Bebek Beslenmesi İçin Öneriler 1

Bebeklerin mamaya ve ek gıdaya geçişleri ebeveynler için hassas bir dönemdir. Annelerin bebeklerin ne yemesi gerektiği konusunda oldukça dikkat ederler. Bebek beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenler ve bebeğiniz için beslenme önerilerini yazımızda sizler için derledik.

Annelerde bilir ki bebeklerinin beslenmesinde bebek için en önemli ve yararlı besinlerin başında anne sütü gelir. Anne sütü yeterliyse ilk 6 ay sadece anne sütü verilebilir. Bunu doktora danışmaktada fayda vardır. Devam sütü anne sütü olmadığı zamanlarda bebek için yararlıdır. Bebeğin beslenmesi kadar annenin beslenmesi de çok önemlidir. Zaten anne iyi beslenmeli ki bebeğine de yeterli besini verebilmeli. Anne sütü mümkün olduğu kadar gerekirse son damlasına kadar sağılabilir. Buna rağmen yetmiyorsa bebek beslenmesine mama da eklenebilir.

Memede süt sirkülasyonun sağlanması için iki meme de boşaltılmalıdır. Eğer meme boşaltılmazsa süt yapımı için uyarı azalır. Bundan dolayı boşaltmakta fayda var. Dilerse anneler sütü sağıp saklayabilir. Anneler süt yapımın fazla olması için bol miktarda su tüketmeye özen göstermeliler.

Bebek Beslenmesi İçin Öneriler 2

Bebek beslenmesi yaşa ve bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişiklik gösterir. Ek gıdaya birde meyve püresi, sebze püresi ve yoğurt ile başlanır. Daha sonra yumurtanın sarısı da eklenebilir. Anne sütü, mamayla yumurtanın sarısı ve tam tahıllı güvenilir bir ekmeği küçük parçalara ayırarak kaşık mama halinde püre yapılabilir. Annelerinde çocuklarının beslenmesinde tuzdan kaçınmaları gerekir.

Bebek Beslenmesi İçi Bir Takım Öneriler

  • Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katkı maddesi içermeyen taze tuzsuz peynirlerden verilebilir. Süt kesiğinden yapılan lor peynir tüketmeleri yararlı olur.
  • Bebeğinize gece maması vermek zorunda değilsinizdir.
  • Gece maması vermek ve ya emzirmek için bebeği uyandırmak zorunda değilsiniz. Bebek uykudayken de emzirilebilir. Bebekler 3 saatte bir uyurken emebilir.
  • Genellikle bebekler biberona alışırlar. Biberona alışan bebek tekrardan memeye alıştırabilir. Anneler bunun için her beslenmeden önce bebeğini emzirmelidir.
  • Mamanın güvenilir marka olması çok önemlidir. Bebeğinizin seveceği ve güvenilir bir mama olmalı. Alerji ve ya gaz yapmamasına mutlaka özen gösterilmesi. Eğer alerji yapmışsa hemen o mamadan vazgeçilmelidir. İyi mama için doktorunuza da danışabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir