Bebeği Yıkamak, Su ve Banyodan Hoşlanmayan Bebekler 1

Kimi bebekler banyoyu yapmaktan korkar. Bu yüzden bazen bebeği yıkamak sanıldığından zorlaşabilir. Kimi zaman altı ayı geçmiş bebeklerin bile yıkanmaya karşı birdenbire bir nefret geliştirdikleri görülür. Bu durumda onu yıkamaktan bir süre için vazgeçebilirsiniz. Günlük temizlik, küçük bebeğiniz için yeterli olacaktır. 6-12 aylık bebeğiyse kucağınıza alıp sünger ile silerek temizlemelisiniz. İki üç hafta sonra korkusunu yenmesi için onunla birlikte yıkanmayı deneyin. Suyla Oynayın. Bir tane bebek yıkama leğeni edinelisiniz. Leğene su doldurup bebeğinizle birlikte yanına oturun ve suları etrafa sıçratarak oyunlar oynayın. Bardaklara su doldurup boşaltarak ya da oyuncakları suda yüzdürerek çocuğunuza suyun eğlenceli olabileceğini gösterebilirsiniz. Bebek nasıl yıkanır ? Yeni doğan bebek ne zaman yıkanır ? yazımızda bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

ELLERİNİ YIKAMAK İSTEMİYORSA

Bebeğiniz hiç sevmese de yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkamalısınız. Önce kendi ellerinizi sabunlayıp sonra onunkileri kaygan avuçlarınız arasında yıkayarak işi bir oyuna çevirin.

SAÇLARININ YIKANMASINI SEVMİYORSA

Banyoyu seven bebekler bile kimi zaman başlarının yıkanmasından hoşlanmayabilir. İki buçuk ile üç yaş arası bu konuda en güç çağdır. Çocuğunuz saçının yıkanmasından hoşlanmıyorsa birkaç hafta ara verin. Bu davranışına anlayış gösterin ancak alışması için sizde ona yardımcı olun. Sözgelimi yağmurlu havalarda onunla birlikte yürüyüşe çıkın ve yağmur damlalarını yüzüden hissetmesini sağlayın. Banyo sırasında saçlarının yıkanmasını yavaş yavaş yeniden gündeme getirin. Eline su sıçramasını önlemek için yüzüne tutacağı temiz bir bez verebilirsiniz. Saçları süngerle silinmesi; çocuğunuzun saçlarının arasındaki yiyecek kalıntılarını ve başka pislikleri ıslak sünger ya da yumuşak bir yüz havlusuyla silerek de temizleyebilirsiniz.

Bebeği Yıkamak

SÜNGER BANYOSU NEDİR ?

Bebek yıkama aparatlarından biri olan bebek yıkama süngerini banyo için kullanabilirsiniz. Bebeğiniz sudan hoşlanmıyorsa, ona zorla banyo yaptırmayın. Başını tutabilecek yaşa gelince günde bir kez kucağa alıp süngerle temizleyebilirsiniz. Önce bebeği yatırıp yüzünü, gözlerini, kulaklarını pamuk ile silin. Gerekli malzemeyi ulaşabileceğiniz bir yere yerleştirin. Banyo yapan bebekler için gerekli malzemeler aşağıdadır.

GEREKEN MALZEMELER

 • İçine banyo sıvısı katılmış bir kap ılık su
 • Yüz temizliği için kaynatılıp ılıtılmış bir kap su ve pamuk
 • Su geçirmez önlük
 • Bebeği yıkamak için, bebeğinizin süngeri ya da sabun bezi
 • Havlu
 • Altının değiştirilmesi için gereken giysiler

Bebeği Yıkamak

Bebeğin Banyosu İçin Gereken Malzemeler hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımıza tıklayabilirsiniz.

ÜST TEMİZLİĞİ

 1. Bebeğinizin üstündeki giysileri çıkarın. Süngeri ıslatıp iyice sıkın ve boynunu silin. Daha sonra havluyla iyice kurulayın.
 2. Bebeği yıkamak için süngeri yeniden suya daldırıp su damlatmayacak biçimde iyice sıktıktan sonra bebeğinizin göğsünü ve karnını silin. Havluyla iyice kurulayın. İşe başlamadan önce havluyu kucağınıza serin.
 3. Bebeğinizin koltuk altlarını silmek için kollarını kaldırın. Ter ve kir buralarda kolayca birikebilir. Kollarını silip kurulayın. Bu arada bebeğiniz istiyorsa ellerini su dolu kaba sokmasına izin verin. Sonra da havluyla güzelce kurulayın.
 4. Sırtını ve omuzlarını silebilmek için bebeğin kolunuza doğru eğilmesini sağlayın. Suyun sırtından süzülmesi hoşuna gitmeyebilir. Süngeri iyice sıkın.

ALT TEMİZLİĞİ

 1. Bebeğinize temiz bir fanila giydirip pantolonunu ve çoraplarını çıkarın. Bacaklarını ve ayaklarını silin. Her yerini, özellikle parmak aralarını iyice kurulayın. Deri kıvrımlarının arasını kurulamak için kollarını düz kaldırın.
 2. Son olarak bebeğinizin bezini çıkarıp altını her zaman yaptığınız gibi temizleyin. Bunu kucağınızda ve ya bebeğinizi yatırarak yapabilirsiniz. Temiz alt bezini bağladıktan sonra üzerine gece giysilerini giydirin. Kucağınızda kıpır kıpır oynayacaktır, bu nedenle onu sıkıca tutmalısınız.

Bebeğinizin Günlük Fiziksel Bakımı hakkında bilgi edinmek ve bilmediklerini öğrenmek için yazımıza tıklayabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir