Bebek Bakımı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 1

Bebek Bakımı ile ilgili doğru bildiğiniz yanlışları yazımızda sizlere aktaracağız. İlk olarak en bilinen yanlışlardan birisi de bebeğin 40 günlük olana kadar dışarı çıkarılmamasıdır. Bu inanış çok eski çağlardan beri gelmektedir. Muhtemelen annenin dışarıdan hastalık kapmaması ve hastalıktan korunma için 40 gün olana kadar dışarı çıkarılmaması söylenir.

Anne ve bebek kendilerini toparladıktan ve emme problemi düzene girdikten sonra dışarıya çıkabilirler. Yalnızca dışarı çıkarken dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları; dışarı çıkarken hava durumuna bakarak bebek giysilerini giydirmektir. Bebeğiniz ile açık havada gezinerek, yürüyüş yapmak her zaman için daha iyidir. Kapalı, havasız ve kalabalık ortamları pek tercih etmemenizi öneririz. Aşırı sıcak havada dışarıda kalmak sürenizi azaltın. Rüzgarlı ortamlarda bulunmamaya çalışın. Yeni doğmuş bebeğinizi çok fazla süreler dışarıda tutmak, kalabalıkların içerisinde bulundurmak hasta olmasına sebep olabilir. Bebeğiniz daha çok hassas olduğundan dolayı bu durumlara dikkat ederek dışarı çıkarmalısınız. Diğer insanlar ile temas durumunda ise bebeği kucağına alan kişinin hasta olmaması ve ellerinin temiz olması gerekmektedir.

Bebeği sıkacak şekilde kundak yapmak bebek bakımında doğru bilinen yanlışlardan biridir. Yenidoğan bebekler anne karnında olduğu gibi kollarını başının iki yanına kıvırır. Bebeğinizi çok sıkı kundaklarsanız kalça ekleminde gelişim geriliği olan bebeklerde kalça çıkığına neden oluruz. Kundak bezi yüzünü kapatabilir ve ya bebeğin kusma gibi solunum sıkıntısı çekebileceği durumlarda dönmesini engelleyerek ani bebek ölüm sendromu riskini arttırır. Kundaklamanın artılarından biri, kundaklanana bebeklerin daha çabuk uykuya geçtiği daha rahat ve uzun süreli uyudukları gözlemlenmiştir. Yarım kundak adı verilen, kalçayı ve bacakları çok sıkmayan, doğal pozisyonunda kalmasına izin veren gövdenin üst kısmını sıkı saran kundak ile bebeklerde görülen sıçrama tarzında olan moro refleksinin azaldığı ve daha az uyandıkları görülmüştür. Bebeklerin gece sık uyanmalarının nedenlerini merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bebek Bakımı

Bebeklere gece mama vermek ve daha rahat uyuyacağı inanışına sahip olmak doğru bilinen yanlışlardandır. Anne sütü mideyi daha erken terk eder ve bu yüzden bebekler daha sık acıkır. Acıktıkları için daha sık aralıklar ile emmek isterler. Anne sütü dışında bebeğinize verdiğiniz her gıda bebeğin anne sütünden yararlanmasını azaltır. Sık uyanın ve bebeğinizin sağlık olması için onu besleyin.

Formül mama ile beslenen bebeğe su verilir yanlışı.. Formül mamalar kullanılmaya başlandığında yoğunlukları anne sütüne nazaran daha yoğundu. Bu yüzden bebeklere su verilmesi önerilirdi. Günümüzdeki formül mamaların kıvamları anne sütüne çok yakındır. Bu yüzden su verilmesine gerek yoktur.

Göbek düşene kadar banyo yapılmaması durumuda bebek bakımında doğru bilenen yanlışlardan biridir. Yeni doğan bir bebeğin göbeği 5-10 gün arasında kendiliğinden düşer. Eğer göbek ıslak kalmazsa kendiliğinden düşmesi de daha kısa sürede olur. Banyo sonrasında göbek steril gazlı bezle silinmeli ve açık bırakarak kuru kalması sağlanmalıdır. Eğer bebeğinizin göbek çevresinde kızarıklık, akıntı gibi değişik bir durum gözlemlerseniz hemen doktora gitmelisiniz.

Çok eskiye dayanan bir inanış olan bebeklere şekerli su verildiği zaman sarılık olmayacağıdır. Fakat yapılan araştırmalarda bunun hiçbir faydasının bulunmadığı gözlemlenmiştir. Anne sütü ile beslenen bebeğe dışarıdan bir su verilmesi anne sütünün yararlılığını azaltmaktadır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir