Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler ? 1

Yeni doğan bebeğinizin en önemli çabası ilk olarak tanıştıkları yeni dünyaya adapte olmak ve uyum sağlayabilmektir. Biz dünyamıza alışık olduğumuzun farkındayız ve dışarıdaki bütün tehlikelere karşı verebileceğimiz tepki ve kendimiz savunabilme durumumuz vardır. Fakat bebekler için her türlü uyaran büyük bir bilinmezlik teşkil etmektedir. Peki bu zorlu olan bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler ?

Bebeğinizin nefes alıp vermesi, seslere alışması ve tepki vermesi, ışık ile tanışması, soğuk ve sıcağı hissetmesi ilk kez karşılaşıldığı zaman çok şaşırtıcı olabilmektedir. Bebekler ilk yıllarda dünyayı duyu organları aracılığı ile tecrübe ederler. Bebeğiniz ilk aylarda henüz kendi kendi hareket edemez. Dakikalarca etrafını izler. Hareketler, duyduğu bir takım sesler vaktinin çoğunu bunları dinleyerek anlamaya çalışarak geçirir. Dünyanıza adapte olmaya çalışır. Hem kendi vücuduna hem de yaşadığı ortama dair bir bilgisi artar. İlk yaş oyunlarının amacı duyuları uyarmak ve duyuları geliştirmek olmalıdır. Bu şekilde bebeğiniz dünyayı anlamak, tanımak ve adapte olabilmek için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanabilmektedir. Bebeğinizin içinde bulunduğu aya göre gelişen becerilerini bilmek büyüme sürecinde onu desteklemek için ne gibi oyunlar oynamanız gerektiği konusunda da fikir verecektir.

Duyu organlarının gelişimi anne karnında iken başlar ve doğumdan sonraki üçüncü ayda tamamlanır. Aşırı yüksek sesler ve hareketler bebeğinizi başlarda rahatsız eder ve bebek huysuzlanır. Bebeğiniz ile oynayacağınız ilk üç aydan itibaren olan oyunlar sınırlı duygu becerilerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler

Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler ? merak ediyor musunuz ?  Bebeğiniz ile oyunlar oynamalı ve ona gelişimine katkı sağlayacak olan kitaplar ile ilgisini çekerek gelişimine katkıda bulunmalısınız. Sitemizde yer alan Başlangıç Kitaplarından ilk bir kaç ay için yararlanabilirsiniz.

Fiziksel temas büyüme için gereklidir. Yetimhanede büyümüş ve yeterli fiziksel temas kuramamış bebeklerin yaşıtlarından daha küçük kaldığını gösteren araştırmalar mevcuttur. Bebeğinize dokunmak aynı zamanda sağlıklı ebeveyn bebek bağlanması için çok önemlidir. Bebeğiniz ile güvenli bir bağ kurabilmek için onu kucağınıza almalı, sarılmalı ve yanında olduğunuzu ona hissettirmelisiniz. Dokunma duyusunu geliştirmek için bebeğinizin; eline, vücuduna, yüzüne ve ayaklarına dokunarak minik dokunuşlar ile hafifçe masaj yapabilirsiniz. Günlerini bebek genelde sırtüstü yatarak geçirir. Bebek jimnastiği yapmak bebeğiniz için en iyi oyunlardan biri olacaktır.

Bebeğiniz ve Kitaplar

İlk yılında bebeğiniz için her türlü aktivite öğretici ve eğlenceli birer oyundur. Her şey onlar için yeni ve bir o kadar da heyecan vericidir. Bebeğiniz için pahalı oyuncak almanıza hiç gerek yok. Evinizde bulunan, günlük yaşamınızda kullandığınız her şey bir oyuncak yerine geçebilir. Tencere tava vb. gibi. Bebeklerin ilk yılında yaptıkları en çok şeylerden biri de çekmeceleri karıştırmaktır. Bunu bir oyun zannederek sürekli yapacaktır. Bebeğiniz için en iyi aktivitelerden biri onun için alacağınız kitaplardır. Öğretici kitaplar sayesinde gelişim gösterecek ve daha meraklı olacaktır. Çünkü beyindeki nörolojik gelişimin en fazla olduğu yaş ilk yıldır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir