Bebek Beslenmesi, Biberonla Beslenme 1

Bu yazımızda bebek beslenmesi özellikle biberonla beslenme, bebek beslenme programı, bebek neyle beslenir, bebek nasıl beslenir ? hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. 

Bebeğinizi anne sütü yerine biberonla beslemek istiyorsanız başlıca iki avantajınız olabilir. Tüm besleme işlerini kendiniz yapmak zorunda kalmaz, eşinizi de devreye sokabilirsiniz. Eşinizden de yardım alabilirsiniz. Her öğünde bebeğin ne ölçüde süt aldığını görebilirsiniz. Öte yandan, biberonla beslenmenin getireceği en önemli sorun, bebeğinizde mide rahatsızlıklarına ya da ishale yol açabilecek bakterilere karşı aşırı titiz ve dikkatli olmak zorunluluğudur. Başlangıçta kendi sütünüzü de baskılamanız gerekecektir. Kendi sütünüzün yetmeyeceğinden kaygılandığınız için biberonla beslemeye yöneldiyseniz sütle dolan memelerinizin verdiği rahatsızlığı duyacak ve şaşacaksınız. Sıkı ve destekleyici bir sütyeni gece gündüz mutlaka takın. Memelerin rahatlaması için doktorun önerilerini uygulayın. Biberonla beslenen bebeklerin kilo artışı dikkatle izlenmelidir. Fazla kilo alıyorsa, bunun nedeni bebeğinizi fazla beslemeniz olabilir. Mama çok yoğun olursa zarar verebilir. Kutu üzerinde yazılı olan bilgileri ve hazırlama talimatlarını dikkatle okuyun.

Bebek Beslenmesi, Biberonla Beslenme 2

BİBERONLA BESLEMEDE GEREKENLER

Bebek beslenmesi nasıl olmalı ?

Tümüyle biberonla beslenen bebek için en az sekiz adet büyük boy (250 mililitrelik ) biberon şişesi gereklidir. Fazladan biberon memeleri de alarak temiz bir kavanozda saklayın. Böylece tıkanan memelerin yerine yenilerini kolayca kullanabilirsiniz. Kimi biberonlarda sızdırmalık bir diskle sağlanır, geniş boyunlu yeni modellerse koruyucu bir dış kapakla örtülür.

HAZIR MAMALAR : İÇİNDE NE VAR?

Hiç bebeğinizin mamasından tattınız mı?

Normal inek sütünden daha tatlıdır. Bileşimi anne sütüne benzetilmeye çalışılmış yapay üründür. İnek sütü bebeğinizin gerekesinimlerini tam olarak karşılamaz. Bebeğin büyümesi için gereken tüm yapı maddelerini içermez. İçindeki protein ve yağ birikimlerini bebeğin sindirmesi güçtür. Bebek mamalarının çoğu inek sütünden yapılır. Ama başka bileşenlerle zengileştirilir. Sözgelimi, inek sütündeki yağın yerine bitkisel yağ konur. Karışımı tatlandırmak için süt şekeri denen laktoz eklenir. Kimi mamalarda fazladan demir bulunur. Ve bu durum ambalajda açıkça belirtilir.

Kimileriyse tümüyle soyadan yapılır. Ama doktorunuz önermedikçe bu mamaları kullanmayın. Hazır mamayla besledikten sonra bebeğiniz kusarsa, ishal olursa, karnı ağrırsa, aşırı gaz çıkarırsa, göğsünden hırıltı gelirse, cildinde döküntü varsa ya da genel durumunda bir rahatsızlık sezerseniz doktorunuzla görüşüp bu durumu anlatın. Bebeklerde su kaybı çok çabuk gerçekleşebilir.

Bebek beslenmesi

Biberonun Temizliği

 Bebekler hassas olduklarından dolayı mikroplarla olabildiğince az karşılaşmalıdırlar. Neyseki anne sütü bebeğin bağışıklığını güçlendiren en iyi besinlerden biridir. Bir dönemden sonra bebeğinizi hem meme hem de biberon ile besleyebilirsiniz. Bebeğinizi biberon ile beslerken biberonun temiz olduğundan emin olmalısınız. Besledikten sonra da şişeyi ve memeyi elinizle yıkayıp kenara koyun. Memeyi temizlemek için memenin ucuna tuz doldurup parmaklarınız ile ovabilirsiniz. Sonrasında tüm gereçleri bol su ile güzelce durulayın. 

Bebek Beslenmesi İle İlgili Sorular

Şimdi annelerin bebek bakımı ile alakalı en çok sordukları sorulara geçelim..

“Bebeğimin gazını çıkartmam gerektiğini nasıl anlarım?”

Doğrusunu isterseniz bebeğinizin gazını çıkarmanıza gerek yok. Gazını çıkarınca ağlaması ya da kusması durmaz. Beslerken yarı yolda durup bebeğin sırtını ovuşturmanızın ona zararı dokunmaz. Tersine konumu değiştiği ve uyarım oluşturduğu için geğirebilir ve bu da bebeğinizi rahatlatır. Buna karşın gaz çıkaramıyorsa her zamanki gibi beslemeyi sürdürün.

“Piyasada çok çeşitli bebek maması var. Hangisini almalıyım ?”

Annelerin belkide kafasının karışmasına en çok sebep olan sorulardan biridir. Ay ay bebek gelişimi için bebek maması oldukça önemlidir. İnek sütünden yapılan, demir içeriği zengin hazır mamalar anne sütüne en yakın mama seçeneğidir. Kimi bebekler standart hazır mamalarda sindirim güçlüğü çeker. Bebeğinizin sütten yapılan mamalara tepki gösterdiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Bir sorun saptarsa size ana maddesi süt olmayan başka tür bir hazır mama önerebilir. Ama doktorunuz vermeden bebek beslenmesinde bu tür mamalara kendiniz geçmeyin. Bebek beslenmesinde yer alan ” Keçi sütü mü ? , İnek sütü mü ? ” başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz. 

“Hazır mamalar pahalı ne zaman normal süt vermeye başlayabilirim ?”

İnek sütünden bileşimi anne sütünden farklıdır. Demir yönünden de zayıftır. Yalnızca, genellikle( 12 aylık bebek ) on ikinci ay dolaylarında, bebeğinizin yiyecek yelpazesi iyice genişlediğinde bir içecek olarak verilmelidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir