Bebek Beslenmesinde Blender Ne Kadar Sağlıklı ? 1

Bebeklerde ek besin dönemine geçilen 6. ayda bebekler bir çok özellik geliştirirler. Bu dönemde çiğneme becerileri gelişir. Yapılan hatalardan biri de bebeğin önüne blenderize edilen besinlerin konulmasıdır. Yazımızda bebek beslenmesinde blender’ın kullanılmaması gerektiğinden bahsettik.

Bebeğinizin besinleri keşfetmesi ve yemeği öğrenmesini sağlamak yemek saatlerini daha eğlenceli hale getirir. Bebeğiniz kendisini yemek yeme zorunluluğu hissetmemeli ve hiç bir zaman zorla yedirilmemelidir. Besinleri kendi keşfeden bebek sevmediği yiyeceği tabağında bırakabilir. Bırakın hangi yemeğin tadından hoşlanıp hoşlanmadığını kendisi keşfetsin. Zorla yedirilmediği içim besine tepki göstermez. Yeme davranış gelişimini olumlu etkiler. Bu sayede seçici yeme ve iştahsızlık gibi sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Bebek Beslenmesinde Blender Ne Kadar Sağlıklı ? 2

Blender Çiğneme Becerisini Geciktiriyor

Bebeğin özellikle çiğneme becerilerinin gelişmesi için blender kullanmamak gerekir. Bebek katı gıdalar ile tanıştığı dönemde yemek parçacıklarıyla çiğneme becerisini geliştirir. Eğer katı gıdalar ertelenir ve bebeğin önüne sürekli pürüzsüz besinler koyarsanız çiğneme becerisi gelişmeyebilir ve gecikir. Aslında çiğneme yalnızca yeme becerilerinin gelişimini değil yüz kaslarının gelişimi ve konuşma kabiliyetini de destekler.

Bebek kendisi beslenirken en başından itibaren aile sofrasına dahil olur. Aileyle birlikte yemek ona keyif verir. Daha önce bir çok yazımızda bahsettiğimiz gibi çocuklar taklit etmeyi severler. Ailelerinden gördüklerini örnek alır ve taklit ederler. Yemek yeme sırasında da sizden gördüklerini taklit ederler. Böylece yemeğin nasıl yenmesi gerektiğini öğrenir. Sofrada paylaşım yapıldığını gördüğü zaman paylaşımcı kişiliği gelişir. Sosyal iletişim becerileri de artar. Bu yüzden mümkün olduğunca sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerini tüm aile ile birlikte yapın. Çocuklarda Sofra Adabı ve Görgü Kuralları ile ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bebek Beslenmesi

Blender Obeziteye Sebep Olabiliyor

Blenderdan geçirilen besinlerle beslenen bebek ne kadar ve ne hızda yediğini fark edemez. Doyduğu halde size dur diyemez. Çünkü anneler çoğu zaman tabaktaki tüm yemeğin bitmesi için ısrarcı olurlar. Blenderdan geçirilmiş besinler ile beslenen bebeklerin beslenme hızı ve miktarı artar. Bu yüzden fazla yemeğe bağlı olarak obezite ve bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme riski artar ve ya bebeğin yemeyi reddetmesine ve besinlere karşı fobi geliştirmesine neden olur. Bebek iştah kontrolü sağlamada zorluk çeker. Bebekler zamanla doyduğunu anlar ve yemeyi sonlandırmak isterler. Ek gıda döneminde geliştirdiği yeme davranışı da bir ömür sürecek yeme davranışlarının temelini oluşturur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir