Ay Ay Bebek Gelişimi 5

Bebeğinizin Beslenme Gereksinimleri

Ay ay bebek gelişimi hakkında birtakım bilgiler, bebek kahvaltısı1 yaş bebek gelişimi ve çocuk beslenme hakında bilgilerden bahsedeceğiz. Anne sütü ya da biberonla beslenme düzenini katı besinlerle nasıl dengeleyeceğiniz konusu bebeğinizin yaklaşımına ve sizin yaşam biçime bağlıdır. En önemli nokta bebeği zorlamamaktır. Her gelişmeyi adım adım gerçekleştirmeli, her adımda, bir sonrakine geçmeden önce bebeğin uyum göstermesi için bir süre beklemelisiniz. Aşağıdaki çizelge yalnızca, altıncı ay dolaylarında başlamasını ön gören bir örnektir. Sizin bebeğinizin katı besinlere ne zaman başlaması gerektiğini doktorunuza danışmalısınız. Emziriyorsanız, sizin süt üretme sisteminizin de ağır ağır durdurulması gerekir. Her girişimde bir öğünü bırakın ve ikincisini bırakmak için üç gün bekleyin. Bebeğiniz bir yiyeceği almak istemiyorsa, tadını beğenmediğindendir ve buna, onun da hakkı vardır.

Adım Adım Sütten Kesilme Klavuzu

Bebek Gelişim Tablosu : Bebeklerin ay ay gelişimi hakkında sizler için hazırladığımız gelişim tablosunu içermektedir. Hangi dönemde bebeğinize ne verebilirsiniz? gibi soruların cevaplarını içermektedir.

Yaş 1. ve 2. haftada 6 Ay Bebek Beslenmesi: Öğlen öğünlerinde tatması için sütünün ya da mamasının yarısını verdikten sonra, bir tatlı kaşığı tahıl unu maması, sebze ya da meyve püresi yedirin. Bebeğin alışması için aynı tür yiyeceği üç gün üst üste verebilirsiniz.

İçecekler : Eğer bebeğinizi biberonla besliyorsanız, arada sırada bebeğinize kaynatılıp ılıtılmış su verebilirsiniz.

3. ve 4. haftada 6,5 Aylık bebek Beslenmesi: Katı besini kahvaltı sırasında, beslenmenin ortasında tattırın. Pirinç unu ya da glütensiz başka bir tahıl unu maması verebilirsiniz. Öğle öğünlerine katı besin miktarını 3-4 çay kaşığına çıkarabilirsiniz.

İçecek: Kaynatılıp ılıtılmış su ya da sulandırılmış meyve suyu verebilirsiniz. Bebeğiniz istemezse zorlamayın.

5. ve 6. haftada 7 Aylık Bebek Beslenmesi: İkindi öğününde katı besine başlayın. Bunu da ötekiler gibi öğün ortasında yapın. Bir hafta sonra öğle öğününde her birinde 2-3 çay kaşığı olmak üzere, sebze püresinin ardından meyve püresi de verin.

İçecek: Henüz erken olsa da ağızlıklı fincanla tanıştırabilirsiniz. Şimdilik bu, onun için yalnızca bir oyuncaktır.

7. ve 8. haftada 7,5 Aylık Bebek Beslenmesi: Öğle öğünün ilk bölümünde katı besin, kalan bölümünde meme ya da biberon verin. Bu aşamada ikindi öğününde iki çeşit katı besin alabilir. Söz gelimi bir sebze püresi ve bir parça muz . Kahvaltıda ve ikindi zamanı ise katı besini önce vermeye devam edin. Artık her öğünde 5-6 tatlı kaşığı katı besin yiyebilir.

İçecek: Artık bebeğinize ağızlıklı fincandan içmeyi öğretebilirsiniz. O içerken sizin de fincanı tutarak ona yardımcı olmanız gerekecektir.

9. ve 10. haftada 8 Aylık Bebek Beslenmesi: Öğle öğünlerinde katı besinden sonra sütünü meme ya da biberondan değil fincandan içirmeyi öğretin ve deneyin. Öğlenleri memeyi / biberonu kesmenizden birkaç gün sonra akşam öğününe katı besin ile başlayın.

İçecek: Her öğünde fincanla mama, aralarda ise kaynatılıp ılıtılmış su ve sulandırılmış meyve suyu verebilirsiniz.

11. ve 12. haftada 8,5 Aylık Bebek Beslenmesi: Akşam öğünlerinde katı besinden sonra meme ya da biberon yerine fincanadan süt içirmeyi deneyin. Bu aşamada kahvaltıdaki katı besinlerin ardından meme/biberon almak istemeyebilir.

İçecek: Yine aynı şekilde her öğünde fincanla mama, aralarda ise kaynatılıp ılıtılmış su ve sulandırılmış meyve suyu verebilirsiniz.

13. haftadan başlayarak 9 Aylık Bebek Beslenmesi: Kahvaltıda meme/biberon yerine fincandan içeceği bir şeyler verin. Artık bebeğiniz üç öğünde katı besin alıyor. Anne sütü ya da biberon maması 1 yaşına kadar ana besin kaynağı olmalıdır. 12 aylık olduğundan yani 1 yaş bebek beslenmesi zamanında ayrıca inek sütü de verebilirsiniz.

İçecek: Bebeğinize aynı şekilde her öğünde fincanla mama, aralarda ise kaynatılıp ılıtılmış su ve sulandırılmış meyve suyu verebilirsiniz. Hatta belki artık ona fincanı tutarak yardım etmeniz gerekmeyebilir, kendisi tutabiliyordur. 1 yaşındaki bebek ise yardım almayarak kendi fincanını kendisi tutacaktır.

Ay Ay Bebek Gelişimi 6

Bebeğinizin Yiyecekleri

Bebek beslenmesi : Bebeğinize verebileceğiniz en iyi yiyecekler, mutfağınızda hazırlayıp pişirdiğiniz taze ve doğal yiyeceklerdir. Doku yiyecekleri bebeğinizin sevdiği gibi hazırlayın. Bebeğin önlüğünde arada sırada yiyecek topakları bulabilirsiniz. Fakat her defasında birçok topak ile karşılaşıyorsanız bir iki hafta için pürelere dönmeniz doğru olur. Yemeklerin çok kuru olmamasına, kolayca yutulabilmesine dikkat edin. Püre yaptığınız doğradığınız ya da rendelediğiniz yiyecekleri birazcık kaynamış su, anne sütü, hazır süt ve meyve suyu ya da (6 ay bebek beslenmesinden başlayarak) yoğurt ile yumuşatarak daha kolay yutabilmesini sağlayabilirsiniz..

Altıncı Ayda : Tuzsuz, yumuşak ve topaksız, yarı sıvı püreler verin.

Hazırlanışı: Kabak, bezelye, karnabahar ve ya iyi pişmiş taze fasülyeyi özenle soyun. Sap ve çekirdekleri ayırın. Buharda haşlayın. Püre ya da rende yapın.

7. ve 8. Aylar :  2 yaş bebek gelişiminden ziyada daha çok 6.7.8. aylar merak ediliyor. 7. ve 8. aylarda bebeklerinizin besinleri ince ince kıyılır ya da rendelenir. Bir sıvı ya da yoğurtla sulandırılır. Artık eline geveleyebileceği, çubuk biçiminde kesilmiş çiğ sebzeleri soyulmuş meyveleri sık sık ve bolca verebilirsiniz.

Hazırlanışı : Meyve ve sebzeler özenle soyulur, Sap ve çekirdekleri ayırın. Püre ya da rende yapın.

Et ve Balıklar: Deri ve yağları ayrılır. Izgara ya da haşlama yapabilirsiniz. Kemik ve kılçıkları ayırın. İnce ince kıyın.

Aynı işlemleri tahıl gevrekleri, karaciğer, domates, suda bekletilmiş kuru kayısı ve iyi pişirilmiş yumurta için de yapabilirsiniz.

Sıcaklık: Yemekleri her zaman ılındıktan sonra verin. Alerjileri olan bir aileden geliyorsanız her yeni besini tek başına verin ve yeniden vermeden önce 24 saat bekleyin. İshal, kusma, ciltte kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkarsa aynı mamayı bir daha vermek için birkaç ay bekleyin.

Baharat: Tuz kullanmayın, genç böbreklere zararlıdır; bebeğiniz ise yavan lezzetlere aldırmaz.

Kaçınılması Gerekenler : En azından dört yaşına gelene kadar kabuklu yemişler, tuzlu, işlenmiş, yağlı yiyecekler (salam, pastırma, tuzlu balık, krema, tereyağı, baharatlı yemekler) uygun değildir. Taze yumurtayı iyi pişirin.

Kaçınılması Gerekenler : Bu aylarda kaçınılması gerekenler ise bisküvi, dondurma, kekler, kızartmalar ve makarnalar.

Ay Ay Bebek Gelişimi 7

1 Yaşındaki Bebek Neler Yapar ?

  • Artık bebek eşyalara tutunmaya başlar.
  • Örtüleri çeker.
  • Fincandan kendi başına birşeyler içebilir.
  • Top oynar, yuvarladığınız topu size geri atar.
  • İşaret olmadan sözlü emirleri yapabilir.
  • Anneden ayrıldığından ayrılabilir.
  • Yatağına tırmanarak çıkabilir.
  • Kendi yemek mamasından kalkabilir.

1 yaş bebek yemekleri taze sebze ve meyveleri, yemekleri püre ve ya rende yaparak yiyebilir.

1 Yaş Oyuncaklarına ve diğer tüm oyuncakları sitemizden inceleyebilirsiniz.

Bebek beslenme tablosunu yukarıdaki yazımızda sizlerle paylaştık. Bebek gelişim kitaplarına ve hatta ingilizce kitaplara sitemizden ulaşabilir ve sizler için yararlı ve öğretici bilgilerin içerdiği bu kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir