Bağışıklık Sistemi Çocukluk Döneminde Nasıl Kuvvetlendirilir ? 1

Bağışıklık sisteminin çocukluk çağında kuvvetlendirilmesi yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Yazımızda çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ? bundan bahsettik.

Bağışıklık sistemi bizim savunma sistemimizdir. Çeşitli dokular, organlar ve proteinlerden oluşur. Bazen bu sistem yeterli olamaz. İşte o zaman hasta oluruz. Kanda oluşan alyuvarlar (lökositler) mikropları saptayıp, etkisiz hale getirmek için bir dizi operasyon başlatırlar. Akyuvarları yapan organlarımız timus, dalak ve kemik iliğidir. Alyuvarların iki türü bulunur. Bir grup mikropları etkisiz hale getirir, diğerleri ise vücuda giren mikropları hafızaya yazarak ona karşı askerler geliştirir ve bir sonraki saldırıda mikrobu öldürürler.

Bağışıklığı Kuvvetlendirmek İçin

Daha fazla C vitamini, karoten ve antioksidanlardan ve renkli sebzelerden tüketmeye ve çocuğunuzunda tüketmesini sağlayın. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, biber, havuç, kayısı, mandalina, portakal, ananas gibi meyve ve sebzeler tüketin. Özellikle kış aylarda sıcak çorbalar tüketmek gerekir.

Ayrıca çocukların bağışıklığının güçlü olması için anne sütünü bol miktarda almaları gerekir. Anne sütü mucizevi bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki koruyucu faktörler bebeğe direkt olarak geçer ve bireyin ömür boyu onu koruyacak olan bağışıklığının temellerini atar.

Bağışıklık Sistemi Çocukluk Döneminde Nasıl Kuvvetlendirilir ? 2

Şekeri Azaltmak

Bilimsel araştırmalara göre şeker katkılı yiyeceklerin akyuvar çalışmasını olumsuz etkilediğini gösteriyor. Tatlandırıcılar, şekerli gıdalar, dışarıdan aldığınız paketlenmiş şekerli yiyeceklerden uzak durmalı, çocuğunuza bunların yerine bal, pekmez, tahin gibi doğal gıdalardan vermeli ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.

Uyku ve Temizlik

Çocuğun yeteri kadar uyku alması bağışıklığının güçlü olması açısından önemli. Araştırmalar, çocuklarda uykusuzluğun mikrop öldüren hücrelerin gücünü azalttığını gösteriyor. En az 10 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Temizlik bağışıklığın kuvvetlenmesine katkıda bulunur. Dışarıdan geldikten sonra sabun ile elleri yıkamak, okuldan gelince kıyafetlerini çıkartmak, yemeğe başlamadan önce elleri yıkamak önemlidir. Bu alışkanlığı çocuğunuza kazandırırsanız biraz da olsa bağışıklığın yorulmasını engellemiş olursunuz.

Bağışıklık Sistemi Çocukluk Döneminde Nasıl Kuvvetlendirilir ? 3

Normal Kiloda Kalması

Çocuğunuzun normal kiloda olması da sağlıklı olmasını sağlar. Şişmanlık antikor yapımını yavaşlatarak bağışıklık sistemine olumsuz etki etmektedir. Çocuğunuzu aktif tutarak hem kilosunu hem de bağışıklığını kontrol altında tutmalısınız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir