Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? 1

Bebeklerde gaz olması en doğal durumlardan biridir. Bebeklerde gaz olur, çünkü bebekler hareketsizlerdir. Bundan dolayı erişkinlerde ameliyattan sonra ertesi gün yürütülürler. Bebekler bir vasıtaya binince (araba, bebek arabası) genellikle hep çok mutlu olurlar ve gaz sancısı da geçer. 4 aylık bebek 4. aydan itibaren sağa sola dönmeye başladığı zaman hareket içerisinde olduğundan dolayı gazı geçer. İnsanlar çok önceden bebeklerde gaz problemine az rastlarlardı. Bunun sebebi de bebekler o zamanlarda beşik ve ya salıncakta uyurlardı, bu da daha hareketli olmaları demek oluyor. Fakat bebekler şu günümüzde genellikle sabitler. Peki Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? Bebek gaz çıkarma teknikleri hakkında bir takım bilgileri yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Gaz sorunu tüm bebeklerde görülen durumlardan biridir. Bebeklerde doğum sonrasında ilk on beş gün gaz sorunu görülmez. Bebek genellikle gazı olduğu zaman ağlamaya başlar ki bir çok şeyi biz anne ve babalarına ağlayarak dile getirir. Bebeklerde gaz çıkarılırken yapılabilecek bazı basit teknikler vardır ki bunlar sizin işinizi daha kolaylaştırarak bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur. Bebeklerin gazı çıkarılırken dik olarak kucakta tutulmaları ve bir kolun üzerine oturtulmaları problem olacak bir hareket değildir. Büyüklerimizin dediği gibi geğreği ve ya omurgası batmaz. Aslında bu durum bebeklere yeterli d vitamini verilmediğinden dolayı oluşan bir durumdur. Bunun sizin bebeği tutuş pozisyonunuz ile bir alakası yoktur. Günümüzde bu durumlara nadiren rastlanır çünkü artık daha bilinçliyiz ve günümüzde bebeklere d vitamini veriliyor.

Gaz sorununu anlamayan bazı anne ve babalar bebeğin ağlamasının aç olduğundan dolayı zanneder ve bebeğe bir daha yani fazladan meme verir. Bu durumda tekrar bebeklerde gaz sancısını oluşturur. Bebeklerde bu durumda fazla gelen mamayı kusarlar. Gaz sancısında bebeğiniz dizlerini karnına çekerek ağlamaya devam eder. Bu durum genellikle akşamları ve ya gece olur. Bu arada doktorun önermediği herhangi bir çay ve ilaçları anne olarak içmemeye çalışın. Bir yakınınız herhangi bir çay ve ya ilaç bana çok iyi geldi sende dene gibi teklifte bulunursa önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Gaz çıkarmanın yolları

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ?  En basit ve bilinen yöntemlerden biri bebeğinizi rahatlatmak için kucağınızda sırtına çok hafif olmayan ritmik vuruşlar yaparak hafif gaz masajı ile dindirebilirsiniz. Gazı olduğu zaman karın üzerine masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bilinen en eski ve geçerli yöntemlerden biridir. Masaj sayesinde bebekte hava baloncuğunun sıkıntı verecek kadar büyümesi önlenmiş olur. Gazın bağırsak düzeyine homojen bir şekilde dağılması sağlanmış olur. Bu şekilde bebeğinizin gazını çıkarmaya yardımcı olmuş olursunuz. Bebeklerin karın kasları çok zayıftır. 2. ayda sanki kaka yapmakta zorlanıyor gibi ıkınmaya başlarlar. Sebebi bebeğin sadece süt içmesi ve sürekli yatmasından dolayı ve karın kaslarının zayıflığındandır. Eğer karnı şiş ve ya gergin değil ise endişelenmenize gerek yoktur.  Bebeklerin gaz sıkıntıları kendilerini döndürebildiklerinden yani 4. aydan itibaren azalır ve geçer.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir