Bebek Beslenmesinin Püf Noktaları 3

Bugünkü yazıda sizleri bebek beslenmesinin püf noktaları ve bebek beslenmesi nasıl olmalı üzerine bilgilendireceğiz.

İSTEK ÜZERİNE BESLEME

Bu, belli bir program olmaksızın, bebeğin acıktığını belirttiği her zaman beslenmesi anlamına gelir. Açlık, yenidoğan bebeğiniz için yeni bir duygudur. Anne karnında sürekli beslenen bebek dünyaya geldiğinde besinlerini belli aralıklarla almak zorunda kalır. Sindirim sistemiyse uzun aralıklarla fakat çok yiyecek alacak ölçüde gelişmemiştir.

Bu nedenle başlangıçta azar azar ama sık aralıklarla beslenmelidir. Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek bir şey kazanamazsınız. Ağladıkça strese girer ve emmeyi reddeder. Onu besleyebilmek için yatıştırıp rahatlamanız gerekebilir. Bebeğinizin gereksinimlerini karşılayarak onu şımartmış olmasınız. İlk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca nedeni midesinin olmasıdır. Sonraları, ağlamasının nedeni sindirim sistemi gelişip midesi genişledikçe, her defasında daha çok yiyecek, öğün aralarını da uzatacaktır.

GÜNDE KAÇ KEZ ?

Bebek gelişiminde beslenme oldukça önemlidir. Anne baba olarak ay ay bebek gelişimini gözlemleyebilirsiniz. Peki bebek beslenmesi günde kaç kez yeterlidir ? Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman yemek isteyecektir. İlk günlerde bu oldukça sık olacağından bebeğin ne zaman acıkacağını kestirmek güçtür. Üçüncü ya da dördüncü günlerde iki üç saatte bir acıkabilir, bu nedenle bebeği günde sekiz kez beslemek, emzirmek, bu arada akşam üstü birkaç kez kısa kısa emzirmek gerekebilir. Bebekler, genellikle mideleri boş olarak beş saatten fazla uyuyamaz. Bu nedenle başlarda geceleri iki ya da  üç kez beslemek zorunda kalabilirsiniz.

Bebek beslenmesinde anne sütü neden çok önemlidir ?

Anne sütü daha çabuk ve kolay sindirildiği için  anne sütüyle beslenen bebekler mamayla beslenenlere göre daha sık acıkır.

Bebeğiniz üç aylık olunca gündüzleri beş, geceleri ise bir ya da iki kez beslenmeye alışmış olacaktır. Mamayla besliyorsanız dört saatte bir besleme düzenini daha kolay kurabilirsiniz.

Bebek neyle beslenir ise daha sağlıklı olur ?

Tabiki bebeğiniz anne sütüyle beslenirse hazır besin alan bebeklere oranla daha sağlıklı olurlar.

Bebek Beslenmesinin Püf Noktaları 4

ÖZEL DURUMLAR

Prematüre Bebekler: Erken doğan az gelişmiş bebeğinizin iştahı az olabilir ama onu sık sık beslemelisiniz. Prematüreler daha çok uyumaya eğilimlidir. Aç olmalarına karşın uyumayı sürdürebilirler. Bu nedenle bebeğinizi her üç saatte bir uyandırarak beslemeye çalışmalısınız. Hastanede bulunduğunuz dönemde bebeğiniz için memeden elle süt boşaltabildiyseniz,  eve gelir gelmez emzirmeye başlayabilirsiniz. Bebekler için gerçek memeden süt emmeye alışmak pek kolay olmayabilir. Ona yardımcı olmak için emzirmeden önce bir miktar sütü kendiniz sağarsanız meme başı daha belirgin duruma gelecektir.

İkizler: İkiz bebekleri başarıyla emzirmek gayet kolaydır. Başlangıçta birer birer emzirin. Daha sonra ikisini aynı anda emzirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için her birinin bacakları koltuk altlarınızda, başları ise avuçlarınızın içinde olmalıdır.

GAZ ÇIKARMA

Bebeğinizi beslerken her ara verdiğinde, emerken yuttuğu havaya çıkarabilmesi için bebeği omuzunuza doğru kucağınıza alın. Yuttuğu hava ona tokluk hissi verebilir. Belirli bir süre geçmesine karşın geğirmiyorsa gazı yok demektir.

Yenidoğan Bebek

Yeni doğmuş bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olmak için onun omzunuza yaslayıp sırtını sıvazlayın ya da başını çenesinin altından tutup destek vererek kucağınızda öne doğru yatırın. Ağzından biraz süt gelebilir. Bunun için temiz bir bezi el altında bulundurun.

Daha Büyük Bebekler

Bebeğinizi kısa süre oturabileceği üçüncü ayından sonra, onu kucağınıza oturtup sırtına sıvazlayarak yuttuğu havayı çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüzükoyun Yatırın

Bebek kaç aylık olursa olsun, yüzüstü kucağınıza alarak ya da dizlerinize yatırarak gazını çıkartabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir