Anne Olmak, Annelik Ve Bebek 1

Anne olmak paha biçilemez duygulardan biridir. Sizin farklı yönlerinizi keşfetmenize sebep olurken hayatınıza neşe katacak ve hatta kendinizden bile çok seveceğiniz yeni bir bireyin katılmasıdır. Tombik minik ayakları ile, dünyaya karşı yumruk olmuş eller…

Anne olmak demek artık yaşamınızda bir öncelik olacağı anlamına gelir. Çünkü artık yaşamınızın odak noktası değişir. Çeşitli kararlar alırsınız; şunlar yapılacak, şunlar yapılmayacak, “bir çocuğun bütün hayatımızı belirlemesine izin veremeyiz” türünden gibi. O yalnızca size bakar ve gülümser. Siz sonra onun gülümsemesini görünce aldığınız bütün kararları unutursunuz. Bebek savunmasızdır, konuşamaz, fazla gücü de yoktur. Kendini savunmak için bildiği tek; gülümsemektir. Bu gülümseme, insan ırkının devamını sağlamaya yeter.

Anne Olmak, Annelik Ve Bebek 2

Bir bebek önce ışığı, sonra da tek bir yüzü keşfeder. Sizi de zamanla benimser. Bir süre için bu yüz onun bütün dünyasıdır. Daha sonra gülümseyen, neşeli başka yüzler gelir. Sonra parlak eşyalar, çiçekler, ağaçlar, kediler, köpekler, kuşlar, otobüsler, arabalar, yolu kazan işçiler.

Ama gece olduğunda ille de hep o ilk göz ağrısı yüzler ve onların günü noktalayan öpücükleri olsun ister. Bebeğiniz varsa artık büyüklerin dünyasında bazı şeyleri yapmanız için çok iyi bir nedeniniz vardır.

Besler, büyütür, her zaman yanında olursunuz. Gece olunca ona masallar okursunuz. Bebeğiniz artık büyüdüğünde sırtüstü yatıp havaya tekmeler atabilir, kumdan kaleler, çamurdan pastalar yapabilir. Salıncakta tek başına sallanabilir , şarkı söyleyebilir, dans edebilir ve suratını buruşturabilir. Tek istediğiniz şey keyifli bir mırıldanma, birdenbire şaşkınlıkla açılan gözler, minik bir gülücüktür.

Annelik ve bebek

Başlarda geceleriniz çoğu zaman uykusuz geçer. Anne olmak bir yandanda güne her sabah bitkin ve yorgun olarak başlamaktır. Uykusuz kaldığınız gecelerde bebeğiniz ağlayarak uyanarak sizi de uyandırır. Çünkü karnı acıkmıştır. Artık onu doyurma vaktidir. Anne kalkar ve bebeğini emzirir. Emzirmekte anne olmak kadar eşsiz bir duygudur.

Onu öyle benimsersiniz ki hatta bazen onu uyuttuktan sonra uzun uzun yüzüne bakarken nasıl daha önce yokmuş ve bir zamanlar onsuz nasıl yaşadığınızı merak edersiniz. Bilir misiniz, bir baba yeni doğmuş, çocuğunu ne denli ürkerek nasıl sakınarak ve sevgiyle kollarına alır? Babanın çocuğuna duyduğu büyülü bir sevgidir.

Çalışan Anne olmakta her ne kadar yorucu olsada tatlı bir yorgunluktur. Daha önce yazmış olduğumuz yazıyı inceleyebilirsiniz.

Annelik Ve Bebek

Annelik ve bebek hakkında tüm bilgileri, Annelik ve Bebek Bakımı adlı geniş bilgiye sahip olabileceğiniz kitabımızdan alabilirsiniz. Her biri okurken sıkılmadan keyifli bir şekilde bilgilenmenizi sağlayan kitaplar.

Anne Olmak, Annelik Ve Bebek 3

Annelik ile, emzirme ile bebeğinizi nasıl beslemeniz, hamilelik ve doğum ile alakalı tüm bilgileri bu kitaplarımızdan sitemizden inceleyerek bulabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir