Bebeğin Uykusu 3

Bebeğin uykusu düzene girene kadar haftalar boyunca geceleriniz bölünecek ve pek çok gece uykusuz kalacaksınız. Yaklaşık dokuzuncu ayda ise geceleri başka sorunlar doğacaktır. Ona iyi geceler dileyip gitmenizi istemeyecek ya da gece yarıları sık sık uyanacaktır. Sevgi dolu yaklaşımınız zamanı geldiğinde huzurlu bir ortamda onunla mutlaka ilgilenerek başında bulunmanız bu sorunları hafifletir. Bu çerçevede aksatılmadan her akşam uygulanan uyku zamanı söyleşileri bebeğinizi rahatlatır ve ona güven verir. Bebeğinizin en azından iki buçuk yaşına dek giderek daha uzun bir süre gündüzleri de uyuması gerekecektir. Çok hareketli bir günlük yaşamı olan çocuğun bitkinlikten korunmak için bir süre uyuması gereklidir.

Bebeğin Uykusu İçin Gerekenler

Bebeğinizin rahat ve sağlıklı uyuması için alacağınız malzemelere az para ödemeyeceksiniz. İyi araştırma yapmalı ve mağazaları tek tek dolaşmalısınız. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz çok sayıda yatak takımı gerekli olacaktır. Pamuklu pikeler ve yünlü battaniyeler oldukça kullanışlıdır. Kuş tüyü yorganlar bir yaşından küçüklere uygun değildir. Bebeğiniz bir yaşına gelene kadar çarşaf ve battaniyenin ayakucuna çekerek iyice şiltenin altına sıkıştırın. Öyle ki başucu şilteyi ortalasın. Bu durumda bebeğinizi yatırdığınızda başı yatağın ortasına gelecek ayakları ise ayakucuna dayanacaktır. Dolayısıyla bebeğin yatak örtülerinin arasına kayıp aşırı sıcakta kalma ya da boğulma tehlikesi kalmayacaktır.

BEBEĞİNİZ NEREDE UYUMALI ?

Bebek sepetinde yatmak yeni doğmuş bebeklere geniş bir yatakta yatmaktan daha güven verici gelebilir. Bebek sepeti daha kolay taşınır. Evin içinde hangi odaya giderseniz yanınızda götürebilirsiniz. Ne var ki sepeti ancak ilk birkaç ayda kullanabileceğinizi sonraki aylarda bebeğin sepete sığmayacağını unutmayın.

BEBEĞİNİZİN YATAĞI 

Çarşaflar ve örtüler pamuklu olmalı. Pamuklu çarşaf ve pike türü örtüler bebeğinizin yatağına en uygun seçeneklerdir. Pamuklar soluyan kumaşlardır. Nefes alır. Bu yüzden bebeğin aşırı ısınması söz konusu olmaz. Bebeğinizin örtüleri kendi başına açamayacağı yaşlarda buna özellikle dikkat etmelisiniz.

Cicili bicili bebek yorganları çok çekici görünse bile yalnızca bebek yaşını doldurduktan sonra kullanılmalıdır. Ancak bu yaştaki bebekler çok sıcak olduğunda yorganı itip üstlerini kolaylıkla açabilirler. Bebek uyku tulumu pijama üstüne giyilen kıyafettir. Bebek uyku tulumu kışlık bir kıyafet olduğu için bunu giyen bebeğin üstüne başka bir örtü örtmeye gerek yok. Örtmeyin.

BEBEK DİNLEME AYGITI

Bu aygıtlar iki ayrı birimden oluşur. Biri bebeğin yanında kalır. Alıcı olan öteki birim evin içinde her yere taşınabilir. Bebeğin odasındaki birimde mikrofon bulunduğu için evin neresinde olursanız olun bebeğin ağlayıp ağlamadığını duyabilirsiniz. Dinleme aygıtlarının yeni modellerinin dinleyici biriminde ses ayar düğmesi, gece lambası ve bebek odası için sıcaklık göstergesi gibi çeşitli özellikler bulunabiliyor. Kapsama alanı da 75 ile 300 m arasında değişiyor. Bahçeye bile çıksanız bebeği dinleyebiliyorsunuz. Bebeklerle ilgili tüm gereçlerde olduğu gibi bebeklerin uykusu için yararlı olan bu aygıtı satın alırken de Avrupa Birliği Güvenlik Standartları’nın onay işaretlerini arayın.

Bebeğin Uykusu 4

BEBEĞİNİZİN GECE VE GÜNDÜZ UYKULARI

Minik bebeğiniz ne kadar gereksiniyorsa o kadar uyur; buradaki tek sorun, sizin uyumasını istediğiniz saatte onun aynı görüşte olmamasıdır. İlk günlerde bebeğiniz hem gündüz hem de geceleri gelişigüzel saatlerde uyuyacaktır. Aylar geçtikçe uyku saatleri geceye kayacak ve uyanık kaldığı saatler artacaktır. Bebekler birbirinden farklı oldukları için her bebeğin uykusu da farklıdır. Sizin bebeğiniz geceleri beklediğinizden (ve ya umduğunuzdan) daha az ya da daha çok uyursa kaygılanmayın.

Gece ve Gündüz Ayırt Edilmesi

Daha doğduğu günden başlayarak bebeğinize gündüz ve gece uykuları arasında bir farklılık olduğunu göstermeye, böylece ne zaman uyunacağını, ne zaman oyun oynanacağını öğretmeye çalışmalısınız. Gündüzleri bebeğinizi ya da bebek arabasında ya da sepetinde uyutun. Karyolasını yalnızca geceleri kullanın. Bebek arabasını gölgede bırakmak koşuluyla açık havaya da çıkarabilirsiniz. Ancak her zaman cibinliğini ve frenlerini  kontrol etmelisiniz. Varsa ev hayvanlarının bebeğin uyuduğu yere girmesini önleyin. Onun için özel bir “evi sessizleştirme” çabası göstermenize gerek yoktur. Ağladığında onu kucağınıza alın ve gün ışığıyla oyun zamanı arasında bir bağlantı kurmasına yardımcı olun. Geceleri bebeğinizi hafifçe sarmalayarak kendi kol bacak hareketleri ile uyumasını önlemiş olursunuz. Gece yattığı yerin karanlık olmasına özen gösterin.

Bebeğin Uykusu Ne Zaman Düzene Girer ?

Bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı ? Uyanıp acıktığı için ağlarsa kucağınıza alıp olabildiğince az konuşarak sakince besleyin. Gerekiyorsa altını değiştirin. Böylece gece beslenmelerinin eğlence değil yalnızca “iş” olduğunu öğrenecek ve haftalar geçtikçe bebeğin uyku düzeni sizinkine benzemeye başlayacaktır.

Bebekler Neden Uykusunda Ağlar ? 

Bebeğin uykusu sırasında ağlaması normaldir. Çünkü bu onların acıktıkları anlamına gelir. Bu esnada bebeğinizi nazikçe uyandırıp kucağınıza alıp besleyebilirsiniz.

GÜNDÜZ UYKULARI

Altı aylık olduğunda yatma zamanları çocuğunuzun günlük yaşamında önemli bir yer kazanacaktır. Gece boyunca uyuması için gün içinde iyice bir yorulmuş olması ve uykusunun gelmiş olması gerekir. Hareketli yaşamında gereken enerjiyi toplaması için ayrıca gündüzleri de bir süre uyumalıdır. Okul öncesi çağda da bu gereksinim sürecektir. Gündüzleri çok uyumasına izin vermeyin. Gündüzleri en fazla iki saat uyuduktan sonra uyandırın. Uyku sersemliğini üzerinden kolayca atmayabilir. Kendine gelmesi için ona biraz süre tanıyın.

Bebeğin Uykusu

Bebekler neden uykuya dalamaz ? 

“On aylık kızım sabah saat altıda uyanıyor. Yapabileceğimiz bir şey var mı?.”

Sabah erken uyanmasının nedeni uykusunu almış olmasıdır. Yatağında uyandığı zaman onu bir süre oyalayacak birkaç oyuncak ve susadığında içmesi için dökülmez bardakta su bırakın. Oyuncaklardan bıktıktan sonra sizi uyandırırsa altını değiştirip birkaç yeni oyuncak vererek bir saat daha kazanabilirsiniz. Her sabah erkenden kalkmaya başlamışsa gündüz uykularının düzenini değiştirip gece biraz daha geç yatmasını sağlayın. Yatak odasına kalın perdeler koyarak güneş ışığının onu erkenden uyandırmasını önleyebilirsiniz.

Bebek gelişimi, bebek beslenmesi ve bebek bakımı ile ilgili tüm diğer bilgilere sitemizdeki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir