Bebek Beslenme Gereçlerinin Temizliği 1

Bebeğin biberonlarının biberon başlarının tüm beslenme gereçlerinin temizliğine büyük titizlik göstermelisiniz. Bunları elde de yıkayabilirsiniz, bulaşık makinesinde de. Altı aylıktan küçüklerin tüm beslenme gereçleri kullanılmadan önce bir de sterilize edilmelidir. Bebek beslenme gereçlerinin temizliği nasıl yapılmalı ? ve  tüm bilgilileri yazımızda bulabilirsiniz.

BULAŞIK MAKİNESİNE ATIN

Bebek beslenme gereçlerini bulaşık makinesinde yıkamanın en doğru yolu sıcak kurutma özelliğini de içeren yıkama programını kullanmaktır. Yüksek ısı genellikle bakterileri yok etmeye yeterli olur. Biberon memeleriniyse ayrıca kaynatmak gerekebilir, çünkü makinede eriyip kullanılmaz duruma gelebilirler. Bulaşık sepetine şişeleri, halkaları ve kapakları yerleştirebilirsiniz, sepetin üstünde biberon memelerinin tutturulabileceği mandallar var. Sıcağa dayanıklı biberon memelerini çatal bıçak sepetine uçları yukarı bakacak biçimde yerleştirin.

Bebek Beslenme Gereçleri

ELDE YIKAMA

  1. Bebek beslenme malzemelerini önce soğuk suda çalkaladığınız tüm şişeleri, kapları, diskleri, biberon memelerini, plastik huniyi, kaşık ve bıçağı sabunlu sıcak suda iyice yıkayın.
  2. Şişelerin içini şişe fırçasıyla iyice sürterek tüm süt kalıntılarından arındırın. Şişe boyunlarındaki ve kapaklardaki vida kıvrımlarının arasını iyice ovuşturun.
  3. Şişeleri, biberon başlarını ve öbür tüm gereçleri bol akan suda iyice durulayın. Biberon başlarının tıkanmış deliklerini temiz bir iğneyle açabilirsiniz.

BİBERON BAŞLARININ BAKIMI

Bebeğiniz biberonun memesinden mamayı istediği hızda emebiliyorsa mamasını seve seve tüketecektir. Biberonu yana eğdiğinizde saniyede bir damla aktığını görmeniz gerekir. Delik çok darsa bebeğiniz istediği miktarda mama almak için gösterdiği emme çabasının karşılığını alamıyor demektir. Delik çok genişse mama fışkırır. Biberon memeleri bozulabilir, delikleri tıkanabilir. Yedekte mikrobu kırılmış biberon memeleri bulundurun ki gerektiğinde hemen kullanabilesiniz. Deliği çok genişlemiş memeleri kullanmayın. Dar delikleri iğne ile genişletebilirsiniz. Deliğini genişlettikten sonra memenin nasıl akıttığını kontrol edin.

Bebek Beslenme Gereçleri

SAĞLIKLI TEMİZLİK VE MİKROPLARIN KIRILMASI

Hazır mama, ılıkken ya da oda sıcaklığında uzun süre bekletildiğinde tam da kusmalara ve ishale yok açan bakterilerin aradığı üreme ortamına dönüşür. Yaşı büyük çocuklarda ciddi bir sorun olmayan kusma ve ishal durumu bebeklerde yaşamsal tehlike oluşturabilir. Bebeğinizin biberonuna mama doldurmadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Bebeğiniz altı aylık olana dek biberonlarını ve biberona değen tüm gereçleri kaynatarak ya da eczanelerde satılan mikrop kırıcı tabletler sterilize etmelisiniz. Biberonlar için özel üretilen buharlı mikrop kırıcılardan ya da mikrodalga buhar birimlerinden edinebilirsiniz. Hazır mamayla doldurduğunuz biberonları 24 saat içinde kullanmak koşuluyla buzdolabının içinde (kapağında değil) saklayabilirsiniz.

Mikrop kırma kabı içine konan gereçlerin suya tümüyle batması için şamandırası olmalı. Buharlı mikrop kırıcı bir defada pek çok biberonu sterilize edebilir. Mikrop kırıcı tabletler tüm beslenme gereçlerini bu tabletler ile mikroptan arındırabilirsiniz.

BEBEĞİN BESLENME GEREÇLERİNİN MİKROPTAN ARINDIRILMASI

Bebeğinizin tüm beslenme gereçlerini kaynatarak ya da mikrop kırıcı tabletlerle sterilize etmelisiniz. Kaynatma yönteminde beslenme gereçlerini yıkadıktan sonra 5 dakika süreyle kaynatmanız gerekir. Biberonları kaynar sudan çıkarırken maşayla tutun. Mama doldurmak için iyice soğumasını bekleyin. Tablet kullanmak isterseniz, sterilizasyon kabını soğuk suyla doldurup tabletleri içine atın. Tabletler çözündüğünde, beslenme gereçlerini biberonların içi dolup iyice batacak biçimde suya koyun. Önerilen sürenin ardından gerektikçe alıp kaynamış suda durulayın. Kağıt havlu üzerinde kurutun. Tüm gereçler kaynatırken suya bütünüyle batmış olmalıdır.  Ayrıca bebeğin bakımı, altını değiştirirken gerekenler ile ilgili bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir