Bebek Beşiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 3

Bebeğinizin sağlıklı ve deliksiz bir uyku çekmesi için beşik seçimi oldukça önemlidir. Bu yüzden bebek yatağı alırken dikkatli düşünüp en konforlusu almanız bebeğiniz için sağlıklı olacaktır. Bebeklerin anne koynunda değil de beşikte uyumaya alıştırılmaları gerekmektedir. Bebek Beşiği seçerken dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık.

Bebeğiniz ile eve ilk adımı attığınızda ilk gecesinde annesinin yanında fakat kendi beşiğinde uyumalıdır. Bebeğin buna alışması için kendi yatağınızda uyutmamalısınız. Hem bu oldukça tehlikelidir. Bebek beşiğinde sırt üstü, sere serpe istediği gibi uzanıp yatmalıdır. Bebekler genellikle sırt üstü yatarlar ve başları sağa ve ya sola dönük olur. Bebeğiniz bunu içgüdüsel otomatik olarak yapmaktadır.

Bebek Beşiği modelleri oldukça fazladır. Bebek beşiği seçerken dikkat edilmesi gereken 5 temel değerlendirme bulunmaktadır. Bunlar şöyle; güvenlik, konfor, fiyat, fonksiyon ve taşınabilirlik. Tüm bu kriterlere uygun beşik seçmeniz daha iyi olacaktır. Beşiğin taşımakta sıkıntı çıkarmaması, fiyatı uygun olması, özellikle bebeğiniz için konforlu olması ve güvenilir olması gerekmektedir. Bebek beşiğini diğer yataklardan ayıran özellik beşiğin taşınabiliyor olmasıdır. Bebek Beşiği fiyatları marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir. Beşiklerde genellikle taşınabilir olması için tekerlekli ayaklar ve katlanabilir dizayn özellikleri vardır. Taşınabilir olması beşiği seçerken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Daha sonra güvenilir olması ve sağlam malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir.

Her zaman için sağlıklı olan doğal olandır. Beşik alırken doğal malzemelerden yapılmış olanları tercih etmelisiniz. Güvenlik ve sağlık açısından ahşap malzemeler tercih edilir. Hem sağlıklı, hem de sağlamdırlar. Biraz ağır olmasının dışında bir dezavantajı bulunmamaktadır. Masif ahşap ağacın doğal yapısından dolayı çok sağlıklıdır. Özellikle çok hafif olan beşiklerden uzak durmalısınız. Hafif malzemelerden yapılan beşikler devrilme riski taşıdığından dolayı tercih edilmemelidir. Bebek yatağında süs, oyuncak gibi bebeğinizin ağzına kaçabilecek ve ya zarar verebilecek eşyaları bulundurmamaya da özen gösterilmelidir. Yatakta ince kumaşlar tercih edilmelidir.

Bebek Beşiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 4

Bebek Odası

Bebek odasını yapmadan önce bilmeniz gerekenlerden biri bebeğin zaten ilk 6-7 ay anneye çok yakın bir yerde uyuması gerektiğidir. Emzireceğinizden dolayı en iyisi bebek beşiği alarak kendi yatak odanızda bebeğinize yer vermenizdir. İlk 6 ay bu şekilde gitmelidir. 6 aydan sonra ek gıdaya geçeceğinizden dolayı bebeğinizin bebek odasına geçme zamanı gelmiştir. Hatta bebek odasında sizin bazı geceler yanında kalabilmeniz için bir kanepe bulunması çok iyi olacaktır. Böylece bebeğinizi doyurduktan bir müddet sonra o uykuya dalana kadar kanepede uzanabilir ve ona göz kulak olabilirsiniz.

Bebeğinizin odasının ısısı 21-25 derece arasında olduğuna dikkat etmelisiniz. Bebek odasının sessiz, sakin ve loş ışık içeren bir ortam olması gerekmektedir. Aydınlığı ayarlanabilir ışıkları seçebilirsiniz. Uyku zamanı bebeğiniz için huzurlu, sakin ve sessiz bir ortam olmalıdır. Güneş gören ve hava akımı olmayan bir oda tercih edilmelidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir