Bebek Ayakkabısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 1

Çocukların gelişim sürecinde ayak sağlığı oldukça önemlidir. Bebeğiniz için ilk ayakkabı seçiminde dikkat etmeniz ve seçici olmanız gerekiyor. Bebek ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için yazımızda derledik.

Çocukların ayak tabanları genellikle düz görünür. Taban kavisini yapan kasların güçsüzlüğü ve ayak tabanının yağ dokusu fazlalığından dolayı böyle bir görüntü oluşur. Gayet doğal bir durumdur. Zaman ilerledikçe 2 yaşından sonra ayak tabanları yağ yastığının azalması ile daha normal bir taban görünümüne kavuşur.

Genellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar parmak ucunda yürürler. Bu gayet normaldir. Fakat yeni yürüyen bir bebekte bu durum normalken eğer uzun sürüyorsa yani 2-3 yaşına gelmiş bir çocuk hala parmak ucunda yürüyor ise topuğunu yere basamama problemi yaşıyor demektir. Genellikle ameliyat ile düzelen bir durumdur. Eğer çocuğunuzda yaşı ilerlemesine rağmen böyle bir durum farkederseniz mutlaka bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

İlk Ayakkabıyı Seçerken

Bebek ayakkabısı seçerken yürümeye yeni başlayan çocukta mutlaka deri malzemeden yapılmış, yumuşak tabanlı, esnek yapıda, tabanı kaymayan ve önü geniş, yuvarlak bir ayakkabı seçilmelidir. Çocuğunuz için ayakkabı seçerken iki şeyi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Birincisi; hafif olmalı, ikincisi ise; rahat edeceği bir ayakkabı seçilmelidir.

Bebek Ayakkabısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2

Tabanlık Yalnızca Ağrıları Azaltır

Tabanlık küçük bebeklerde kullanılan bir şey değildir. Genellikle 8-10 yaşlarında yürürken ağrısı olan çocuklarda kullanılmaktadır. Tabanlık çocukların yalnıza ayağındaki ağrıyı azaltır, tamamiyle bir tedavi sağlamaz. Tedavi için uygun bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Çocuklarda İçe Basma

Bebeklerde görülen ayak sorunlarından bir diğeri de içe basmadır. Bazı bebekler içe basarak yürür. Ayakların düz karşıya bakması gerekirken, içe basması durumudur. Bu durum genellikle zamanla kendiliğinden düzelir. Çocuğunuzun yürürken ayaklarını kontrol edin. İçe basma durumunu yürürken ve ya basarken farkedebilirsiniz. Çocuklar iki yaşına geldiğinde kendiliğinden düzelen bir durumdur. Eğer uzun sürerse ve 7 yaşına gelmesine rağmen düzelmemiş ise tabanlık kullanabilirsiniz. Diğer bir yazımız olan Çocuk Gelişimi İlk adım ayakkabısı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir