Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı ? 1

Hiçbir şey sizi bebek sahibi olma gerçeğine önceden hazırlayamaz. Hamilelik sürecini geçirdiniz. İlk haftalar tam bir karmaşa içinde geçebilir. Yaşamınıza giren bu yeni insanın size ne denli heyecanlı ve farklı deneyimler kazandıracağını önceden tahmin etmek bile güçtür. Onunla ilgili öğreneceğiniz öyle çok şey var ki; bebek bakımı nasıl olmalı, nasıl kucağa alınacak, nasıl beslenmeli, bebek bakım çantası, neler giydirilecek, bebek bakım setleri, bebek bakım urunleri, nasıl temizlenmeli, nelerden hoşlanacak, nelerden rahatsız olacak…

Oysa bebek bakımı ve gelişimi sevgi, sıcaklık ve sorumlulukla altından kalkılabilecek bir olaydır. Bunlar sizde ve eşinizde zaten içgüdüsel olarak vardır. Ötekiler de kolayca öğrenebilirler. Kucağınızda bebek varken tek elle yemek yemek gibi yeni beceriler de edineceksiniz. Bu bölümde bir anne babanın, bebekleri ile ilk haftalarda nasıl ilgilendiklerini paylaşacağız. Unutmayın, her bebek farklıdır.

YAŞAMIN İLK HAFTALARI

İlk haftalar hiç kolay değildir. Önce kendinizi yeterli görüyorsunuz, oysa bakımı için tümüyle size bağımlı olan bu bebek kısa zamanda pestilinizin çıkmasına neden olabiliyor.

Evdeki ilk günler bebeğinizle başlayan yeni yaşam düzeni sizde şaşırtıcı duygular yaratacaktır. Onun çok narin oluşu, her şeyi için dize gereksinim duyması sizde güçlü heyecanlar oluşturur. Bu nedenle aşırı duygusal olabilir, sözgelimi hiç nedensiz ağlamaya başlayabilirsiniz. Duygularınızla savaşmayın; dikkatinizi yeni yaşantınız üzerinde yoğunlaştırmalısınız.

Yeni doğan bebekler günde ortalama 16 saat uyurlar. Ancak kimi zaman 10 ya da 11 saat uyudukları da oluyordur. Akşam üstünden gecenin ileri saatlerine dek süren uzun ve rahatsız bir uykudan sonra kısa aralıklarla dalabilirler. Derin uykudayken çevresinde olup biteni hiç farketmez. Beş hafta içinde uyku düzeni yoluna girer. Ve geceleri daha erken dalıp daha uzun süre uyumaya da başlayabilir.

Artık Üç Kişisiniz

Artık üç kişi oldunuz ve her şey değişti. Önünüzdeki bu yepyeni serüvende eşiniz yalnızca sevgiliniz değil, aynı zamanda bebeğinizi birlikte büyüteceğiniz bir babadır. Bebeğiniz sizin olduğu ölçüde onundur da. Alıştığınız aile ilişkileri de kökünden değişti. Ailelerinizin oğlu ya da kızı olmaktan çıkıp her konuda size bağımlı bebeğinizle kendiniz bir anne baba olmanın sorumluluğunu üstleniyorsunuz. Yaşamınız bu günlerde ne denli karmaşık görünürse görünsün eşinize de bu aşamada anlayış göstermeli, ona destek olmalı, zaman ayırmalısınız. Çoğunlukla doğumu izleyen günlerde kafası daha çok karışan yeni babalardır. O da bu bu değişimin şaşkınlığını yaşıyor ve sizin kadar desteğe gereksinim duyuyor. Birbirinize duygularınızı anlatın ve bebeğin bakımını onunla birlikte paylaşın. Başlangıçta onun küçük, yumuşak vücudunu kucaklamakta çekingen davranabilir ama kısa sürede ona da güven gelecektir.

Bir annenin sözleri …. “İlk günler çelişkili duyguların bir karmaşasıydı. Büyük bir mutluluk, baba olmanın coşkun gururu, eşime yönelik kaygılar, bebeğin hiç bitmeyen gereksinimlerinin verdiği yorgunluk, giderek hiçbirşeyi umursamadığımız o eski günlerin sonra erdiğini bilmenin getirdiği birazcık pişmanlık…”

Bebek Bakımı

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı ? 

Bebeğiniz hiç doymayacakmış gibi aç göründüğü zamanlar olabilir. Anne olarak emzirin ama o kimi akşamlar saatler boyu durmadan ağlayabilir. Böyle zamanlarda elinize biberonu alarak devreye girebilirsiniz. Baba olarak anneye biraz olsun soluk aldırabilmek için altınıda değiştirebilirsiniz. Bu işi yapmaktan zevk aldığınızı şaşarak fark edeceksiniz. Kızınızla aranızda sıcak nir ilişki başladığını hissedeceksiniz. Onunla oyunlar oynar, neşeyle elini ayağını tutarsınız.

Sevgi dolu bir ilişkinin oluşumu

Başlangıçtan beri bebeğinizle çok yakın, sıcak ve karşılıklı bir ilişkiniz olacak. Bu ilişkinin kurulmasında onunla konuşmanız sesler çıkarmanız göz bağlantısı kurmanız çok önemli rol oynar. Tüm bunlara bebeğiniz olumlu yanıtlar verecek size kendinden geçercesine bakacaktır. Konuşan ya da şarkı söyleyen sesinizi duyduğunda rahatlayıp susacak, rahatsız olduğunda onunla ilgilenmenizi isteyecektir.

Karnının okşanması onu rahatlatır. Hızlı ve güven verici biçimde bastırarak okşanmayı ister. Bebeklerin ne denli sağlam yapılı olduklarını sonra anlıyorsunuz.

Bebek Ağlarsa

Ağlama sevgi isteğini gösterme yoludur. Her ağladığında karşılık verin. Onu hiç yalnız bırakmayın. Bebeğiniz uyandığında omzunuzun üstünden dünyaya bakarken bebeğiniz nasıl da sevimli görünür.

Yakınların ilgisi; anne babanız, kardeşleriniz, başka yakınlarınız da ailenin yeni üyesiyle tanışmak için can atacaklardır. Ziyaretleri sınırlandırmak zorunda kalırsanız suçluluk duymayın.

Bir annenin sözleri… “Günlük sıradan işlerin bile ne denli zor bitirildiğini gördükçe şaşırıyorum. Babası işten gelir gelmez mutfakta akşam yemeğinin hazırlanmasında bana yardım etmese daha da zorlanacaktım. Kimi zaman giyinmeye bile fırsat bulamıyordum. Kendime ayırdığım zaman öylesine kısıtlıydı ki…”

Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı ? 2

Bol Bol Dinlenin 

Her yeni annenin, az uykuyla idare etmeyi öğrenmesi gerekir. Hele emziriyorsanız her fırsatta dinlenmeniz hem siz hem de bebeğiniz için zorunludur. bebeğiniz uyurken siz de uyumasanız bile biraz uzanın. Vücudunuz henüz ağır işlerin altından kalkacak ölçüde güçlenmedi. Bu yüzden ev işleri bekleyebilir.

Bebek bakımı, bebek beslenmesi biberonla besleme ve  ay ay bebek gelişimi ile alakalı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca bebek bakımı kitaplarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir