BAŞLANGIÇ KİTAPLARININ FAYDALARI NELERDİR? 3

Bebeklerin algı yetenekleri henüz anne karnındayken gelişmeye başlar ve bebek zamanla duyduğu seslere basit tepkiler verir. Bu sebeple uzmanlar henüz anne karnındayken bebeklere müzik dinletilmesi ve kitaplar okunmasını tavsiye ederler. Bu bebeğin beyin, zeka gelişiminde algı yeteneklerinin gelişmesinde oldukça önemlidir. Bir nevi bebeği dünyaya hazırlamaya yardımcı olur. Başlangıç kitapları ise bebeğin doğduktan sonra dış dünyayı tanımasında önemli bir mesafe kat etmesine yardımcı olur.

Başlangıç kitapları ilk aşamada bezden ya da basit kartlardan oluşabilir. Bebek bu kitaplarla karşılaştığında kitaplar zamanla hafızasında yer edinir. Öncelikle görsel olarak başlayan bu süreç seslerle ve müziklerle de desteklenebilir. Bebeğin yalnızca beşiğine koyulan bir başlangıç kitabı bile bebeğin zamanla o kitaba aşina olmasına ve kitabın bebeğin hafızasında yer edinmesine yardımcı olur. Bu bebeğin ilk okuma alışkanlığının oluşmasında da etkili olur. Daha sonra ebeveynleri ve oyun arkadaşları yardımıyla bebek kitaptaki nesnelerle ya da hayvanlarla tanışmaya başlar. Başlangıç kitapları bebeklerin hafızasına ve gelişimine uygun olarak tasarlanırlar. Başlangıçta karmaşık renkler, yazılar ya da nesneler içermezler. Bebeğin gelişimine uygun olarak etrafında keşfedebileceği nesne ve hayvanlarla tanıştırılması önceliklidir. Sonrasında bebeğe bu nesnelerin hayvanların isimleri söylenerek ya da müzikli kitaplarla desteklenerek hem görsel hem işitsel olarak bebeğin gelişimi desteklenir. Bebeklerin gelişim evreleri baz alınarak yaratılmış farklı birçok başlangıç kitapları vardır. Bunlardan fark yaratan bir diğer kitapsa çeşitli nesnelerin yer aldığı bebeğin eksik şekillerini tamamlamasına ya da bazı şekillerin çıkarıp takılabildiği bebeğin hem motor becerilerini destekleyen hem de zeka gelişimine olumlu katkı yapan sürprizli gelişim kitaplarıdır. Bebek bu kitaplarla kavradığı nesnelerle dokunarak algılamayı da öğrenmiş olur.

BAŞLANGIÇ KİTAPLARININ FAYDALARI NELERDİR? 4

Uzmanlara göre henüz anne karnındayken bebeğe okunmaya başlayan kitaplar bebeğin yaşıtlarına göre bir adım önde olmasını sağlıyor. Bebek daha anne karnında öğrenmeye başladığı bilgileri doğduktan sonra da pekiştiriyor ve bilgiler bebeğin zihninde kalıcı hale geliyor. Başlangıç kitapları ile devam eden eğitim süreci bebeğin zeka gelişiminde etkili oluyor. Daha sonraki eğitiminde bilgileri daha kolay öğrenmesini ve okuma alışkanlığının gelişmesini sağlıyor.

Bu dönemde annenin ve babanın rolü bebeğin ilk eğitiminde en önemli etken. Bebeğinize hergün ayıracağınız 10 dakika bebeğinizin sonraki eğitimi için değerli adımlar anlamına geliyor. Çünkü bebeğin ilk tanıştığı kişi anne ve baba. Doğduktan sonra ilk olarak anneyi ve babayı taklitle hayatına başlıyor. Bebeği sıkmadan oyun esnasında ona yardımcı olmanız onunla birlikte bebek için oluşturulmuş başlangıç kitaplarına birlikte göz atmanız bebeğinizin dikkatini çeken noktalarda ona yardımcı olmanız ve tanımaya çalıştığı dünyayı basit bir şekilde onunla birlikte keşfetmeniz bebeğinizin sizinle birlikte öğrenmesi onun bebeklikten gelen bilgi doyumsuzluğunu ve her şeyi keşfetme çabasına ortak olmanız bebeğiniz için faydalı olabilecek önemli bir süreçtir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir