Bebeğin Giydirilmesi , Bebek Nasıl Giydirilir ? 9

Bebeğin giydirilmesi esnasında ve bebeğinize giysi alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk haftalarda bebeğinizin giysilerini de bezini değiştirdiğiniz sıklıkta değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenle çok sayıda minik boy giysilere ihtiyaç duyacaksınız.

Daha önce çocuk büyütmüş yakınlarınızın bebeklerine ait küçülmüş giysileri de kullanabilirsiniz. Yakınlarınızdan isteyebilirsiniz. Bebek büyüdükçe hareketlerini kısıtlamayan içerisinde rahat olacağı giysileri seçmelisiniz. Artık giysileri öyle sık değiştirmeyeceğiniz için daha az sayıda giysi yeterli olacaktır. Çocuğunuzun hızla büyüdüğünden ona en iyilerinden oluşan bir gardırop hazırlamanız gereksizdir. Giysiler ve ayakkabılar daha eskimeden küçülecektir. Giysileri seçerken dikkatli olmalısınız. Rahat giyilebilen ayrıntısı az giysiler, çıtçıtlı gömlekler, lastikli pantolonlar çocuğun giyinip soyunmayı öğrenmesine yardımcı olur. Pamuklu kumaşlar soluk alırlar. Giysilerin, sık yıkanabilen kumaşlardan yapılmış olması da önemlidir. Giysiler temiz kalsın diye kendinizi üzmemelisiniz.

Bebeğin Giydirilmesi , Bebek Nasıl Giydirilir ? 10

BEBEĞİNİZE GİYSİ ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bebeğinize alacağınız giysilerin kolayca giyilip çıkarılabilir ve çamaşır makinesinde yıkanabilir olması gerekir. Ayrıca sentetik yerine doğal liflerden yapılmış giysiler bebeğinize vücut ısısını düzenlemede de yardımcı olacaktır. Giysileri biyolojik aktif maddelerle ya da buna benzer deterjanla yıkamayın. Bebeğin cildi tahriş olabilir. İlk altı ay süresince bebeğiniz için en uygun giysi ise tulumdur.

Bebeğin Giydirilmesi , Bebek Nasıl Giydirilir ? 11

Hava soğuksa, başından ısı kaybı olmaması için bebeğe yün şapka giydirilmeli, sıcaklarda ise korunması için güneş şapkası takılmalıdır.

Hırka; tüylü yünden örülmüş bebeğin parmaklarının girebileceği geniş delikleri olan hırkalardan kaçının.

Çıtçıtlı giysiler; önü ve ağı çıtçıtlı giysileri yeğlerseniz, altını bağladıktan sonra bebeği giydirmekte güçlük çekmezsiniz. Zarf yakalı giysiler de bebeğin başından geçirmekte kolaylık sağlar.

Çorap; yumuşak genişçe olmalıdır ki bebeğin parmaklarını sıkıştırmasın. Bebeğe çorap giydirmek unutulmaması gereken giysilerden biridir.

Kaç aylık olursa olsun, bebek giysisi seçerken kolaylıkla giydirilip çıkarılabilir nitelikte ve hareketleri kısıtlamayacak boyda olmasına dikkat etmek gerekir. Bebek giysileri çok çabuk kirlendiğinden kullanışlı ve kolay yıkanabilir kumaşlar yeğlenmelidir.

Bahçıvan Tulumu; her mevsimde giyilebilen bu tür kıyafetler özellikle bebeğin emekleme çağı için uygun giysilerden biridir. Oldukça kullanışlı ve dayanıklıdır.

Bebek Elbisesi Giydirme

Elbise; kız bebeğin giydirilmesi sırasında elbiselerin çoğunda modele uygun bir de altlıkları mutlaka vardır. Külotlu çoraplar bebeğin bacaklarını sıcak tutmak için çok iyidir.

Kot pantolonlar; hem güzel görünürler hem de oldukça dayanıklıdırlar. Bebeğinize biraz büyük gelen pantolonun paçasını kıvırabilirsiniz. Bebeğiniz boy atınca kıvrımı tekrar açarsınız.

Esnek Kumaş Patikler; yürüme öncesi dönemde ve soğuk havalarda oldukça kullanışlıdır çok işe yarar. Yalnız ayaklarını sıkmamasına dikkat edin.

Sokak giysileri; bebekler vücut ısılarını daha kolay yitirir. Soğuk havalarda sokağa çıkarken kalın giysiler tercih edilmelidir. Kollar ve kol ağzı hareketleri kısıtlanmamalıdır.

Bebeğin Giydirilmesi , Bebek Nasıl Giydirilir ? 12

BEBEK İÇİN GEREKEN TEMEL GİYSİLER

Bebeğin boyu 60 cm iken aşağıdakileri alarak başlayın, gerektikçe de yenilerini ekleyin. Bunları çokça alın ki tüm zamanınızı çamaşır yıkayarak geçirmeyesiniz.

 • En az 8 tulum
 • 6 fanila/atlet
 • 2 hırka
 • 2 gecelik
 • 2 çift çorap
 • Kumaş patikler
 • Güneş başlığı ve yün başlık
 • Torba eldivenler
 • Sokak giysileri (özellikle kış aylarında giymesi için kalın olanlar)

Bebekler Nasıl Giydirilir ?

Onu soyup giydirirken yumuşacık çıplak tenini sevip kendi vücudunu tanıması için güzel bir fırsat sunmuş olursunuz. Bebeğiniz giydirilmekten pek hoşlanmayabilir. Ancak öperek, gıdıklayarak, oynayıp ve konuşarak olayı zevkli hale getirebilirsiniz. Bunu sevecektir. Giydireceğiniz bütün giysileri bir araya toplayıp çıtçıtlarını açın. Bebeği düz ve rahat bir yere yatırın.  Bebeğin giydirilmesi kadar önemli bir konuda bebeğinizin bakımıdır. Bebek Bakımı ile alakalı yazılarımıza blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bebeğin Giydirilmesi Nasıl Olmalı ?

 1. Fanilayı önü size bakacak biçimde tutup avuçlarınızın içine toplayın. Arkasını bebeğin başının tepesine koyun.
 2. Fanilanın önün hafif ve yumuşak bir hareketle bebeğinizin çenesine dek indirin. Bu arada bebeğinizin yüzüne sürtünüp onu huzursuz etmemesi için fanilayı olabildiğince toplu ve gergin tutun.
 3. Bebeğin başını ve omuzlarını kaldırıp fanilanın arkasını ensesine, omuzlarının arkasına gelecek biçimde indirin. Bebeğinizi sarsmadan ve başını geriye düşürmeden yatırın.
 4. Bir elinizin parmaklarını fanilanın kol ağzından geçirip açarak orayı genişletin. Öbür elinizle bebeğin elini fanilanın içinden parmaklarınıza yöneltin.
 5. Bebeğin yumruğunu tutup elinizin üzerindeki kumaşı öbür elinizle aşağı çekin. Fanilayı bebeğin kolundan aşağı indirin. Öbür kolu da aynı biçimde giydirin. Bunu yaparken bebeği değil fanilayı çekin.
 6. Fanilanın önünü göbek hizasına çekin. Bebeği ayak bileklerinden tutup kaldırarak fanilanın arkasını da indirin. Ağdaki çıtçıtları kapatın.

Bebeğin Giydirilmesi , Bebek Nasıl Giydirilir ? 13

BEBEĞE TULUM GİYDİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1. Bebeği kaldırıp yattığı yere tulumu serin. Tulumun bütün çıtçıtları açık ve önü size dönük olmalı. Bebeği tulumun üstüne, ensesi tulumun boynuna gelecek biçimde yatırın. Hava çok sıcak değilse tulumun içine fanila giydirmeniz de gerekecektir.
 2. Tulumun bacağındaki kumaşı patiği açılacak biçimde avuçlarınızda toplayın. Bebeğin ayağını yavaşça patiğe sokun. Başparmağının patiğin köşesine yerleşmesine dikkat edin. Sonra tulumun bacağını yukarı çekin. Aynı işlemi öbür ayak için de yapın. Parmaklarının bükülü kalmamasına dikkat edin.
 3. Bir elinizin parmaklarını tulumun kol ağzından geçirirken kolun kumaşını da ters olarak elinizin üzerine çekin. Kol ağzını olabildiğince genişletin. Öbür elinizle bebeğin elini parmaklarınıza yöneltin.
 4. Bebeğinizin elini parmaklarınızla tutarak tulumun elinizin üzerine toplanmış olan kolunu bebeğin koluna aktarıp omzuna dek geçirin. Böylece bebeğin parmakları kumaşa takılmaz.
 5. Tulum büyük geliyorsa, kollarını kıvırın. Elleri açıkta kalsın. Çevresini ve vücudunu ancak elleriyle dokunarak tanır.
 6. Ağındaki çıtçıtlardan başlayarak aşağıdan yukarı doğru tulumun bütün çıtçıtlarını sırayla kapatın.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir