Bebeğin Beslenmesi 3

Bebeğinizle ilgili ilk kararlarızdan biri de onu anne sütüyle mi yoksa biberonla mı besleyeceğinizdir. Bu yazımızda bebeğin beslenmesi ile alakalı bilgiler sunacağız. Bebeklerin beslenme programı , ay ay bebek gelişimi ve bebeklerin beslenme tablosu nasıl olmalı ? sorularına yanıt bulacağız.

Çok ender bir – iki durum dışında, 4 aylık bebeğin beslenmesi de, 6 aylık bebeğin beslenmesi de kısacası tüm bebeklerin anne sütüyle beslenmesi önerilir, çünkü anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı olur. Kulak, göğüs, mide – bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonlarına daha az yakalanır.

Astım, alerji, egzama gibi hastalıklar anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür. Anne sütüyle beslenen bebekler yatıştırmak daha kolay olur.

Bebek gelişimini daha iyi tamamlaması için anne sütü ile beslenmesi en önemli bulgulardan biri olmasıyla birlikte bebeğin beslenmesi konusunda emzirmek sizin için de yararlıdır. Doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirmeye başlarsanız aşırı kanama tehlikesi azalır. Emzirmeyi sürdürürseniz gebe kalmadan önceki kilonuza daha çabuk dönersiniz. Üstelik araştırmalar emzirmenin kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riskini azaltabileceğini gösteriyor. Bebeğinizi emziremiyorsanız unutmayın; Bebeğiniz için sevgi ve kucaklanmak da en az anne sütü ölçüsünde önemlidir.

Anne Sütü Mü ?,  Mama Mı ?… Anneler Ne Diyor ?

Kimi kadınlar daha gebe kaldıklarında, bebek beslenmesinde bebeklerini emzirmek istediklerinden emindir. Kimileriyse henüz kararsızdır. Kararınız ne olursa olsun emzirme konusunda doğumdan önce bilgi edinmenin sayısız yararı vardır. Bu konuda güvendiğiniz bebeklerini emzirmiş kadınlara, doktorunuza, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlere danışabilir, bizden ve bizim gibi güvenilir sitelerden bilgi edinebilirsiniz.

Bebeğin Beslenmesi 4

Gelelim annelerin görüşlerine..

“Anne sütünün bebeğim için en ideal besin olduğunu biliyordum. Bebeğin anne sütünü daha iyi sindirdiğini, üstelik ona gerekli tüm besleyici öğelerin anne sütünde bulunduğunu söyleyebilirim.”

Anne sütünde bebeğiniz bağışıklık sitemi tam olarak gelişene kadar gerekli olan, hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır. Ayrıca kimi alerjilere karşı da koruyucudur. Ailenizde bir alerji varsa bu çok önemli bir noktadır.

“Bebeğim her istediğinde sütümün, hem steril hem de uygun sıcaklıkta hazır bulunması benim için büyük bir kolaylıktı.”

Bebeğinizle dostlarınıza gittiğinizde, gezintiye çıktığınızda, yolculuklarda ya da sözgelimi, parka gittiğinizde anne sütü en elverişli besindir.

“Bebeğim çığlığı bastığında onu yatıştırmanın en etkili yolu her zaman ağzına mememi dayamak oldu.”

Anne sütüyle beslenen bebekler, hazır mamayla beslenenler gibi yaygaracı olmaz. Daha az gaz sancısı, kabızlık çeker ve daha az hastalanırlar.

“Ben hep emzirirsem memelerimin sarkacağından korkardım. Ama doktorum eğer memelerin sarkacağı varsa bunula ilgili değişikliklerin daha gebelikte başlayacağını söyledi.”

Doğumdan sonraki ilk aylarda, emzirme zamanlarından önce göğüslerde bir dolgunluk olur. Zamanla bu duygunun arar ara, sözgelimi bebeğiniz uzun bir uykudaysa oluştuğunu göreceksiniz.

“Sezaryenden sonra çok yorgunluk ve ağrı çekiyordum, bebeğimse sık sık meme istiyordu. Eşimle annemin yardımlarıyla altından kalkabildik.”

Doğumdan sonra tüm annelerin yardıma gereksinimi vardır. İlgisini tümüyle bebeğine vermesi, yaşamındaki bu küçük insana alışması için zaman gerekir.

“Memelerim çok küçük olduğu için emziremeyeceğime inanıyordum. Oysa öyle çok sütüm oldu ki bebeğim memelerimin küçüklüğüne hiç aldırmadı.”

Hemen hemen tüm annelerin yeterli sütü olur. Sütünüz yeterli değilse, bebek gereken kiloya ulaşamaz. Bu konuda kuşkunuz varsa doktorunuza danışın.

“Başlarda geceleri emzirmekte gerçekten çok zorlandım. Ama sonradan doktorum yatarak nasıl emzirebileceğimi gösterdi. Artık birlikte uyuyoruz, bebeğim her acıktığına sütünü emiyor.”

Yatarak emzirmek bir yandan dinlenebilmeyi sağlayan çok yararlı bir yöntemdir. Unutulmamalıdır ki özellile anne ya da baba sigara içiyorsa, yatıştırıcı ilaç, alkollü içki ya da uyuşturucu kullanıyorsa bebeklerin altıncı aya dek anne babalarıyla uyuması çok sakıncalıdır. 4 aylık bebek anne babası ile birlikte uyumamalıdır. Ancak 6 aylık bebekler ve daha büyümüş olanlar için uygun olabilir. Bebeğinizi yatakta yanınızda yatırıyorsanız yatak örtülerinin dağınık, yığın halinde durmamasına, bebeğin yastıklara yaklaşmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çevrenizde, yatakla duvar arası gibi bebeğinizin sıkışacağı boşluklar da bulunmamalıdır.

“Bebek doğduktan sonra eşimden çok yardım gördüm, ama emzirme sırasında kendini dışlanmış hissettiğinden yakınıyordu. Desteğinin benim için ne denli önemli olduğunu, onu çok sevdiğimi anlattım. İkimiz de bunu unutamayız.”

Anneler ve babaların çocuklarının yaşamındaki yeri eşit önemdedi, yalnızca rolleri başkadır.

3 aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır? 4 aylık bebek kilosu kaç kilo olmalıdır ?

Bebeğin beslenmesi için anne sütünün öneminden bahsettik. Bebeğinizin ideal kilo sınırında olması yeterlidir. Bunun için doktorunuza danışmak en iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir