Bebek Beslenmesi , Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme 3

Bebeğiniz henüz beceremeyeceği dönemlerden başlayarak, kendi başına yemek yemeye büyük istek ve çaba gösterecektir. Bebek beslenmesi konusunda önemli olan hususlar ve her ne denli ortalık batırıcı bir deneyim olsa da, yüzü, giysileri, saçları ve yerler kirlensede yemek süreleri ne denli uzasa da bebeğinizi bu alanda desteklemeye elden geldiğince çaba gösterin. Çünkü bunlar bebeğinizin bağımsızlığa doğru ilk gerçek adımlarıdır. Yemek zamanlarında rahat olmaya çalışın ve yavrunuz bu süreleri ilginç buluyor, yiyeceklerle oynuyorsa ona engel olmayın. Bunun anlamı, ileri yaşlarda yiyecekler ve yemekle ilgili daha az sorununuz olacak demektir.

BEBEK NASIL BESLENİR ?

7,5 aylık bebek beslenmesi; bebeğiniz kendi kendine beslenmek için çaba gösterir. 7 aylık bebek yiyeceğini ağzına götürmede başarılı olduğu ise pek söylenemez. Bu aylarda onu kendiniz besleyin, ama yemekte oyun oynuyorsa engellemeyin. Yemeği yüzüne gözüne bulaştırması size hoş gelmeyebilir. Oysa bu kendi başına beslenmeyi öğrenmesi için ilk adımdır. Yemekten sonra temiz bir bezle ellerini, ağzını, yüzünü silebilirsiniz. Bebeğe bol bol çubuk gibi kesilmiş yiyecekler verin; tutması kolay olduğu için kendine güveninin ve becerisini arttırır.

  • Yemeğin başlangıcında acıkmış olacaktır. Yemek kabını ondan uzak tutarak kaşıkla besleyin.
  • Bebek beslenmesinde yapmanız gerekenlerden biri de açlığını bastırdıktan sonra onun da katılımına izin vermektir. Ancak beslemeyi yine kendiniz sürdürün.
  • Bebeğiniz tabağa elini daldırıp ağzını götürmeyi öyle çok sevebilir ki sizin onu kaşıkla beslemeniz ilginçliğini yitirir. Eğer hala açsa, açlığını bastıracak besini alamadığı için huysuzlanıp ağlamaya başlayabilir. O nedenle, kaşıkla beslemeyi sürdürün. Eğer ağlamıyorsa, bırakın kendi kendine yeme becerisini geliştirmeye çalışsın. “Ben kendim yapabilirim” duygusu bebeğiniz için çok önemlidir. Karnı doyunca bunu belli edecektir.
  • Katı besinler onu susatabilir. Bu nedenle fincanla mama verin. Ve fincanı tutmasına yardımcı olun. İnek sütü vermeye  on ikinci ayda başlayabilirsiniz.

Bebek Beslenmesi , Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme 4

“Bebek beslenmesi nasıl olmalı ? Ne kadar yedirmeliyim?”

Bırakın her öğünde ne ölçüde yemek yiyeceğine bebeğiniz kendisi karar versin. Altı aylık bebek beslenmesinde tabağına en fazla dört çorba kaşığı yemek koyarak başlayın ve eğer hepsini yerse biraz daha önerin. Muhallebi vermeye yaklaşık iki tatlı kaşığıyla başlayabilirsiniz. Kimi günler kıtlıktan çıkmış gibi yiyebilir, kimi günler ise iştahı az olabilir. Bebek beslenme programı belirleyebilirsiniz. Eğer kilo artışı beklendiği gibiyse, az yediği için kaygıya kapılmanıza hiçbir gerek yoktur.

“Çocuğum peynirden ve sandviçlerden başka bir şey yemek istemiyor. Ne yapmalıyım ?”

Küçük çocuklarda bu duruma çok sık rastlanır ama neyse ki bir iki haftadan uzun sürmez. Başka yiyecekler de önermekten vazgeçmeyin. Ama yemezse kaygılanmayın. Birkaç hafta boyunca süre gitmedikçe tek çeşit yemenin çocuğa zararı olmaz. Yaşamsal değerdeki besinlerden yoksun kaldığını düşünüyorsanız, vitamin desteği konusunda doktorunuza danışın.

“Bebek neden beslenmek istemez ? Beğenmediğini gösterdiği yiyecekleri de zorla yedirmeli miyim ?”

Çocuğunuzun görüşlerine saygı duyun. Bir şeyi semiyorsa onu sevdiği başka bir şeyle karıştırarak yedirmeye çalışmayın. Sonuçta ikisinden de nefret eder. Beğenmediği yiyeceği değişik bir biçimde sunmaya çalışın. Sözgelimi, püresinden hoşlanmadığı sebzeyi çiğ ya da çorbasını yaparak yedirebilirsiniz. Katı yumurtayı yemiyorsa, yumurtayı ona krem karamel olarak sunabilirsiniz.

On beşinci Ayda; çocuğunuz kaşık ya da küt uçlu bir çatalla kendi kendine yeme çabalarını geliştirebilir. Yiyeceklerini yiyebileceği büyüklükte lokmalara ayırın. Kimi günler sizin de yardımınız gerekebilir.

Bebek gelişimi oldukça önemlidir. Ay ay bebek gelişimi ile ilgili yazımızda bebek gelişimi ile alakalı gerekli bilgilere yer verdik. Bebek beslenmesi kitaplarına annelik ve bebek kategorisinden ulaşabilirsiniz. Bebek Bakımı ile alakalı tüm bilgileri de daha önce yazmış olduğumuz yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir