Bebeğin Oluşumu 3

Bebek nasıl oluşur ?, Bebeğin oluşumu kaç gün sürer ? , Bebeğin oluşumu hafta hafta ile ilgili soruları ve  bilgilendirmeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hamileliğin ilerleyen haftalarında bebeğiniz nasıl değişiyor ve dünyaya doğmaya hazır hale geliyor. Bebek gelişimi ve anne karnında bebek gelişimi  haftalık bilgilendirmelerini bu yazımızda derledik.

Bebeğin Oluşumu İlk Hafta

Bebeğin oluşumu evreleri ; kadının yumurtasını dölleyen spermin y ve ya x kromozomlu olması, bebeğin cinsiyeti belirlemektedir. Döllenme sırasında x kromozomlu sperm ile döllenen yumurtadan da erkek bebek olmaktadır. Sperm ve yumurta birleştikten sonra dişi ve erkek kromozom çekirdeklerinin birbirine karışması sonucu ile kadın ve erkeğin özelliklerinden oluşan kombinasyon ortaya çıkmaktadır. Bu işlem sırasında da birden fazla yumurtlama olmuş ve bu yumurtalar sperm ile döllenmişse birden fazla gebelik de olması mümkündür.

İKİZLER

Ayrı yumurta ikizi : İkiden fazla yumurta oluşup bunlar döllendiyse ayrı yumurta ikizi oluşur. İki bebeğinde ayrı plasentası vardır.

Tek yumurta ikizi : İkiz bebekler arasında bir de tek yumurta ikizi vardır. Tek bir yumurta döllendikten sonra ayrılıp ikiye bölünüp, ikisinin de ayrı olarak bölünüp devam ettirerek gelişmesi ile de tek yumurta ikizi oluşur. Bunların tek plasentaları vardır.

Bebeğin adı 2 ay boyunca embriyondur. Bebek 21. gününde büyüklüğü 2 mm yi bulur. Giderek gelişmeye başlar ve biçim almaya başlar. Artık çıplak göz ile de görülebilecek hale gelmiştir.

İlk 4 Hafta (Bebeğin Oluşum Aşamaları)

Bebeğin oluşumu gün gün değişip gelişmektedir. Adet kanamasının başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur. Başka bir anlatımla yumurtalıktan olgunlaşmış bir yumurta hücresi atılır. Fallop kanalının (yumurta kanalı) ucundaki parmaksı uzantıların yakaladığı yumurta kanalın içine alınır. Yumurta burada yaklaşık 24 saat canlı kalabilir. Döllenme olmazsa adet kanamasıyla birlikte vajinadan atılır.

Spermin yarışı: Cinsel ilişkide erkek, kadının vajinasına çoğu dışarı akan 200 – 400 milyon arası sperm bırakır. Kalan spermlerin bir bölümü rahme girebilmek için rahim ağzından salgılanan ve spermlerin geçişini kolaylaştırmak için uygun bir yapı kazanmış olan mukusta yüzmeye başlar. Spermler rahim boyunca ilerleyerek Fallop kanalına gelir. Kanalda yumurta yoksa döllenme gerçekleşmez, spermler de 48 saat içinde ölür.

Döllenme

Spermlerde yumurtanın dış katmanını delebilen bir madde vardır. Böylece içlerinden biri yumurta hücresine girer. Sperm yumurtaya girdikten sonra ötekilerin girişi engellenir. Yumurta hücresine girerken kuyruğunu kaybeden spermin başı şişmeye başlar. Yumurtayla kaynaşarak tek hücre olur.

Hücrenin Bölünmesi

Hücre döllenmeden hemen sonra bölünerek çoğalmaya başlar. Fallop kanalı boyunca süren yolculuğunda da bölünmeyi sürdürür.

Hücrenin Rahme Ulaşması

Döllenmeden sonraki yaklaşık dördüncü gün yumurta hücresi rahim içine ulaşır. Bu evrede yumurta 100 hücreli, ortası sıvı dolu bir top biçimindedir. Yine de gözle görülemeyecek ölçüde küçüktür. Yumurta hücresi birkaç gün daha rahim içinde böylece yol alır.

Döllenmiş Hücrenin Rahme Yerleşmesi

Döllenmiş yumurta yaklaşık üç hafta sonra rahim içine yerleşir. Yumurta rahim içini kaplayan katmana yuvalandığında yeni bir yaşamın başlangıcı için önemli bir adım atılmış demektir. Bu yeni canlıya embriyo denir. Embriyodan çıkan kimi uzantılar annenin kan damarlarıyla bağlantı kurabilmek için rahim duvarına doğru ilerler. Bu kısım halk arasında “bebeğin eşi” denen plasentayı oluşturur. Hücrelerin bir bölümü de göbek kordonunu ve bebeği koruyan zarları yapar. İçte kalan hücrelerse üç katmana ayrılarak bebeğinizin değişik organlarını oluşturur.

Bebeğin Oluşumu 4

Bebeğin Oluşumu 5. ve 6. HAFTALAR

 • Bebek oluşumu ve gelişimi 5. ve .6 haftada embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer.
 • Beyin ve omurilikten oluşan taslak durumunda bir sinir sistemine sahiptir.
 • Baş bölümünde ilerde gözleri ve kulakları oluşturacak dört oyuk belirmiştir.
 • Sindirim sistemi, ağız ve çene oluşmaya başlamıştır.
 • Mide ve göğsün önünde minik bir kabarıklık olarak görülebilir. Altıncı haftanın sonunda ise kalp atmaya başlar.
 • Kan damarları oluşmaya başlamıştır.
 • Kol ve bacakları oluşturacak dört kabarcık belirmiştir.
 • Embriyo yaklaşık bir elma çekirdeği (6 mm) kadardır.

Bebeğin Oluşumu 7. HAFTA

 • Baş biraz daha büyümüş, önce gövdeye doğru bükülmüştür. Yüz oluşmaya başlamıştır. Gözler başın iki yanında ve henüz kapalıdır.Gözü kapatan dokunun altında bir koyuluk görülür.
 • Kollar ve bacaklar artık iyice seçilebilir. İlerde parmakları oluşturacak yarıklar bile görülebilir.
 • Kalp vücuda kan pompalamaya başlamıştır.
 • Bebeğin sinir sistemi taslağı hemen hemen tamamlanmıştır.
 • Kemikleri oluşturacak hücreler gelişmeye başlamıştır.
 • Artık embriyo taslak durumda akciğer, bağırsak, karaciğer, böbrekler ve cinsel organlara sahiptir.
 • Embriyo artık küçük bir üzüm tanesi (1,3 cm) büyüklüğündedir.

8. HAFTA

 • Artık embriyoya Latince genç anlamına gelen fetus adı verilir.
 • Son biçimlerine henüz ulaşmamış olsalar da belli başlı bütün iç organlar gelişmiştir. Ama tam olarak tamamlanmamıştır.
 • Kollar ve bacaklar uzamış, omuzlar, dirsekler, dizler, kalçalar belirginleşmiştir.
 • Parmaklar aralarında ince birer perde olmasına karşın görünür olmuştur.
 • Denge ve işitmeden sorumlu olan iç kulak gelişmeye başlar.
 • Bebeğin yüz oluşumu 8. haftada belirginleşir. Burnunun ucu, burun delikleri , ağzı oluşturacak alt ve üst çeneler ortaya çıkmıştır. Artık dili bile vardır.
 • Siz henüz duyumsamasanız bile bebeğiniz bu haftalarda hareketlenmiştir. Anne karnında bebek hareketlerini ilerleyen haftalarda duyumsayacaksınızdır.
 • Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık bir çilek (2,5 cm) büyüklüğündedir.

Bebeğin Cinsiyet Oluşumu – Bebeğimin Cinsiyetini Belirleyebilir miyim ?

Bebeğinizin cinsiyetini belirleyen erkeğin spermleridir. Erkek genleri taşıyan spermlerin dişi gen taşıyanlara göre daha hızlı hareket ettikleri ancak daha kısa süre canlı kaldıkları saptanmıştır. Döllenme şansının en yüksek olduğu günlerde ilişkide bulunduğunuz zaman erkek bebek sahibi olma şansınız artabilir. Yumurtlama zamanında üç gün öncesine dek yapılan ilişkide bebeğin kız bebek olma olasılığı daha yüksektir.

Anne ve bebek bağı büyülü bir bağdır. Bebeğin oluşumu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Annelik ve Bebek kategorisinde yer alan kitaplarımıza göz atabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir