Bebek Bakımı, Bebeğin Altını Değiştirirken Gerekenler 1

Bebek bakımı için birçok gerekli malzeme vardır. Bebeğin altını değiştirirken de aynı şekilde birkaç malzemeye ihtiyaç duyulur. Bebek bakımı nasıl olmalıdır ? Bu konular ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacağız.

Bebeğin Altını Değiştirmek İçin Gereken Bebek Bakım Ürünleri Nelerdir ?

  • Değiştirme Minderi
  • Pamuk
  • Bezler
  • Kağıt Mendil
  • Koruyucu Krem
  • Islak Mendil
  • Banyo Sıvısı
  • Bebek Losyonu

Değiştirme minderi; kenarları yükseltilmiş içi yumuşak malzemeyle doldurulmuş, yüzü kolay yıkanır kumaştan bir altlık minder çok işinize yarayacaktır. Bunu kestireceğiniz bi parça kauçuk köpüğüne yüz geçirerek kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Pamuk; sonradan kirli ellerle yapmamak için bebeğin altını değiştirmeye başlamadan önce pamuğu parçalara ayırın.

Bezler; bebeğinizin poposunu temizlemek için birkaç ıslak ve kuru bez kullanın.

Bebek bakımı için gereken malzemelerden biri de kağıt mendil. Bebeğin kakasını temizlemek ve poposunu kurulamak içindir.

Koruyucu Krem; kremi çok az ancak bebeğin poposunda bir kızarma varsa kullanın. Tek kullanımlık bezlerde koruyucu kremin beze bulaşmamasına dikkat edin. Eğer bulaşırsa bantları yapışmayabilir.

Islak mendil; bebeğin poposunu temizlemek için ıslak mendiller çok yararlıdır. Fakat sürekli kullanılırsa pişiğe yol açabilir. Dikkat etmek gereklidir.

Bebek bakım urunlerinden biri de bebek banyo sıvısıdır. Ilık su içine birkaç damla bebek banyo sıvısı damlatarak bebeğin altını temizlemeniz iyi bir yoldur. Aynı işi bir parça pamuğu bebek losyonu ile de ıslatarak yapabilirsiniz.

BEBEK İÇİN HANGİ TÜR BEZLER KULLANILMALI ?

Bebek bakımı ay ay değişir. Bir iki ay içinde bebeğinizin altını çabucacık, giderek gözünüz kapalı değiştirebilir duruma geleceksiniz. Oysa başlarda bebek bezleri ve alt değiştirme işi sanki tüm zamanınızı alıyormuş gibi gelebilir. Tek kullanımlık bezi mi, yeniden kullanılabilir bezi mi seçeceğinize karar verirken elbette tutarına, bebeğiniz için uygun ve rahat olup olmadığına bakacaksınız. Bu bezlerin bir çevre sorunu oluşturduğunu da unutmamak gerek. Başlangıçta bebeğin altını günde en az 10 kez değiştirecek demek ki her hafta doğada bozunmayan bebek bezlerinden 70’ini atacaksınız.

Günümüzde birçok anne baba pahalı olsa bile tek kullanımlık bezleri kullanıyor. Çünkü bu bezlerde ara bezi ve naylon don bir arada hazır bulunuyor, bu da alt değiştirme işini epeyce kolaylaştırıyor. Bebekler ise tek kullanımlık bezle de en az pamuklu bez kadar rahat ediyor.

Bebek bezleri içinde en hesaplısı kumaş olanlardır. Yıkanabilir hazır bezler de pahalı sayılabilir, ama en pahalısı tek kullanımlıklardır. Seçiminizi yaparken temizleme giderlerini, harcayacağınız emeği ve zamanı da hesaba katmalısınız.

Bebek Bakımı

TEK KULLANIMLIK BEZLER

Bu bezlerin boyları bebeğin kilosuna göre düzenlenmiştir. Bir marka belirleyin ve başlangıçta çokça alın. Ultra ya da Ekstra bezler çok emicidir. Bebeğin altının kuru kalmasını sağlar. Bu tür bezlerin kimilerinde cilde değen dış yüzeye hava dolaşımını sağlayacak biçimde soluk alma özelliği kazandırılmıştır. Standart olanlar ise daha ucuz ama biraz kalındır. Bunları daha sık değiştirmeniz gerekir.

Bebek bezlerini erkekler için olanları önden kızlar için olanları ise alttan dolguludur. Ayrıca kullanılmış bezleri atmak için büyükçe ve kalın naylon torbalar ya da içine naylon torba yerleştirilmiş bir çöp kutusu kullanın. Bunları tuvalete atmayın çünkü tıkanır.  Bebeğin orasına burasına bulaşmış pislikleri silmek için ince yumuşak ve temiz bez parçaları da bulundurun.

KUMAŞ BEZLER

Muslin bezler çok yumuşaktır, yeni doğmuş bebeklerin cildine özellikle uygundur. Çok ince olduğu için katlanıp küçültülerek prematüre bebeklerde bile kullanılabilir. Bunlarda bebeğin altını da silebilirsiniz. Altıncı haftadan sonra daha çok emen havlu bezlere geçmeniz gerekir. Bezin bebeğin cildine dönük yüzeyine tek yönlü emici ara bezi yada tülbent yerleştirecek, en üste de naylon don giydireceksiniz.

YIKANABİLİR HAZIR BEZ

Bu tür bezlerde emici alt bezini tek yönlü emici ara bezini ve sızdırmaz naylon don bir aradadır. Tek kullanımlıklara benzeyen bu bezler yanlarından cırtcırtlı bantlarla kapatılır. Kullanımı kumaş bezlere göre daha kolaydır. Çengelli iğne gerektirmez, ama sızdırmaz kılıfının çamaşır kurutma makinelerinde kurutulmaya elverişli olmaması yüzünden yıkayıp kurutması güçtür.

Naylon don sızmaları önler, ama pişiklere yol açma tehlikesi vardır. Tek yönlü emici ara bezi kumaş bezlerin içinde ıslaklığın ara bezine geçmesini ve bebeğin tenine geri dönmesini sağlar.

Bebek bakımı ve  Bebek bezi nasıl bağlanır gibi blogumuzda yer alan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir