Bebeğinizin Baş Çevresi

Beyin gelişimi anne karnında başlayarak doğumdan sonra da hızla devam eder. Bebeklerde, anne babalar tarafından fark edilmesi güç olan ve sık görülebilen beyin içinde su toplanması ya da kafatasının zamanından önce kapanması ise beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyen sorunlardan biridir. Yazımızda bebeğinizin baş çevresinin ölçülmesinin öneminden bahsettik.

Bebeğinizin baş çevresini ölçtürmek yaşanabilecek sorunlara erken müdahale edebilmenizi sağlıyor. Beyin kafatasında, beyin omurilik sıvısının içinde bulunmaktadır. Beynin beslenmesine, atıkların taşınmasına, basınç değişiliklerinin düzenlenmesine ve dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma özelliği bulunan beyin omurilik sıvısı bir takım nedenlerle artış gösterebilmektedir. Hidrosefali yani kafa içindeki su birikmesinin kritik boyutlara ulaşması; beynini büyümesini ve gelişmesini engelleyebilmektedir. Kişiden kişiye farklılık göstersede Hidrosefalinin belirtileri aşağıdaki gibidir.

Bebeğinizin Baş Çevresini Ölçtürmeyi Unutmayın 1

Hidrosefalinin Belirtileri

  • Kafa derisinin incelmesi ve damarlarının belirginleşmesi
  • Başın normalden fazla gözle görülür bir şekilde büyümesi
  • Huzursuzluk
  • Bulantı ve kusma
  • Gözlerin aşağıya kayması
  • Nöbet geçirmek
  • Yürüme ve konuşmada gerileme hidrosefalinin belirtileri arasında yer alır.

Kontrol Edin

Baş çevresini aşırı büyümesi gibi büyümemesi de sorun yaratabilmektedir. Erken kemikleşme sonucu kafatasını beklenenden önce kapanması beynin baskı altında kalmasına neden olmaktadır. Kraniodinostoz olarak adlandırılan bu durumda halk arasında bıngıldak olarak tanımlanan fontanel kapanarak şekil bozukluğuna yol açar. Kafatasının içinde hapsolmuş beynin büyümesi alında ve ya kafatasının arakasında kabarıklık meydana getirir. Anne ve babalar bebeklerinin başının üst kısmında bıngıldak olarak bilinen bölgeye parmaklarını koyarak hafifçe beynin atımını kontrol etmeleri gerekir. Erken teşhis önemlidir.

Bebeğinizin Baş Çevresi

Bebeğinizin Baş Çevresini Ölçün

Bebeğinizin baş çevresini ölçümü anne karnından itibaren başlar. Baş çevresinde olması gerekenden fazla büyüme ya da büyümeme durumunda hemen gecikmeden bir doktora başvurmak gerekir. Eğer kafatası beklenenden önce kapanırsa uzman doktorlar tarafından radyolojik görüntülemelerle kafatasının ve beynin durumu kontrol edilir. Eğer bir cerrahi işlem gerekiyorsa, cerrahi işlemde bebeğin kilosu önemli olduğundan dolayı gerekli haller dışında ameliyatlarda genelde 5 ya da 6. ay tercih edilir.

Kontrollerin bebek henüz doğmadan anne karnında yapılması gerekir. Bebeğin dünyaya gelmesinin ardından yapılan muayeneyle defektin ne kadar hayati olduğu konusunda fikir sahibi olunduktan sonra tedavi şekillenir.

Sürekli Aynı Pozisyonda Yatırmayın

Bebeğinizi sürekli aynı pozisyonda yatırmamakta önemlidir. Kraniosinostoz 9-10. ayda başlamışsa beyin rahat, şekil bozukluğu da fazla yoksa cerrahi işleme başvurmadan bekleyerek gözlemlemek olumlu sonuçlar verebilmektedir. Eğer 14. aya ulaştığında az bir miktar şekil bozukluğu haricinde başka bir sorun görülmüyorsa bu süreç müdehale gerektirmeden tamamlanabilmektedir.

Bebeklerin kemikleri çok elastik oldukları için sürekli aynı pozisyonda yatırılırsa yatış yönünde çöküntü oluşabilir. Bunu unutmamak gerekir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir