Anne Sütünün Önemi Nedir ? 3

Anne sütü bir bebeğin alabileceği en önemli ve en gerekli besinlerin başında gelmektedir. Peki anne sütünün önemi nedir ? Bebeklerin anne sütünü almasında neden bu kadar önemlidir ?  Bebekler için mükemmel bir besin olan anne sütü he bebeklere ihtiyaçları olan besinleri gerekli miktarda sağlamakta hemde bebeklerin enfeksiyon ve hastalıklarla kolay bir şekilde savaşmalarına yardımcı olan besinlerden biridir.

Anne sütü tamamıyla sterildir. Formula sütünden farklılığı, anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarına uyum sağlayan canlı bir maddedir. Bebeğiniz sütünüz sayesinde hastalıklara ve enfeksiyonlara yakalanmaktan kurtulur ve ya savaşmasına yardımcı olur. Emzirmeden emzirmeye değişebilmektedir. Yaz aylarında sıcak günlerde anne sütünün içerisindeki su oranı daha fazladır. Bazı günlerde ise anne sütünün içeriğinde bebeğinizin mikroplarla savaşmasına yardımcı olacak antikorlar bulunabilmektedir.

İlk süt antikor ve besin bakımından zengin yapışkan ilk dışkıyı atmasını kolaylaştıracak müshil özellikler içeren ağız sütüdür. Gerçek anne sütü doğumdan bir kaç gün sonra gelir. Her emzirme bebeğin susuzluğunu gidermek için daha sulu olan önsüt ile başlar. Bebeğiniz emmeye devam ettiği sürece daha yoğun olan son süt üretilmektedir.

Anne Sütünün Önemi Nedir ? 4

Anne Sütünün Önemi emzirmenin anne için avantajları ile de daha çok artmaktadır.

Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin anne açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Araştırılan bazı faydaları ise aşağıdaki gibidir;

  • Yumurtalık ve rahim kisti riskini azaltması
  • Menopoz öncesi meme kanseri riskini azaltması
  • Uzun dönemde tip 2 diyabet riskini azalttığı
  • Kemiklerini güçlendirerek, yaşamın ileriki dönemlerinde kırık sayısını ve osteoporoz riskini azalttığını sonuçlarına varılmıştır.

Emziren anneler oksitosin düzeyindeki artışa bağlı olarak doğum sonrasındaki endişe depresyonu azalttığı, emziremeyen annelere göre bu süreci daha hafif geçirdiğini göstermektedir. Emziren anneler emzirmeyen annelere göre daha kolay zayıflayabilmektedir. Daha kolay forma girmekteler. Anne sütü ile beslenen bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu, ishal olasılığı daha düşük olduğundan doktorunuzu ziyaret etme gerekliliği ve buna bağlı yaşadığınız stres de azalacaktır. Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu yüzden kilo verimi ve iyi kolesterolların dengelendiği gözlemlenmektedir. Emzirmenin faydalarından biri de bebeğini emzirmiş olan annelerin kalp sorunu yaşama olasılığı azalmasıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir