Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ? 7

Yaşamının ilk haftalarında bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekecektir. İdrar torbası küçük olduğu için altını çok sık ıslatır. Bu nedenle en azından her öğün sonrasında, sabahları uyandığında, gece uyumadan önce ve gece öğünlerinden sonra altını değiştirmeniz gerekir. Bebeğinizin altının her ıslandığında ya da kirlendiğinde değiştirilmesi zorunludur. Çünkü böyle kalırsa pişik oluşur. Altının değiştirilmesi her zaman ilk önceliğe sahip olmayabilir, söz gelimi sabahları uyandığında karnı çok aç olacaktır.

Bebeği, altını açıp bir havluyla sardıktan sonra besleyebilir, temizliği ise sütünü verdikten sonraya bırakabilirsiniz. Bebeğin altının değiştirilmesini öyle büyük bir iş olarak görmeyin. Bu dakikalar bebeğiniz ile oynamak, ona ilginizi ve sevginizi göstermek için değerlendirebileceğiniz en uygun fırsatlardır. Altını temizlemek için gereken her şeyi bir arada bulundurarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Gitgide bebeğin altını değiştirme işi seyrekleşecek, iki yaşına basmadan çişinin ve kakasının geldiğini anlayabilecek durumda olacaktır.

Bebek temizliği ile ilgili bir başka yazımız olan Bebek Banyosu için gerekenler blogumuzda yer almaktadır.

BEBEĞİN BEZİNDE GÖREBİLECEKLERİNİZ

Bebeğinizin bezinde aşağıda sıralananlardan birini bulabilirsiniz.

  • Yeşilimsi siyah, yapışkan, katransı dışkı (yalnızca ilk iki üç günde) Buna “mekonyum” denir. Doğumdan önce bağırsaklarda bulunan ve sindirim başlamadan atılması gereken ilk dışkıdır.
  • Yeşilimsi kahverengi ya da açık yeşil renkli, topaklar içeren yarı sıvı dışkı (ilk haftada) Bebeğin sindirim sisteminin beslenmeye uyum göstermeye başladığını bildiren “geçiş” kakasıdır.
  • Sarı renkli, hardalsı, içinde süt kesikleri olan sulu dışkı. Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkısı bu türdendir.
  • Açık kahverengi, katı, kokulu dışkı. Mamayla beslenen bebeklerin dışkısıdır.
  • Yeşil renkli dışkı. Oldukça normaldir, ancak günlerce süregiden miktarı az yeşil dışkı bebeğin yetersiz beslendiğinin göstergesi olabilir.
  • Şu durumlarda doktora danışın; Bebeğin dışkısı çok sulu ve kokuluysa, bebek kusuyorsa ve iştahı azalmışsa. Küçük bebeklerde ishal öldürücü olabilir. Bezinde kan görürseniz ve sizi kaygılandıran her konuda.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ? 8

DEĞİŞİK BEBEK BEZLERİ 

Bebek Bezi Nasıl Yapılır ?

İster bir kez kullanıp atılanlardan, isterse birçok kez yıkanıp kullanılabilenlerden, olsun, bebeğiniz altına ne bağladığınıza pek aldırmaz. Yeter ki altını ıslak ve kirli bırakmayın ve bez bebeğinize tam uysun. Tek kullanımlık bezler daha az kabarıklık yaptığından bebeği daha “şık” gösterir. Kumaştan yapılmış çocuk bezi bebeğin giysilerinin birkaç santim geniş olması gerekir. Bu tür alt bağlama kalçaları iyi destekler, bu nedenle doktorunuz kalça ekleminin gevşekliğinden kuşkulanıyorsa kumaş alt bezleri kullanmanızı önerebilir.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ? 9

Bebek Bezi Ne Zaman Değiştirilir ?

Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilmeli diye düşünüyorsanız bebeğinizin altını sık sık kontrol etmeli ve her ıslattığında değiştirmelisiniz. Aksi taktirde bebek pişik olabilir. Bebeğinizin altına çok sık değiştireceğinizden dolayı alt değiştirme işlemini yaptığınız yeri her ikiniz içinde olabildiğince eğlenceli duruma getirmelisiniz. Bebeğin başının üstünde asılı bir hareketli oyuncak, yanındaki ayıcık ya da duvarlara, mobilyalara yapıştırılmış renkli resimler ilgisini başka yönlere çekerek siz işinizi yaparken  rahat durmasını sağlayacaktır. Altını değiştirirken bebeği yatırabileceğiniz bir minder hem pahalı değildir hem de çok kullanışlıdır. Gerekli malzemeleri raflarına yerleştirebileceğiniz, üzerinde de bebeğin altını değiştirebileceğiniz özel bir masa da yaptırabilirsiniz, ama üstünden bebeğin düşme tehlikesinin aklından çıkarmayın. Altını yüksekçe bir yerde değiştiriyorsanız bir an için bile olsa arkanızı dönmemelisiniz.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ? 10

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ? ALT DEĞİŞTİRME ZAMANI

Bebeğin altını değiştirme zamanları hem siz hemde eşiniz için onunla en uygun konuşma, oynama fırsatlarıdır. Bu işin tadını çıkarabilmek için bebeği gıdıklayın, güldürün ve oyunlar oynayın. Yeni doğan bebek bezini koymadan önce bebeğinizle bir iki oyun oynamak bebeğin altının havalanmasını da sağlar.

Bebek Bezi Neden Sızdırır ?

Bebek bezi boyutları bebeğin ağırlığına göre ayarlanmaktadır. Eğer bez fazla küçükse sızdırmaya meyilli olabilir, çünkü sıvı miktarına karşı yeterli emici malzeme yoktur.

Yeni Doğan Bebek Bezi Kaç Numara ?

Yeni doğan bez numarası 1 numaradır. Bebeğiniz şu anda takmakta olduğu bezin ağırlık aralığının üst sınırına yaklaştıysa bu demektir ki bir sonraki boyuta geçebilirsiniz. Bebeğinizin poposunu tam kaplamıyorsa, bez tamamen ıslaksa ve baldır ve belinin etrafında kırmızı sürtünme izleri varsa bu bez bebeğinize küçük ve sıkıyordur demektir.

Hangi Bebek Bezi İyidir ?

Yeni doğan bebek bezi en iyisi güvendiğiniz ve sürekli kullandığınız bilinir markalara aittir. Kullandıkça bebeğiniz ve siz bunu zaten anlayacaksınız. Bu yüzden deneyerek en iyi sonucu görebilirsiniz. Yeni doğan bebek bezi göbek oyuntulu seçenekleri de olabiliyor. Fiyat açısından bebek bezi markalarından biri olan Sleepy bebek bezi markalara göre değişiklik gösterse de yeni doğan bebek bezi fiyatları genellikle aynı seviyedeler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir