Bebeğin Günlük Fiziksel Bakımı 1

Bebek bakımı önemlidir. Bebeğin günlük fiziksel bakımı dediğimizde ellerini, yüzünü boynunu ve altını temizlemeniz anlaşılır. Günlük temizliği sabahları ya da gece yatmadan önce bütün vücudunu yıkamak yerine uygulayabilirsiniz. Özellikle banyo yapması önerilmeyen ilk altı hafta boyunca bebeğinizin günlük temizliğini aksatmamalısınız. Temizlik sırasında odanın sıcak olmasına dikkat edin. Suyu kaynatıp ılıması için bekletin. Yeni doğan bebeğin günlük bakımı için ellerinizi yıkayın. Bebeği temiz ve düz bir yere yatırıp fanilasına dek soyun.

BEBEĞİN GÜNLÜK FİZİKSEL BAKIMI İÇİN GEREKENLER

 • Bebeğin yüzünü yıkamak için kaynatılıp ılıtılmış küçük bir kap su
 • Bir kap ılık su
 • Pamuk parçaları
 • Temiz bezler
 • Sıcak havlu
 • Bebeğin altını değiştirirken kullandığınız malzemeler
 • Bebek için temiz giysiler
 1. Bebeğin günlük fiziksel bakımı için gereken malzemeleri hazırladıktan sonra kaynamış suya batırılmış pamuk parçasıyla bebeğinizin gözlerini burnundan dışa doğru silin. Her silişte ayrı pamuk kullanın. Sonra temiz ince bir bezle hafifçe kurulayın. Gözlerini ayrı ayrı pamuk parçalarıyla silin.
 2. Islatılmış bir parça pamukla kulaklarını silin. Kulakların içini değil, yalnızca dışını ve kenarlarını silin. Her silişinizde ayrı pamuk kullanın sonra havluyla kurulayın. Bebeğinizin kulağının içine asla pamuk sarılı çubuk sokmayın.
 3. Bebeğin ağız ve burun çevresindeki süt kalıntılarını iyice temizleyin. Yanaklarını ve alnını da silin. Daha sonra havluyla kurulayın. Ağzını çevresindeki süt kalıntılarını silin.
 4. Çenesinin altını ve boynunu nemli pamukla silin. Buradaki ter bebeklerin cildini tahriş edebilir. Boynundaki kıvrımları dikkatlice silin.
 5. Kollarını hafifçe kaldırarak koltuk altlarını nemli pamukla güzelce silin. İyice kurulayın. Ellerini ve parmaklarının arasını yıkayıp kurulayabilmek için yumulu olan parmaklarını yavaşça açın. Kız bebeklerin poposunu her zaman önden arkaya doğru silerek temizleyin.
 6. Şimdi fanilasını yukarı sıyırıp altını her zamanki gibi temizledikten sonra bebek losyonuyla ya da ılık suyla ıslatılmış pamukla bebeği silin. Bebeğinizin cildi sağlıklıysa, altını bekletmeden değiştiriyorsanız koruyucu krem kullanmaya gerek yoktur. Koruyucu kremler bezin emiciliğini azaltarak sorunlara yol açabilir. Erkek bebeklerin sünnet derisini kesinlikle geriye çekmeyin.

Bebeğin Günlük Fiziksel Bakımı

BEBEK GÖBEĞİ DÜŞTÜKTEN SONRA NE ZAMAN YIKANIR ?

Bebeğinizin göbek bağı doğumdan yaklaşık bir hafta sonra düşer. Bu süre içinde ebe her gün bebeğin göbeğini temizleyecek ya da bu işi size öğretecektir. Özenle temizlerseniz hem göbeğin mikrop kapmasını önler hem de göbek bağının daha kolay düşmesini sağlarsanız. Göbek bağı düştükten sonra da o bölgeyi yara kapanana dek her gün bebeğinizin günlük temizliğinin bir parçası olarak temizlemelisiniz.

Bebeğinizin göbeği şiş ya da kırmızıysa ya da akıntı geliyorsa zaman geçirmeden doktora danışmalısınız. Göbeğin düştüğü yerin biraz kanaması normaldir. Kaygılanmanıza gerek yok.

Bebeğin Göbek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yenidoğan bebeklerin göbek bakımı için; ılık suya batırılmış küçük pamuk parçalarıyla göbek deliğini bastırmadan temizleyin. İyice kurulayın ve olabildiğince açık bırakarak havalanmasını sağlayın. Alt bezinin önünü göbek deliğine değmeyecek biçimde kıvırın. Göbek deliğini bir parça pamukla kurulayın.

Bebek bakımı , Bebek Beslenmesi- Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme ve Bebeğin Banyosu İçin Gerekenleri öğrenmek için yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir