Bebeğin Emzirilmesi - Bebeği Emzirme Pozisyonları 7

Bebeği emzirmek bir annenin bebeğini kendi sütüyle emzirmesinin sayısız yararları vardır. Ona doğanın sağlayabileceği en iyi besini veriyorsunuz demektir. Bu nedenle ilk günlerde bebeğin emzirilmesi ile alakalı zorluk çekseniz bile emzirme konusunda gayretinizi asla eksiltmeyin. Bu yeni beceriyi bebeğiniz ile birlikte siz de yavaş yavaş öğreneceksiniz.

Başlarda nasıl emeceğini bilmiyor ya da emmiyorsa sakın üzülmeyin, sabır sabırlı olmanız gerekiyor. Doğumdan hemen sonra bebeğinizin çok fazla besin almasına gerek yoktur. Bu arada meme uçlarınızın sertleşerek emilmeye alışması için yeterli zamanınız olacaktır. Eğer emzirmekte zorlanırsanız doktorunuz size yardımcı olacaktır. Yeterki siz bir anne olarak bebeğin emzirilme konusunda kararlı olun ve hemen pes etmeyin. İlk haftaları atlattıktan sonra, bebeğinizi aylar boyunca başarıyla besleyecek bir yöntemin kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz.

Bebeği Emzirme Pozisyonları

Bebek emzirme pozisyonlarından birini sizler için bilgilendireceğiz.

Öncelikle rahat bir yere oturarak bebekleri emzirme pozisyonunuzu alabilirsiniz.

Bebeğin bir elinin memenize dokunabilmek için serbest kalmasına dikkat etmelisiniz. Kucağınıza bir minder koyup bebeğinizi bu minderin üzerine koyarak kucaklayabilirsiniz. Bir minder bebeğin ağırlığını alacaktır.

Bebeği İlk Emzirme

Bebek emzirirken nasıl tutulmalı ? Bebeği doğru emzirmek ile alakalı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Şimdi bebeği emzirme tenkilerinden size kısaca bahsedeceğiz. Önce rahatça, dik oturun. Sırtınızı yaslayın. Kolsuz alçak bir sandalye bu iş için en uygunudur. Yataktaysanız sırtınızı yastıklarla destekleyin. Bebeğiniz göğüs göğüse geleceğiniz biçimde size dönük olmalıdır. Emzirmek için öne doğru eğileceğinize bebeği memeye yaklaştırmak için altına minder koyabilirsiniz. Bebek emzirme şekli aldıktan sonra bebeğinizi kucağınıza alarak emzirmeye başlayabilirsiniz.

Emzirirken bir yandan da dokunup konuşarak ona sevginizi gösterin. Emzirme olayına ikiniz de alıştıktan sonra, rahat ettiğiniz her konumda emzirebileceğinizi göreceksiniz. Bağdaş kurarak oturma, özellikle sırtınızı yaslayabilirseniz, çok uygun bir konumdur.

Bebeğin Emzirilmesi - Bebeği Emzirme Pozisyonları 8

Bebek Emziren Anne – Emzirmede İlk Adımlar

  1. Bebeğinizde, meme başını aramasını ve besin bulmasını sağlayan, doğuştan gelme bir refleks vardır. On günlük oluncaya dek, u refleksi uygulayarak memeyi bulmasını sağlayabilirsiniz. Meme başını yanağına sürtün. Başını çevirerek ağzıyla memeyi arayacaktır.
  2. Bebeğiniz başını içgüdüsel olarak döndürmüyorsa areolanın hemen gerisini hafifçe sıkarak biraz süt gelmesini sağlayın. Bu birkaç damla sütü bebeğinizin dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayabilirsiniz.
  3. Bebeğinizin başını yaklaştırarak yanağını meme hizasına, dilini meme ucunun altına getirin. Ve memeyi ağzına verin.

Bebeğizi emzirirken birçok yerde satılan dışarıda rahat etmeniz açısından bebek emzirme sütyeni giyebilir, ayrıca bebek emzirme önlüğü de kullanabilirsiniz.

Bebek emziren kadınlar, yani anneler ilk emzirme zamanlarında bunun hep ne kadar güzel bir his olduklarını söylerler.

Kenetlenme

Meme başı bir kez ağzına girdikten sonra bebeğiniz yalnızca emmez, areolanın hemen ardındaki süt bezlerini çenesiyle bastırarak süt sağar. Bebeğiniz meme başını yalnızca emiyorsa, hiç süt alamayacağı gibi, memede de çatlaklar oluşur. Arada kesin bir sızı duyarsanız derin soluk alarak gevşemeye çalışın.

Sizin açınızdan bakıldığında, memeye kenetlenmiş olan bebeğinizin ağzı genişçe açılmış ve meme bu boşluğu doldurmuş görünür. Şakak ve kulaklarının, çene kaslarının hareketine bağlı olarak oynamasından, bebeğin süt aldığını anlayabilirsiniz.

Bebeğin Emzirilmesi - Bebeği Emzirme Pozisyonları 9

Süt Refleksi

Bebeğin süt emmesi depolanmış sütün salınmasını sağlayan bir reflekse neden olur. Bu refleksi bebeğiniz emmeye başladığı anda, bir sıcaklık akışı gibi içinizde hissedebilirsiniz. Ancak hissetmeseniz de kaygılanmayın; bunu her anne farketmeyebilir. Refleksin etkisiyle öbür memeden de süt akıyorsa, bu sütü bir meme koruyucu da biriktirebilir ya da sütyeninizin içine temiz bir bez yerleştirebilirsiniz.

Areola

Meme başının çevresindeki koyu renkli yuvarlak (areola) bebeğinizin emme sırasında sağdığı yerdir. Bu alanın olabildiğince büyük bölümü bebeğinizin ağzına girmelidir. Ayrıca elleriyle size dokunmak bebeğinizin hoşuna gider. Bebeği memeden almak için serçe parmağınızı kullanın.

Bebeğin Emzirilmesi - Bebeği Emzirme Pozisyonları 10

Bebeği emzirme süresi

İlk memeden alabildiğince süt alması için bebeğinize gerekli zamanı tanıyın. Böylece memeniz boşalır, küçülür ve hafifler. Bebeğiniz, arada sırada süt almayı bırakıp yalnızca emmeyi sürdürebilir. Dakikalar geçmesine karşın süt emmiyorsa bebeği memeden alabilirsiniz. Memenizi birden bire çekmeyin, canınız yanabilir. Emmeyi bırakması için bir parmağınızı dudaklarının arasından yavaşça ağzına sokabilirsiniz.

Emzirdiğiniz memeye temiz bir parça gazlı bez ya da kağıt mendil koyun. İkisinin de eşit uyarılması için bir sonraki emzirmeyi öbür memeden başlatın. Bebeğinize gaz çıkarması için yardımcı olun.

Bir iki geğirmeden, belki de biraz kestirmesinden sonra bebeğinizi öbür memeden de bir emzirmeye çalışın. Doymamışsa süt almayı sürdürür, doymuşsa yalnızca keyif için emmeye başlar. Emme gereksiniminin karşılanması da karnının doyurulması ölçüsünde önemlidir. Kısacası, bırakın dilediği gibi yapsın.

Yeterince beslendiğinde memeyi ağzından bırakıp kucağınızda uyuyakalabilir. Bebeğinizin yeterli besini alıp alamadığını hiç merak etmeyin. Bu gibi konularda bebeğinize güvenin; neyi ne zaman, ne kadar istediğini o bilir. Bebeğin emzirilmesi böyle doğal bir olay.

Anne Sütü Nasıl Oluşur ?

Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu” ilk süt” salgılanır. Dördüncü gün normal süt üretimi başlar ve aylarca sürer gider.

Anne sütüyle beslemede önemli nokta bebeğin her istediği anda emzirilmesidir. İlk günlerde bu, iki üç saat aralıklarla olabilir. Anne sütü yapımı, bir anlamda “arz-talep” kurallarına göre gelişir. Bebek ne denli çok emerse sütünüz o ölçüde bollaşır. Anne sütüyle birlikte beslenmesine destek olmak üzere mama da alan bebekler mamayla doyar ve meme emmeye fazla meraklı olmazlar. Bu nedenle memeler, süt yapımı için gerekli uyarıyı alamaz ve sür üretimi düşer. Anne sütü hep aynı yapıda değildir. Her emzirmenin başlarında daha akıcı, susatıcı özellikleri olan bir süt gelir. Sonlara doğru, kalorisi daha yüksek ve daha doyurucu olur. Bu nedenle bebeğin her defasında aynı meme de en az 10-15 dakika tutulması yararlıdır. Yoksa kısa sürede yeniden acıkacaktır.

Bebek emziren anne ne yememeli ?

  • Süt ve süt ürünleri,
  • Pırasa, enginar,
  • Fasülye, nohut, mercimek çorbası piyaz gibi kurubaklagiller,
  • Brokoli, karnabahar.

Bebeği kaç dakika emzirmek gerekir ?

Bebeğin emzirilmesi süresi için kesin bir rakam verilemez. Bebeğiniz acıktığı zamanı kendisi bilerek size ağlayarak bunu zaten gösterecektir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi en az 10-15 dakika emzirilmelidir.

Bebeklerin beslenmesi adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir