Bebek Ağlaması - Bebeğiniz Ağlıyorsa 3

Bebek ağlamasına yaklaşık 2 yıl boyunca alışmalısınız. Yeni doğan bebek sürekli ağlaması; bebekler için ağlamak birçok şeyden önce temel iletişim ve gereksinimlerini bildirme yoludur. Yaklaşık üçüncü ayda bir değişikliği fark edeceksiniz. Gününü ağlamakla geçireceğine çevresini araştırmak ve öğrenmek için daha çok zaman ayıracaktır. Bebeğiniz ağladığında içgüdüleriniz sizi onu kucağa almaya yöneltecektir. Bu davranışın onu şımartacağını ve daha çok ağlamaya özendireceğini düşünmemelisiniz. Öncelikle bebeğiniz size güvenebileceğini bilmelidir. Öte yandan, kesintisiz ağlayıp duran bir bebek sizi de yıpratır. Bu ağlamaların sabrınızı tüketmek üzere olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

YENİ DOĞAN BEBEK AĞLAMASI 

Bebeğinizin ağlamasıyla ilgili en önemli nokta, ona hemen ama telaşsızca karşılık vermenizdir. Kendi halinde ağlamaya bırakırsanız daha da hırçınlaşır ve ağlamasını yoğunlaştırır. Bebek ağlaması sesi duymak ebeveynlerin üzüldükleri noktalardan biridir. Bebek ağlaması nasıl susturulur? ve yeni doğan bebek gece ağlaması durumlarında neler yapılır bunlardan bahsedeceğiz.

Bebek Ağlaması Nasıl Durdurulur

Bebeğinizi Besleyin

İlk aylarda ağlamanın başlıca en önemli nedeni açlıktır. Bu nedenle meme ya da biberonla beslemeniz ( gece gündüz birçok kez beslemeniz gerekse bile ) onu yatıştıracaktır. Bebeğiniz biberonla besleniyor, iki öğün arasında çok kısa süre geçmesine karşın biberona iştahla sarılıyorsa susamış olabilir. Kaynatılıp ılıtılmış su verin.

Kucaklayın

Kimi zaman bebeğinizi sadece kucağa alarak bile yatıştırabilirsiniz. Gerek duyduğu ihtiyacı olan sevgi dolu dokunuş onu yatıştıracaktır. Başını omzunuza yaslayarak ya da yüzü yere bakacak biçimde kucağınıza aldığınız zaman sakinleşiyorsa ağlama nedeni gaz da olabilir. Akraba ve arkadaşlar arasında kucaktan kucağa dolaşırken ağlamaya başlayan bebek ise anne babasının bildik, tanıdık kucağında rahatlayacaktır.

Bebek Ağlaması - Bebeğiniz Ağlıyorsa 4

Kucağınızda Sallayın

Ritmik hareketler bebeğinizi yatıştırır, giderek . uykuya dalmasına neden olabilir. Sakinleşmiyorsa, daha hızlı sallayın dakika da 60-70 kez sallayabilirsiniz. Ayaklarınız üzerinde yaylanarak onu hoplatın. Bu amaçla taşıma askısını da kullanabilirsiniz. Eğer sallanan koltuğunuz varsa onu da deneyebilirsiniz. Bebeğinizi arabasına koyarak ileri geri hareket ettirerek de sallayabilirsiniz. Yakın çevrede çıkacağınız kısa bir gezintinin küçük sarsıntıları da bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Birlikte Gezinin

Bebeğinizi taşıma askısıyla önünüze bağlayıp evin içinde şöyle bir gezinmeniz, çoğunlukla onu yatıştırmaya yeter. Taşıma askısıyla elleriniz serbest kalacağından bu arada birçok işinizi de görebilirsiniz. Bebeğiniz ise hem kucağınızda olmasının verdiği fiziksel yakınlıkla hem de gezinmenin yarattığı kıpırtılarla sakinleşecektir. Bebeğiniz sözgelimi, altının değiştirilmesi, yıkanma ya da giydirilme gibi zorunlu olarak yaptığınız işler yüzünden ağlıyorsa, onu böyle gezinerek yatıştırmak en iyi çözümlerden biridir.

Pışpışlayın

Bebek ağlaması durumunda yapılacak bir başka şey de pışpışlamak. Karnını ya da sırtını sıvazlayıp hafif hafif vurun. Böylece eğer bebeğinizin gazı varsa çıkarmasına yardımcı olmuş olursunuz. Altını değiştirmek için yatırdığınız zamanlarda da önce elinizi üstünde hissederse güven duyacak ve daha da rahatlayacaktır. Bebeğinizin altını değiştirirken bu şekilde yapın.

Emmesi İçin Birşey Verin

Hemen hemen büyün bebekler emmeye başlayınca ağlamayı bırakır. Küçük parmağınızı emmesi için ağzına vererek mucizeler yaratabilirsiniz. Kimi zaman onu böylece uyutabilirsiniz. İlk aylarda kendi elini de emebilir. Emzik vermek istiyorsanız, doğal biçimli bir emzik seçin ve her kullanımdan önce mikroplarını kırın.

Dikkatini Dağıtın

Bebek ağlaması durumunda dikkatini dağıtmanız susturmak için bir diğer yöntemdir. Bakacağı ilginç bir şey, kimi zaman bebeğinize niçin ağladığını unutturabilir. Özellikle parlak ve renkli eşyalar bebeklerin dikkatini çeker. Kartpostallara, duvar kağıdına ya da giysilerinize gözü takılabilir. Yüz ve aynalar da dikkatini dağıtır. Evde küçük bir gezinti yapıp duvardaki resimleri ya da aynaları gösterip ağlamasını unutturabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir