Bebek Bakıcısı ve Bebeğin Başkalarına Alışması 1

Doğumu izleyen ilk günlerde ya da ilk birkaç haftada, bebeğinize bakmak dışında başka hiçbir şeye bir daha zaman bulamayacakmışsınız gibi gelecektir. Bu yüzden, bir iki saat için de olsa alışverişe, sinemaya, dolaş maya ilk kez çıkacağınız gün sizin için tam bir dönüm noktası olacaktır. Çok güvendiğiniz bir arkadaşınız da olsa, anneannesi, dadı ya da bebek bakıcısı da olsa, en değerli varlığınızı başkalarına bırakmak size çok zor gelecektir. Öyle ki minik bebeğinizin tüm sorunluluğunu kısa bir süre için üzerinizden atmış olmanın verdiğini bir tür rahatlama, içinizde suçluluk duyguları bile uyandırabilir.

ÇOCUĞUNUZ BAŞKALARINA ALIŞTIRILMASI

Bebek Bakıcısı

Bebek bakıcısı ilanları ile ve ya tanıdıklarınız yardımcı ile bebek bakıcısı bulabilirsiniz. İlk aylarda bebeğiniz için hiçbir şey sizin ona göstereceğiniz sevgiden daha önemli değildir. Ne var ki bebeğin önünde sonunda annesinden bağımsız ayrı bir varlık olmayı öğrenmesi gerekir. Bebeğinize en yakınındaki aile bireylerinin dışında kalan dünyayı keşfetme, size bağımlı olmama, büyükanne, dede, bakıcılar, arkadaşlar gibi başka kişilerle yakın ilişki kurma olanağı tanırsanız, hem yaşı geldiğinde okula alışması kolaylaşır hem de kendine güveni gelişir.

Kısacası, daha küçükken bebeğinizi bakıcıya alıştırmanız yersiz bir durum ya da bencillik sayılmamalıdır. Hele bir de yakında işe dönmeyi tasarlıyorsanız çocuğunuzun sizden başkalarına da güvenebileceği , sizden başkalarının da onu sevip kollayabileceği  düşüncesini bir an önce içselleştirmesinde büyük yarar vardır. Bebek bakımını hem bakıcı hem de bebek için kolaylaştırmanın çeşitli yolları vardır.

Bebek Bakıcısı ve Bebeğin Başkalarına Alışması 2

Bebek Bakıcısı Nasıl Seçilir ?

  • Daha anlayamayacak ölçüde küçük olsa bile çocuğunuza, olacakları her zaman önceden söyleyin.
  • Akşam dışarı çıkacaksanız çocuğun bakıcıyı mutlaka önceden tanıyor olmasına dikkat edin. Uyanıp karşısında bir yabancıyı görürse korkabilir.
  • Anlaştığınız yeni bakıcıyı bebeğiniz ile onu yorgun acıkmış ya da hasta olduğu sırada tanıştırmayın. Bu tanışma için çocuğun dikkati en yoğun, en mutlu olduğu zamanları bekleyin.
  • Yeni bakıcınız geldiğinde, acele içinde olsanız bile o gelir gelmez dışarı fırlamayın. Çocuğunuz kucağa alarak birlikte biraz oyalanın, onun yeni bakıcıyı tartmasına olanak sağlayın. Bakıcıdan hoşlandığınızı çocuğa belli edin.
  • Bakıcıya çocuğunuzun en sevdiği oyuncakları ve oynamayı sevdiği oyunların nasıl oynandığını gösterin.
  • Gece kalıp çocuğu yatıracaksa, çocuğunuzun yatma düzenine ilişkin tüm ayrıntıları bakıcıya tek tek anlatın. Böylece çocuk yadırgamadan yatağa gider.

Bebek Bakıcısı ve Bebeğin Başkalarına Alışması 3

AYRI KALMA KAYGISI

Çocuğunuz sizi bir dakika bile gözünün önünden ayırmak istemediği bir dönem yaşayabilir. Bu duruma genellikle yedi ay ile bir yaş arasında rastlanır. Onu yatırmak istediğinizde size asılır kalır ya da başkasıyla yalnız kaldığında çığlığı basar. Bu ayrı kalma kaygısı normaldir ve sizi kendinden ayrı biri olarak kavramaya, onun için ne denli önemli olduğunuzu anlamaya başladığını gösterir.

Bütün çocuklar en ana kuzuları bile sonunda bağımsız davranışlar geliştirir. O zamana dek çocuğun dizinin dibinde ayrılmak istemeyişini sabırla, sevgiyle, karşılamalısınız. Dışarı çıkacağınız zaman cayırtı kopmasın düşüncesi ile ona fark ettirmeden çıkıp gitmeyin. Gideceğinizi gittiğiniz yeri her zaman ona söyleyin ve onu geri döneceğinize inandırın. Yeni yeni yüzler bebeğin başka insanları da tanıması onun öğrenme deneyiminin en önemli parçasıdır.

Bebek bakımı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız yazımı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir