bebeğin gelişimi

Psikolojide adı geçen “Gelişim Psikolojisi” denilen dal bireylerin doğdukları andan itibaren gerçekleşen gelişimlerinin farklı evrelerini kapsamaktadır. Eğer bir bebek hayatının belli bir döneminde öğrenmesi gereken bilgileri edinemezse bir üst basamağa geçemez. Yani gelişimini tam anlamıyla tamamlayamaz. Genel olarak basamaklar bu şekilde olsa da çevresel faktörler ve eğitim unsurları bu basamaklar üzerinde etkilidir. Bu yüzden doğan bireyler gelişim evrelerini  aynı anda yaşamazlar. Bebeğin gelişimini destekleyen kitaplar nelerdir ?

Bebekler doğdukları zamandan iki yaşına ulaşana kadar gözlemcidirler. Bir hayal dünyaları yoktur ve çevrede gördükleri, gözlemledikleri şeyleri öğrenmektedirler. Gelişim kitapları bebeğin bu dönemdeki  öğrenme kabiliyetine etki eden en önemli materyallerden biridir. Yalnızca görsel olarak desteklenen bu öğrenme şekli daha sonra görsel ve ses, görsel ve sözcük, görsel ve tümce şeklinde devam etmektedir. Bebekler doğdukları andan itibaren ilk öğrenimlerini anneleri üzerinden gerçekleştirirler, bu süreç bebek büyüdükçe değişir. Anneden sonra artık etrafını sonra farklı gelen her türlü yeni materyal üzerinden dünyayı keşfetme yolculuğuna başlar. Bu dönemde kazandırılan gelişim kitapları eğitimi bebeğin sonraki yıllarda kitap okuma alışkanlığının oluşmasına, gelişim basamakları doğru bir şekilde tamamlamasına, farklı nesneler, durumlar ya da olaylar arasında bağ kurabilme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bebekler dünyayı tanırken ellerine geçen her şeyi bir oyun aracına dönüştürürler. Bu dönemde çocuklarınıza verdiğiniz gelişim kitapları da onlar için bir oyun aracından farklı değildir. Fakat bu araç bir başka bebekle oyununda, kendi oyununda sürekli karşısına çıkacaktır. Bebekler bu dönemi mutlaka bir ebeveyn yanında geçireceği için ebeveyn tarafından zaman zaman görselin bir kelimeyle söylenmesi bebeğin gelişim kitabından gereken bilgiyi almasına yardımcı olacaktır. Yani bu öğrenme evresi kesinlikle birlikte oturup bir şeye çalışmak gibi düşünülmemelidir. Çocuğunuzla oyun oynarken çocuğunuz gereken bilgiyi zaten hafızasına kaydediyor olacaktır.

bebeğin gelişimi

Bebeğin gelişimini kitaplarla destekleyebilirsiniz. Çocuğunuza uygun gelişim kitabı seçmekse bir diğer önemli mevzudur. Çünkü çocuğunuz için aldığınız kitap onun gelişimi için uygun olmayabilir. Bu eğitiminin yavaşlamasına ya da öğrenilmiş bilgilerin unutulmasına sebebiyet verebilir. Çocuğunuzun her yaş dönemine göre uygun kitaplar edinmeniz en önemli aşamadır. Daha sonra çocuğunuzun öğrenme hızı ve şekline göre bu süreç şekillenebilir. İlk olarak bezlerden yapılmış kitaplarla başlayan serüven tek resimli karton kitaplarla, sürprizli kitaplarla, yazılı ve sesli kitaplarla devam edebilir.

Bebekler ilk 3 ayda görme yetilerine tam anlamıyla kavuşmadıkları için üçüncü aydan itibaren onlara zarar vermeyecek bezden yapılmış ilgisini çekecek kitapları beşiğine koymak ilk tanışma için etkilidir. 7. ayda kavrama yetisi gelişmeye başlayan bebekler artık kendileri sayfaları çevirebilirler. Bu aşamada yine yazısız tek şekilli , içinde cepler bulunan sürprizli kitaplar bebeğin ilgisini çekecektir. Sonrasında tek kelime, kelimenin görselini içeren kitaplar ve sesli kitaplar konuşmaya başlamasıyla iki dilde kelimeleri içeren kitaplar, daha çok görsel içerek kitaplar olarak süreç devam edebilir. Gelişim kitapları bebeğinizin en etkili öğrenme unsurlarından biridir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir