Baba Olma Hayaline Engel Olan Sorunlar 1

Bebek hayaline sahip olan çiftlerin önüne bazen erkekten bazen ise kadından kaynaklanan tıbbi sorunlar gelebiliyor. Erkeklerden kaynaklanan en büyük sorun ise sperm azlığı oluyor. Peki baba olma hayaline engel olan diğer sorunlar nelerdir ?

Anne olmak tamamıyla farklı bir duygudur. Baba ve bebek arasında farklı bir bağ oluşur. Gün geçtikçe erkeklerde sperm sayısı düşüyor. Yapılan araştırmalara göre son 50 yılda oranı %50 azaldı. 50 yıl önce mililitrede 120 milyon sperm varken günümüzde bu sayı %50 düşerek 60 milyon oldu. Daha da korkutucusu önümüzdeki 50 yıl içerisinde sperm hücresinin tamamen ortadan kalkacağına ilişkin bilimsel çalışmalar olduğuna dikkat çekiyor. Bunun nedeni ne ? İspat edilmiş bazı nedenler var. Bu nedenlerden bazıları ise; çevre kirliliği, sağlıksız gıdalar, kimyasal atık artışı. Bu nedenler arttığı sürece sperm sayısının düşme oranı da artıyor.

Genelde erkekler beslenmelerine pek dikkat etmezler. Sağlıklı beslenme konusunda kadınlar daha duyarlıdırlar. Baba olmayı engelleyen durumlar aşağıdaki gibidir..

Sigara

Sigaranın hiç bir yararı yok. Sigara bağımlılığı sperm sayısını düşürüyor. Sigaranın yanı sıra alkol ve uyuşturucu da sperm sayısını düşürüyor. Sigaranın ve alkolun birkaç ay bırakılması ile bile sperm sayısında ciddi derecede bir artış gözlemleniyor.

baba olma

İlaçlar

Eğer uzun süreli ilaç kullanıyorsanız sperm sayısında azalma yaratabilir. Özellikle mide ülseri, gastrit tedavisinde ya da depresyon tedavisi ilaçları da spermi azaltan etkenler arasında sayılıyor. Bunların yanı sıra kaslı görünmek içi kullanılan vücut geliştirme ilaçları steroid hormon türevi ilaçlar ve ya maddeler de uzun süre kullanıldığında sperm gelişimini tamamen durdurabiliyor.

Baba Olma Hayaline Engel Olan Sorunlar 2

Varikosel

Testisteki toplardamaların varisleşerek varikosel adı verilen hastalığa dönüşmesini sağlıyor. Varikosel üremeyi olumsuz etkileyen nedenlerden biridir. Fakat her varikosel her durumda sperm üretimini bozmuyor. Günümüzde tedavi yöntemide bulunuyor.

Testisler

Testisler vücudun dışındaki bir torbanın içindeler. Çünkü vücut sıcaklığı sperm yapımı olumsuz etkiler. Fakat bazı durumlarda testisler torbaya inmiyor. Kasıkta, karında ve batın içinde kalabiliyor. Eğer testisler uzun süre vücut içinde kalırsa maruz kaldığı sıcaklık nedeni ile sperm üretememeye yol açar. Bu durum “inmemiş testis” olarak adlandırılır. Bebeğin ilk yılında fark edilip çözülmesi çok önemlidir. Aksi taktirde sperm üretimi bozulabilir.

baba olmak

Y kromozomu

Y kromozomu sperm üretiminden sorumludur. Fakat bazı erkeklerde Y kromozomunda bazı eksiklikler olabiliyor. Üremeyi sağlayan genlerde siliniyor. Silinen genler sperm üretim düzeneğinin bozulması anlamına geliyor. Kromozomal delesyon yani silinme denilen bu durum sonucunda baba olamamayı kader olmaktan çıkaran güç gelişen tıbbi yöntemler. Bazı özel biyopsi yöntemleriyle testisten hücre aranarak, kenarda köşede kalmış olan 4-5 sperm bulunabiliyor. Alınan sperm tüp bebek yöntemleriyle yumurtayı döllemesi ve embriyo oluşması sağlanıyor.

Hormonlarda Yetersizlik

Hormonlar üreme için oldukça önemli ve etkilidir. Yeteri kadar ve doğru zamanda üretilmesi gerekiyor. Hipofizden salgılanan üreme hormonlarında ortaya çıkan yetersizlik sperm üretimini bozuyor. Bu da erkeklerin baba olma hayaline engel olan sorunlardan biri oluyor.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir