Bağımlı Çocuk mu Yoksa Anne mi ? 1

Çocuklar dünyaya geldiklerinden itibaren anne tarafından tüm bakım ve ihtiyaçları karşılanır. Annelerde çocuklarını sağlıklı bir şekilde büyüyüp yetiştirebilmek için ellerinden geleni fazlasıyla yaparlar. Yazımızda annenin mi çocuğa bağlı yoksa çocukların mı anneye daha bağımlı olduklarından bahsettik.

Doğduğu günden itibaren gözünü ilk açtığında karşısında annesini gördüğü için ve tüm bakım, ihtiyaçlarını karşılayan annesi olduğu için çocuklar istese de istemesede anneye karşı bir bağlılık duyarlar. Beslenmesini anne karşıladığı ve şefkatini de gösterdiği için çocukla anne arasında yoğun bir duygusal bağ oluşur. Anne de çocuğuna karşı şüphesiz böyledir.

Anneler çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişim büyümesi için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalışırlar. Bebekler özellikle ilk 5 ay kucakta anneleri ile temastadır. Fakat aylar geçtikçe bebek kendi başına hareket etmeye başlar. Anne ile bağımlılıktan bir müddet uzaklaşabilir.

Fizyolojik ve Psikolojik İhtiyaçlar

Bebekler büyüdükçe bağımsızlığını ilan ederler. Anneler, çocuklarının fizyolojik ihtiyaçlarını karşıladıkları ve bildikleri gibi onların psikolojik ihtiyaçlarını da bilmelidirler. Bazen anneler çocuklarının bağımsızlaştığı dönemini görmezden gelir ve daha fazla evhamlaşabilir. “Ya başına bir şey gelirse?” , “Ya düşerse..” , “Bensiz yapamaz” gibi düşünceler ile çocuklarının sorumluklarını kendileri üstlenirler. Böylece annesinin sorumluluklarını üstlendiğini gören ileride de hep ebeveynlerinden bir şeyler bekler. Öyleyse çocuklarının becerilerinin gelişmesine izin vermelisiniz.

Bağımlı Çocuk mu Yoksa Anne mi ? 2

Bazen çocuğunuzun çok küçük olduğunu ve bir şeyleri yapamacağını düşünebilirsiniz fakat yine de denemesine izin vermelisiniz. Hata yapsa bile bir dahaki sefere daha iyi yapacağını söyleyerek onu desteklemelisiniz. Çocuğunun becerilerinin gelişmesine izin vermeyen anneler, çocuğunun kendisine fazla bağlı olduğundan ve güvensizlik duygusu yaşadığından şikayet ediyorlar.

Konusunda uzman kişiler ise bu sorunun aslında çocuktan değil annenin kendi tavırlarından kaynaklandığını söylüyorlar. Yinede annelerin büyük bir kısmı bunu kabul etmiyor. Yapılan bazı araştırmalara göre ülkemizde her 100 anneden 10’u çocuğuna bağımlı sonucu çıktı.

Çocuğa bağımlı olan annelerin çocukları sorunlarla başetmekten çekinirler. Çünkü tüm sorunları annelerinin çözebileceklerini bilirler. Daha öncesinde hep anneleri çözmüş ve onları korumuştur. Bu durum çocuklarda zamanla yalnız uyuyamama, ilkokula başladıklarında evden ayrılma korkusu yaşaması ve tek başına sosyal çevre edinememe gibi sorunlar doğurabilir.

Zaman zaman fazla korumacı bir anne modeli olsanızda, bazen çocuğunuza kendi sorunlarını kendisinin çözmesine izin vermelisiniz. Onu bu şekilde hayatta daha güçlü bir birey olarak yetiştirebilirsiniz. Hata yaptığında yanında olarak destek vermeyi unutmayın. Annesi olmadan da sorunların üstesinden gelebileceğini, insanlarla konuşarak güzel bir şekilde anlaşabileceğini ve sorunlarını dile getirmesi gerektiğinden bahsetmelisiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir