Annelik Hüznü Nedir ? 3

Duygularınız ile baş etmeniz gereken dönemlerden biri doğumdan sonraki dönemdir. Doğum yapmak inanılmaz bir deneyimdir. Çünkü bu an bir kadının yaşadığı en duygu yüklü andır. Bakması gerektiği minik, tatlı ve savunmasız bir bebeği vardır artık. Bu yüzden doğumdan sonraki özellikle birkaç günün önemi büyüktür. Anne daha duygusal ve hassas olur. Kendisini bazen çok keyifli, mutlu hissederken bazende çok bunalmış ve bitkin hisseder. Annelik Hüznü tam olarak nedir ? Bundan bahsettik..

Annelik hüznü; yeni doğum yapmış bir annenin hormonlarının dengesiz olması ve doğum için vücudun fiziksel olarak açılmasının duygusal olarak derinden etkilediği durumudur. Çünkü artık koruması gereken ve her zaman ona muhtaç olan sevgisini vermesi gereken küçük bir bebeği kendinden bir parçası vardır. Daha hassas, hüzünlü ve duygusal olması o yüzden çok doğaldır. Bebeğinize hem alışma süreciniz, hem kendinizi sakin hissetmeniz ve herşeyin kontrolünün sizin elinizde olması tuhaf olurdu aslında.

Bebek doğduktan birkaç gün sonra yeni annelerin yaklaşık yarısı üzgün ve kaygılı olurlar. Ruh hallerinin sık sık değişmesi de oldukça sık görülen bir durumdur. Aslında annelik hüznünün nedeni hormon seviyesindeki ani düşüşlerdir. Diğer bir taraftan ise doğumun yorgunluğu, streside katlanarak oluşan bir durumdur. Bu durum ile başa çıkmanın en iyi yolu sakinleşmek, gevşemek ve kendinizi duygularınıza bırakmanızdır. Durumunuz ile ilgili herşeyi öncelikle en yakınınızda olan eşinize, ailenize ve arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. İçinizi dökmekte çekingen olmanıza gerek yok. Gerekiyorsa ve ihtiyacınız varsa ağlayın.

Annelik Hüznü Nedir ? 4

Dayanlıklı Olmak İçin Ne Yapılmalı ?

Bu annelik hüznü denilen durum çoğunlukla geçicidir. Bazen birkaç hafta sürebilmektedir. Bu dönemde sağlığınıza daha fazla dikkat etmelisiniz. Yorgun ve bitkin hissedeceğinizden dolayı özellikle sağlıklı size zinde tutacak, güçlendirecek besinlere ağırlık vermelisiniz. Kan şekeri seviyenizin düşmemesi gerekmektedir. Gün içerisinde bol miktarda su içmeye özen gösterin. Bebeğinizi uyuttuktan sonra sizde biraz mola vererek dinlenmeli ve uyumalısınız. Kendinizi çok fazla yoracak işlerden kaçının. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. İyi beslenme depresyon döneminde çok önemlidir. Yağlı taze balıklardaki yağ asitleri sağlıklı bir sinir sitemine sahip olmanıza yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Kalsiyum açısından süt ve süt ürünlerini mutlaka tüketin. Demir seviyenizi ölçtürmeniz faydalı olacaktır. Eğer düşükse bu yorgun olmanız ve bitkin hissetmenize sebep olabilmektedir. C vitamini demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. Yağsız kırmızı et, balık, sebzeler, kuruyemiş, kuru meyve ve bakliyat yemeye özen gösterin.

Eşiniz, aileniz ve en yakın arkadaşlarınıza bu duygusal durumunuzdan bahsedebilir ve hislerinizi onlara açabilirsiniz. Hatta öncelik olarak doktorunuza bu durumdan çok açık olmalısınız. Doğum sonrasında uygulanan masaj ve ya akupunktur tedavilerini yaptırabilirsiniz. Masaj kişilerin gevşemesini sağladığından dolayı herkese çok iyi gelmektedir. Ayrıca pilates, yoga, yürüyüş ve ya evde yapabileceğiniz küçük hareketler ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Eşiniz ve bebeğiniz ile birlikte sahil ve ya park gibi temiz hava alabileceğiniz bölgelerde yapacağınız yürüyüşler annelik hüznünden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir