Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme 1

Bebeğe kendi başına yemeyi öğretme ne denli ortalık batırıcı bir deneyim olsa da – yüzü, giysileri, saçları( sizinkiler de) ve yerler –kirlense , yemek süreleri ne denli uzasa da bebeğinizi bu alanda desteklemeye elden geldiğince çaba gösterin , çünkü bunlar bebeğinizin bağımsızlığa doğru ilk gerçek adımlarıdır. Yemek zamanlarında rahat olmaya çalışın ve yavrunuz bu süreleri ilginç buluyor, yiyeceklerle oynuyorsa ona engel olmayın. Bunun anlamı, ileri yaşlarda yiyecekler ve yemekle ilgili daha az sorununuz olacak demektir.

Yedinci ayda

Bebeğiniz kendi kendine beslenmek için çaba gösterir. Yiyeceğini ağzına götürmede başarılı olduğu ise pek söylenemez! Bu aylarda onu kendiniz besleyin, ama yemekte oyun oynuyorsa engellemeyin. Yemeği yüzüne gözüne bulaştırması size hoş gelmeyebilir, oysa bu kendi başına beslenmeyi öğrenmesi için ilk adımdır. Yemekten sonra temiz bir bezle ellerini, ağzını, yüzünü silebilirsiniz. Bebeğe bol bol çubuk gibi kesilmiş yiyecekler verin ; tutması kolay olduğu için kendine güvenini ve becerisini arttırır.

Yemeğin başlangıcında acıkmış olacaktır. Yemek kabını ondan uzak tutarak kaşıkla besleyin.

Açlığını bastırdıktan sonra onun da katılımına izin verin, ancak beslenmeyi yine kendiniz sürdürün.

Bebeğiniz tabağa elini daldırıp ağzına götürmeyi öyle çok sevebilir ki sizin onu kaşıkla beslemeniz ilginçliğini yitirir. Eğer hala açsa, açlığını bastıracak besini alamadığı için huysuzlanıp ağlamaya başlayabilir. O nedenle, kaşıkla beslemeyi sürdürün. Ağlamıyorsa, bırakın kendi kendine yeme becerisini geliştirmeye çalışsın. ‘ben kendim yapabilirim’ duygusu bebeğiniz içim çok önemlidir. Karnı doyunca bunu belli edecektir.

Katı besinler onu susatabilir. Bu nedenle fincanla mama verin ve fincanı tutmasına yardımcı olun. İnek sütü vermeye on ikinci ayda başlayabilirsiniz.

Püf Noktalar!

Kaşığı tutup bırakmazsa ikinci bir kaşıkla besleyin. Birini doldurup tabağa bırakın, bebek bunu almaya çalışırken öbür kaşığı hazırlayın ve ağzını açtığında yemeğini ağzına verin. Bu arada onun kaşığını da yeniden denemesi için doldurun.

Kaşıkları sık sık yere düşürebileceği için yedekte birkaç temiz kaşık bulundurun.

On beşinci ay

Çocuğunuz kaşık ya da küt uçlu bir çatalla kendi kendine yeme çabalarına geliştirebilir. Yiyeceklerini yiyebileceği büyüklükte lokmalara ayırın. Kimi günler sizin de yardımınız gerekebilir

Ne kadar yedirmeliyim?

Bırakın her öğünde ne ölçüde yemek yiyeceğine bebeğiniz kendisi karar versin. Altı aylıkken tabağına en fazla dört çorba kaşığı yemek koyarak başlayın ve eğer hepsini yerse biraz daha önerin. Muhallebi vermeye yaklaşık iki tatlı kaşığıyla başlayabilirsiniz. Kimi günler kıtlıktan çıkmış gibi yiyebilir, kimi günler ise iştahı az olabilir. Eğer kilo artışı beklendiği gibiyse, az yediği için kaygıya kapılmanıza hiçbir gerek yoktur.

Çocuğum peynirden ve sandviçlerden başka bir şey yemek istemiyor. Ne yapmalıyım?

Küçük çocuklarda bu duruma çok sık rastlanır ama, neyse ki bir iki haftadan uzun sürmez. Başka yiyeceklerde önermekten vazgeçmeyin, ama yemezse kaygılanmayın. Birkaç hafta boyunca süregitmedikçe tek çeşit yemenin çocuğa zararı olmaz. Yaşamsal değerdeki besinlerden yoksun kaldığını düşünüyorsanız, vitamin desteği konusunda doktorunuza başvurun.

Beğenmediğini gösterdiği yiyecekleri de zorla yedirmeli miyim?

Çocuğunuzun görüşlerine saygı duyun. Bir şeyi sevmiyorsa onu sevdiği başka bir şeyle karıştırarak yedirmeye çalışmayın. Sonuçta ikisinden de nefret eder. Beğenmediği yiyeceği değişik bir biçimde sunmaya çalışın. Sözgelimi, püresinden hoşlanmadığı sebzeyi çiğ ya da çorbasını yaparak yedirebilirsiniz. Katı yumurtayı yemiyorsa, yumurtayı ona kremkaramel olarak da sunabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir