Bebeğin Oyunu, Bebekler Hangi Oyunları Sever ? 1

Çoğu anne baba bebekleriyle konuşmanın ne denli önemli olduğunu bilir. Ama bunu utanıp sıkılmadan yapabilmek herkese kolay gelmeyebilir. İşte anne babaların çocuklarıyla oynaya geldikleri oyunlar bu yüzden önemlidir. Anne babalara bebeğin oyunu ve hangi oyunlardan hoşlandıkları hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. 

Birlikte oynadığınız oyunlar bebeğinizle iletişim kurmanızı sağlar. Bu oyunların çoğunda bebeğin bile kısa sürede katılmayı öğrenebileceği onun dil becerilerinin gelişimini destekleyen, yalın, yinelenen tekerleme ve şarkılar kullanılır. Aşağıda bebeğin oyununu öğrenerek, bebeğinizle oynayabileceğiniz kimi oyun örnekleri bulacaksınız.

Bebek Oyuncakları için hangi oyuncaklar hangi yaşa tercih edilmeleri tüm bilgileri ve Oyuncakları sitemizde bulabilirsiniz.

BEBEKLER HANGİ OYUNLARI OYNAR ?

YAKALAMA OYUNU

Hemen hemen bütün bebekler bu yakalama oyunlarını sever. Bebeğinizi yerde tam karşınıza alıp oturun. Yumuşak bir topu ya da tekerlekli bir oyuncağı yavaşça ona doğru ittirin. Topu tutup size geri göndermeye çalışacak ya da eline alıp incelemeye belki de çiğnemeye kalkışacaktır. Oyuncağı almanız için uzatıp sonra da geri çekerek sizi şaşırtabilir bile. Bu normal bir davranıştır. Nesneleri tutmayı öğrenmiş ama elinden bırakmayı henüz bilmiyor olabilir. Sakın oyuncağı elinden çekip almaya kalkmayın. Söz gelimi “Ne güzel bir topmuş bu” gibi sözcüklerle onunla konuşmayı sürdürün.

BİNEK OYUNLARI

Diz üstünde ata binme, kucakta hoplatılma ya da “fış fış kayıkçı” gibi oyunlar bebeğin yaşına ve huyuna bağlı olarak çok gürültülü patırtılı ya da pekala yavaş yavaş oynanabilecek oyunlardır. Bebeğiniz kısa sürede oyunu yine oynamak istediğini ya da artık sıkıldığını size göstermenin bir yolunu öğrenecektir.

Bebeğin Oyunu

SAKLAMACA BULMACA

3 yaş bebek oyunlarında da oynayabileceğiniz bir oyundur. Arayıp bulma etkinliğini içeren oyunlar, çocuğunuzun bebekliğinden ta ilkokul yıllarına dek hep severek oynayacağı oyunlardır. Bebeğinizin ilk “hazine avı” sözgelimi bebek oyuncaklarından birini onun hemen gözünün önündeki bir örtünün ya da havlunun altına sakladığınızı görmesi sonra da sizin “Nereye gitti oyuncak ?” diye sormanızla başlayabilir.

Saklanan oyuncağın orada hala örtünün altında olduğunu keşfedecektir. Üç ayrı havlu kullanarak oyundaki heyecan ölçüsünü arttırabilirsiniz. “Oyuncak hangisini altında ?” Bebek oyuncağı bulmak için temel bilgilerini kullanmak zorundadır. Oyuncak bir havlunun altında, başka yerde değil. Hangisinde olduğunu anımsamaya çalışacaktır. “Ce-ee” oyunu da bunun epey yaygınlıkla uygulanan bir türevidir aslında. Yüzünüzün bir anda gözden yitip sonra yeniden belirmesinin yarattığı şaşkınlık, bebeğinizi mutluluk çığlıklarına sürükleyecektir. Bu oyunu bebeğinizi ana kucağına yerleştirerek de oynayabilirsiniz. Koltuğun ileri geri devinimlerine uygun olarak yüzünüzün görüntüsü de gidip gelecek, bebeğiniz sevinçle çığlıklar atacaktır.

Daha altı aylık bebeklerin en çok sevdiği bu arayıp bulma oyununun değişik uyarmalarını, yaşı büyüdükçe bıkmadan oynamayı sürdürecektir. Başlarda yüzünü ellerinin ya da havlunun ardına gizleyip sizin yaptıklarınızı yansılamaya çalışabilir. Sonraları sizi göremediği için sizin de onu göremeyeceğinizi düşündüğü bir dönem geçebilir. Bu normaldir. Durumu oyuna dönüştürebilirseniz eğlenceli bile olabilir.

Bebeğin Oyunu

Bebeğin Oyunu Hangi Oyunlar Olmalı ?

GIDIKLAMA VE DOKUNMA OYUNLARI

Bebeğinizi sevgiyle kucaklayıp birbirinize dokunarak oynayabileceğiniz oyunlar ona çok eğlenceli gelecektir. Bu tür oyunları nasıl da hızla öğrenip karşılık verdiğini görünce şaşıracaksınız. Bebeğin oyunundan biri de bebeği kucağınıza alıp sözgelimi şu çok bilinen “hani bana hani bana..” oyununu oynadığınızda söylediklerinizi anlamasa bile her parmağın tek tek kullanıldığı bu oyun onu eğlendirecektir ve aynı zamanda meraklandıracaktır. Benzer biçimde küçük tekerlemeler eşiliğinde onu gıdıklayabilir, bir yandan şarkılar söyleyip bir yandan da yavaş yavaş kollarını bacaklarını iki yana açıp kapama gibi oyunlar geliştirebilirsiniz.

Bebeğin Oyunu, Bebekler Hangi Oyunları Sever ? 2

ŞARKILAR İLE DİL BECERİSİ OYUNLARI

Tekerlemeler ve bebek oyun şarkıları, çocuğunuzun kültürel edinimleri arasındadır. Otomobil yolculuklarında çocuklar için hazırlanmış özel müzik kayıtlarını dinleyip he birlikte söyleyebilirsiniz. Daha da iyisi bebeğinize sizin şarkılar söylemeniz olacaktır. Tüm bebekler kendilerine şarkılar “Dandini dandini dastana, danalar girmiş bostana” gibi ninniler söylenmesinden hoşlanır. Özellikle ninnilerin uyaklı ve tartımlı yapısının bebekleri sakinleştirdiği bilinir. “Ali Baba’nın Çiftliği” ya da “Arı Vız Vız Vız” gibi şarkılarda değişik hayvan seslerinin yansıması hem çocuk şarkıların anlamını pekiştirir hem de bebeğinizin o şarkıları öğrenmesini kolaylaştırır. Bebeğin dil becerisinin gelişiminde ve çevresindeki dünyayı yorumlayıp anlamlandırmasına yardımcı olmakta tekerleme, şarkı ve ninniler çok iyi birer araçtır.

Çocuğunuz üç dört yaşlarına geldiğinde artık bunlardaki yinelenmeleri, uyakları, uyak düşürmek için yapılmış anlamlı anlamsız gülünçlükleri yavaş yavaş anlamaya başlayacaktır. Onun da iyi bildiği bir iki tekerleme ya da şarkıyı sözgelimi içinde bulunduğunuz duruma uygun biçimde yeniden üretmeniz “kov bostancı danayı, yemesin kızımın mamasını” çocuğunuzu duraksız kahkahalara sürükleyip hepiniz için coşkulu bir eğlence kaynağı olabilir.

Bebeğin Oyunu

OKUMA

Okuduklarınızdan hiçbir şey anlamayacak yaşta bile olsa bebeğiniz ona kitaplar okumanızdan çok hoşlanacaktır. Kucağınızda kollarınızın arasında oturmaktan mutluluk duyacak ve kitaptaki resimlere ilişkin anlattıklarınızı dinlerken sesinizin tınısı onu rahatlatacaktır. Kitabın içindeki parlak renkli resimler de hoşuna gider. Başlarda kitap okumak size bebeğinizle birlikte olma, onunla konuşma olanağı sağlar, ama bir süre sonra artık okuduklarınızı anladığını da göreceksiniz. Bebek kitapları için 3-4 yaş’a uygun olan Etkinlik Kitaplarımıza göz atabilirsiniz.

Bebeğin Oyunu, Bebekler Hangi Oyunları Sever ? 3

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir