır. Bunları yaparken çocuğunuz ile birlikte konuşmaya iletişim kurmaya dikkat edin. Onun soruları varsa sormasına izin vererek yanıtlayın. Çocuğunuz ile bir iletişimde olmak bağınızı güçlendirir ve sorunu varsa beraber konuşarak çözebilmenizi sağlar. Akşam yemeğini aile fertlerinin hepsinin sofrada olacağı şekilde yemeniz evinizi ve ailenizi güçlendirir. Çocuğunuzun hobilerini birlikte yapmaya çalışın. Kendi hobinizi çocuğunuz ile birlikte de yapabilirisiniz. Beraber mutfağa girerek kek, pasta yapmak hem eğlenceli olacaktır hem de yeni şeyler öğrenmesini sağlar.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir