Baba Olmak Ve Sorumlulukları 3

Bir çok erkek için hayatın en önemli olaylarından biri olarak sayılırken bir kısmı için ise yorucu bir deneyim olarak kabul edilir. Babalık kavramı size ait sizden bir parçanızı dünyaya getirmeniz beraberinde size bir de bir çok sorumluluk yükler. Sorumlulukların yanı sıra daha önce hiç yaşamadığınız bir duyguyu yaşamanızı sağlar. Baba olmak anne olmak kadar güzel ve her erkeğin hakettiği bir duygudur.

Annelik kavramının ve anne olmanın ne kadar mucizevi bir şey olduğunu bilirsiniz. Baba ise geri planda gibi görünsede aslında aile varlığı ve bebeğinizin mutluluğu için oldukça büyük bir önem taşır. Özellikle baba ve çocuk arasındaki ilişkinin doğru bir şekilde gelişebilmesi için zemin hazırlar. Ebeveynler her zaman çocuklarının sağlıklı bir aile ortamında büyümesi isterler. Eğer iyi bir anne – baba olmayı hedefliyorsanız önce bir karı – koca olmaya özen göstermelisiniz. Birbirinize karşı her zaman saygılı ve sevgi dolu olmalısınız.

Anne adaylarının bebekleri ile arasında her zaman bir bağ olur. Bu bağ hamilelik döneminden itibaren başlar. Bu sırada erkek içinde babalık rolu başlamış olur. İyi bir baba olmanın ve bebeği için iyi bir ortam sağlamının sorumluluklarını üstlenmeye başlar. Erkek her zaman ailesini güvenli ve huzur dolu bir ortamda tutmaya çalışır. Çocuk için annenin varlığı ne kadar mühimse babanın varlığıda o kadar zaruridir. Özellikle kız çocukları babalarını kahramanı olarak görür.

Baba Olmak Ve Sorumlulukları 4

İyi Bir Baba Olmak

Ailenize sevgi, deneyim, sabır ve yeterli ilgi gösteriyorsanız iyi bir babasınız demektir. Anne çocuk ilişkisinde babayı soyutlamamak gerekiyor. Çünkü soyutlanan babalar bunu bir görev gibi görebilir. Ailesine yeterli derecede ilgili olan bir erkek iyi bir babadır. Baba adayı eşinin hamileliğiden itibaren ona destek olmalı ve bu süreç içerisinde aktif bir rol almalıdır. Anne adayları bir çok şeyi eşlerine danışmalıdır. Bir konuda ilk olarak yardım alması gereken kişi yine eşidir. Bu sayede anne adayının hamilelik dönemi hem rahat geçer hem de doğum sonrasındaki yeni duruma adaptasyonu sorunsuz ve daha kolay olur.

Baba olmak sanıldığı kadar kolay da değil tabi. Babalar çocukları ile iletişim sırasında mutlaka göz teması kurmalısınız. Bir baba olarak çocuğunuza vakit ayırmalısınız. Çocuklar ile ilgilenmek kişiyi daha mutlu biri yapar. Birlikte geçirdiğiniz zamanın uzunluğu değil kalitesi daha önemlidir. Gidilecek yerleri, çocuk ile birlikte yapılacak aktiviteleri babalar belirlemelidir. Yapılan bazı araştırmalara göre çocukların babalarından aldıkları sevgi ve mutluluk ile hayata karşı daha olumlu ve mutlu oldukları, insanlara karşı daha sevgi dolu yaklaştıkları gözlemlenmiştir.

İlk kez baba oluyorsanız hata yapmaktan korkmamalısınız. Bebeğiniz ile uyum sürecinde geri planda kalmamalısınız. Bebeğiniz ile baş başa vakit geçirmeli ve eşinize destek olmalısınız. Anne ile bebek bağı elbette önemlidir fakat sizinde yanlarında bulunmanız ve çocuk bakımında, gelişiminde anne kadar önemli bir yeriniz var.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir