Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir ? 3

Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek, onu gelecek hastalıklardan koruyun. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapabilecekleriniz, bağışıklık sistemi güçlendirme yolları, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ? tüm bunlar ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Bağışıklık Sistemi Nedir ?

Kısa bir şekilde değinmek gerekirse; bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturan patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eder. Vücudu zararlı ve yabancı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir bağışıklık sistemi. Vücuda giren tüm yabancı maddeleri tanır ve bunları sağlıklı doku hücrelerinden ayırt eder. Bağışıklık sistemi doğum ile birlikte kusursuz bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.

Çocukluk döneminde erişkinlere nazaran enfeksiyon hastalıkları daha sık görülmektedir. Bunun nedeni ise çocukların bağışıklık sisteminin yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Ancak çocuk yaş aldıkça enfeksiyon sıklığı azalır.

Bazı olumsuz koşullar bağışıklık sisteminin gücünü kırarak enfeksiyonların vücuda girip, etkin olmasını kolaylaştırır. Bağışıklık sisteminin birkaç tane düşmanı bulunmaktadır. Bunlar;

Bağışıklık Sistemi Çökmesi

 1. Kötü Beslenme
 2. Aşırı Yorgunluk
 3. Olumsuz Çevre Şartları
 4. Stres
 5. Uykusuzluk

Bağışıklık Siteminin temelleri en başta anne sütü ile atılıyor. Anne sütünün bebekler için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için en önemli ve birinci kuraldır. Bu yüzden beslenmeye dikkat ederek, sağlıklı beslenmeli ve çocuğunuzunda sağlıklı beslenmesini sağlamalısınız. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalardan en başta en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin 2 yaşa kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar bu şekilde öneriyor. Anne sütü içeriğindeki koruyucu faktörleri, immunglobulinler bebeğe direkt olarak geçer ve bireyin ömür boyu onu koruyacak olan bağışıklığın ilk temelleri bu şekilde atılmaktadır. Bebeğinizi anne sütü ile beslemek bu yüzden oldukça önemli ve yararlıdır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir ? 4

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebiliriz ?

Probiyotik içeriği yüksek olan yoğurt, kefir, peynir gibi gıdaların tüketilmesi bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Çocuğunuzun ” bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ” diye düşünüyorsanız ona probiyotik içeriği yüksek gıdalardan verebilirsiniz.

Probiyotikler ile çocuklarınızı hastalıktan koruyabilirsiniz.

Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi oldukça büyüktür.

Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkisi Olan En Önemli Vitaminler

 • A Vitamini
 • C Vitamini
 • E Vitamini
 • D Vitamini
 • B6 Vitamini
 • Folik Asit

Sebze ve meyveler içermiş oldukları vitaminler yoluyla bağışıklığımızı güçlendiren başka gıdalardır. Çocuğunuza küçük yaştan itibaren sebze ve meyve yeme alışkanlığı edinmelisiniz. Tüketilen sebze ve meyvelerin mevsime uygun olarak alınıp tüketilmesi gerekmektedir. Bu taze sebze ve meyveler çocuğunuzun savunma sisteminin güçlendirerek, vücudun ihtiyaçlarını doğal yoldan karşılanmasını sağlayacaktır. Akşamları yemekten 1 saat sonra mevsime uygun sebze ve meyve tüketmesini sağlayabilirsiniz. 

Bağışıklık Sistemini Neler Güçlendirir ?

Çocuğunuzun bağışıklık sistemi güçlendime yöntemlerinden birisi de soğan ve sarımsaktır. Karotenler A vitamini öncüleri sayılmaktadır. Bu yüzden savunma sisteminin yardımcı elemanlarındandır. Kuru kayısı, havuç, pancar, kırmızı lahana, turp, yaban mersini, böğürtlen ve greyfurtta bol miktarda karoten bulunur.

Bağışıklık Sistemi

C Vitamini Bulunan Gıdalar

 • Kivi
 • Kavun
 • Portakal
 • Mandalina
 • Greyfurt
 • Çilek

Sebzelerde ise en fazla; turp, pazı, lahana, kereviz, ıspanak, brokoli ve daha birçok yeşil yaprakları sebzelerde özellikle kış aylarında mutlaka tüketmemiz gereken gıdalardır. Yeşil yapraklı sebzeler bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Aynı zamanda sarımsak ve soğan da bağışıklık sistemizi güçlendiren gıdalardır.

Çocuğunuzun günlük demir ve çinko ihtiyacını karşılamanız bağışıklık sistemi kuvvetlenmesi için oldukça önemlidir.  Güçlü savunma mekanizması oluştururlar. Bu gıdalar; kırmızı et, kuru baklagiller ıspanak, mantar. Çocukların çinko ihtiyacını karşılaması gereken gıdalardır. D vitamini depolanmasını sağlamak için çocuklarınızı güneşe çıkartmalısınız. Güneşin önemli bir D vitamini karşıladığını bildiğimiz için bağışıklık sisteminin güçlendirmede önemli bir yeri vardır. Balık ise omega 3 yağlar içerdiğinden dolayı bağışıklığı güçlendirmede oldukça faydalı besinler arasında yer almaktadır. En az 1 öğün balık tüketimi çok önemlidir.

Çocuğuzun uyku düzenin olması, dışarıdan eve gelirken ellerini ve yüzünü yıkaması, hijyenik olması bağışıklık sistemi çökmemesi için bunlar önemli kriterlerin başındadır. Vücut direnci düşmemeli ve daha dinç hissetmelidir.

Ayrıca çocuğunuzun çocukluk dönemi aşılarını da mutlaka yaptırmayı ihmal etmeyin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir