Anne ve Baba Olmak.. Hazırsanız Serüven Başlıyor 1

Doğru eş, doğru iş ve doğru zamanlamaya sahipseniz anne ve babalık sıfatı ile hayatınızın en muhteşem değişimine hoşgeldiniz!

Yazar Elizabeth Fenwick der ki: “Bebek sahibi olmak hepimize yepyeni ve heyecan dolu bir dünyanın kapılarını açar. İyi tanımadığımız, sorularla dolu bir dünyadır bu…”

İster planlı programlı isterse de sürpriz bir gebelik olsun olumlu haber ilk alındığındaki duygu ve düşünce karmaşasından sonra sağlık endişeleri baş gösterir. Öncelikli olarak bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı aile gündemin en üst sırasına yerleşir. Hal böyleyken evde yenen yemeğin menüsünden dekorasyonuna kadar her detay titizlikle ele alınıp, baştan aşağı gözden geçirilir. En uygun doktorlar araştırılır ve henüz birkaç haftalık hamilelik sözkonusu olduğunda dahi doğum şekli ve hastane seçimine değin tecrübeli ebeveynler ile görüşmeler yapılır.

Tabii ki de bütün bunlar çok doğal, yaşanılan süreç her bakımdan olağanüstü ve çok da hızlı geçmekte. Ancak unutulmamalıdır ki yaşanılan her anın tadına varmak, son derece doğal olan bir süreci tümüyle akışına bırakmak ve alışkın olduğunuz rutinlerden vazgeçmemek en sağlıklısı olacaktır.

Doğallık, normallik en güzeli. Bu konuda kendinizi ve eşinizi ikna ettiyseniz tebrikleri kabul edin ve ikinci aşamaya geçin:

  1. Bir gebelik takvimi oluşturun:

Takviminiz gebelik haftalarınızı kapsıyor olsun. Bu takvim sayesinde hem annede oluşan değişiklikleri gözlemleyebilir, karşılaştırabilir hem de bebeğin gelişimine görünmüyor olsa da tanıklık edebilirsiniz.

  1. Güvendiğiniz bir kadın doğum uzmanıyla düzenli görüşmeler yapın:

Mevcut bir kadın doğum uzmanınız var ise ne mutlu size, yoksa da bir iki araştırma sonucu rahat hissedebileceğiniz ve süreci tümüyle kendisiyle paylaşabileceğiniz bir doktor bulmanız önerilir. Yine burada da hem annenin hem de bebeğin sağlıklı gelişiminin takibi açısından düzenli kontroller çok önemlidir. Üstelik duygusal bakımdan da unutulmamalıdır ki her kontrolde duyulan minik kalplerin sesi ve santim santim büyüme evreleri bir ömür süresince hatırlanacak değerde önemlidir.

  1. Tecrübeli Anne ve Babalar ile Görüşün

Çocuk sahibi dostlar ile bir araya gelindiğinde paylaşılan tecrübe ve anılar da önemlidir. Ancak her anne ve baba, her gebelik ve her bebek farklıdır. Yaşanılan süreç olumlu ya da olumsuz sizde de aynı olacak diye bir kural asla yoktur ve hiçbir bebek de kitap bebeği değildir. Değişkenler çok fazla olduğu için de kendinizi hep alternatifli tecrübelere hazırlayın. Çok rahat geçirilen gebeliklerin aksine birkaç endişeli durumla karşılaşıldığında üzülüp, paniğe kapılmamak adına bu hususa dikkat edin.

  1. Vücudunuzu tanıdığınızı unutun

Başınız ağrıdığında sebebini mutlaka bir etki – tepki sonucuyla ilişkilendirmekten vazgeçin. Gebelik süresince vücudunuzun kontrolü artık sizde değil. Bol bol ilgili kitaplar okuyun ve ilk maddede oluşturduğunuz gebelik takvimine göre hangi dönemde vücudunuzda ne gibi değişiklikler meydana geliyor mutlaka öğrenin. Yine üçüncü maddede de bahsedildiği üzere ufak farklılıklar sizi endişelendirmesin. Doktorunuza danışın ve gerekirse ilave bir kontrol ile içinizi mutlaka rahatlatın.

Müjdenizin keyfini çıkarmanız dileğiyle..

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir